Розчин і його компонети.

Тема: Розчин і його компоненти: розчинник, розчинена речовина.

Шановні учні!

Цього разу вам непотрібно надсилати виконане домашнє завдання на мою електронну адресу.

Щоб отримати оцінку з даної теми вам необхідно перейти на сайт "На урок", за посиланням https://naurok.com.ua/test/join , код доступу 745975

вказати прізвище та ім*я, виконати тестові завдання - максимальна оцінка 12 балів.

Бажаю успіхів!!!

  1. Опрацювати в підручнику (Попель П.П.) параграф 26 - зробити опорний конспект.

  2. Опрацювати презентацію "Розчин і його компоненти" https://naurok.com.ua/prezentaciya-rozchin-i-yogo-komponenti-masova-chastka-rozchineno-rechovini-7-klas-15701.html

  3. Письмово виконати завдання в кінці викладеного матеріалу.

  4. Переглянути відео

ефект Тіндаля https://www.youtube.com/watch?v=mJ9iIszA-uY

https://www.youtube.com/watch?v=ej8EN4otvKs

https://www.youtube.com/watch?v=UkeWq0fdpF4

Матеріал до уроку

В ході еволюції вода створила природу навколо нас, тваринний світ, та й саму людину: саме водне середовище (Світовий океан) могло забезпечити всі потреби до виникнення і розвитку життя. Вона стала тим «харчовим бульйоном», в якому 3,5 млрд. років назад при специфічних зовнішніх умовах зародилось життя на Землі.

Вода забезпечує життя на нашій планеті: найскладніші біохімічні реакції в клітинах тваринних і рослинних організмів можуть проходити тільки при наявності води. З хімічної точки зору жива речовина – це і є водний розчин, і майже всі процеси, які забезпечують її життєдіяльність, є хімічними реакціями в водному розчині. Здатність речовин розчинятися у воді має велике значення для життя рослин, тварин і людини. Чи є абсолютно нерозчинні речовини, адже найчастіше ми маємо справу не із чистими речовинами, а із сумішами або розчинами?

Суміш води з різними речовинами називають розчинами.

Вода — розчинник, інші речовини суміші — розчинені речовини.

Вода + розчинена речовина = розчин.

У розчині частинки розчиненої речовини рівномірно розподіляються між молекулами води, розчини можуть складатись із двох чи більше розчинених речовин. Вода — найкращий розчинник у природі. Молекула води, як магніт, має два полюси: негативний, сконцентрований на ато­мі Оксигену, і позитивний, сконцентрований на атомах Гідрогену. Між молекулами води утворю­ються специфічні хімічні зв’язки — водневі. Це досить слабкі зв’язки, але їх дуже багато. Вона здатна розчиняти багато твердих, рідких і газоподібних речовин. Водауніверсальний розчинник: розчиняє гази, рідини, тверді речовини.

У XIX ст. було запропоновано дві теорії роз­чинів.

1.Фізична теорія розчинів.

Учені, що підтримували теорію:

• Арреніус;

• Вант-Гофф.

Зміст теорії: рух частинок розчиненої речови­ни аналогічний до хаотичного руху молекул газу.

Теорія правильна для газових розчинів.

2.Хімічна теорія розчинів.

Учені, що підтримували теорію:

• Д. Менделєєв;

• Д. Коновалов;

• І. Каблуков;

• В. Костяківський.

Процес розчинення - це одночасно фізичний процес (подрібнення до молекул, йонів) і хімічна взаємодія компонентів.

Розчинення — це складний фізико-хімічний про­цес, при якому відбувається взаємодія між частинка­ми розчинника і розчиненої речовини.

Гідратація — це взаємодія розчинених речовин із водою, у результаті якої утворюються гідрати (час­то нестійкі сполуки). Деякі гідрати, які утримують воду навіть у твердому кристалічному стані, нази­ваються кристалогідратами. Наприклад, глау­берова сіль — Na2S04•7Н20, мідний купорос — СиS04•5Н20, залізний купорос— FeS04•7Н20.

Розчинність — це маса речовини, яка може розчинитися у 100 г розчинника при даній темпера­турі.

Ви знаєте, що молекули речовин перебувають у безперервному русі. Цим пояснюється явище дифузії — поширення одних речо­вин в інших. Покладемо в циліндр з водою кристали мідного купо­росу. Через деякий час навколо кристалів вода забарвиться в го­лубий колір. Невидимі частинки мідного купоросу під впливом молекул води відірвалися від кристалів і дифундували у воду. Дифузія відбувається повільно, але зрештою утвориться - однорідний розчин.

Процес розчинення можна прискорити, якщо взяти тверду ре­човину не у великих кристалах, а в дрібному порошку. Подріб­нивши речовину, ми збільшили поверхню стикання її з рідиною, речовина розчиняється швидше. Можна прискорити розчинення речовини, перемішуючи рідину або нагріваючи її, а також помістив­ши речовину на поверхні розчинника. Густина розчину більша за густину води, тому, утворившись біля кристалів, покла­дених у мішечок, розчин струминками падає вниз, і розчинення прискорюється.

Розчин не відстоюється, він завжди однорідний.

Нерозчинні у воді речовини (наприклад, крейда, глина) при змішуванні з нею лишаються деякий час у завислому стані, утво­рюючи каламутну рідину, але згодом завислі частинки осідають на дно посудини.

З курсу природознавства ви знаєте, що розчинність більшості речовин не безмежна. Наприклад, при температурі 20 °С у воді об’ємом 1 л може розчинитися цукор масою 2000 г, хлорид натрію масою 359 г, сульфат міді масою 207 г, сульфат кальцію масою1 г.

Розчин, у якому дана речовина при даній температурі більше не розчиняється, називається насиченим, а розчин, у якому ще може розчинятися ця речовина — ненасиченим. Ненасичені розчини умовно поділяють на концентровані – з високим вмістом розчиненої речовини, і розведені – з низьким вмістом розчиненої речовини.

Розчинність речовини показує, яка маса її може розчинитися в певному об’ємі води при даній температурі, щоб розчин став насиченим. Звичайно розчинність речовин вимірюють у кілограмах на кубічний метр або в грамах на літр (кг/м3 або г/л).

Розчинність небагатьох речовин, наприклад сульфату кальцію і гідроксиду кальцію, з підвищенням температури зменшується. У воді розчиняються деякі рідини, наприклад спирт і гліцерин. Але бензин і олія у воді майже нерозчинні.

Розчиняються у воді і гази, наприклад кисень, азот, вуглекис­лий газ. В тому, що у воді розчиняються гази повітря, легко пере­конатися, якщо налити в стакан холодної води і поставити його на стіл у кімнаті. Через деякий час на внутрішніх стінках з’являться бульбашки газів. Ще краще це спостерігати, коли налити в стакан газованої води. Газована вода — розчин вуглекислого газу у воді. У пляшці з мінеральною водою, наприклад вуглекислий газ розчинений при підвищеному тиску. Коли відкривають пробку, тиск у пляшці зменшується, і газ бурхливо виділяється, захоплюючи з собою воду у вигляді піни. Наведемо приклади різних розчинів: газовані мінеральні води, наприклад «Оболонська», «Миргородська» та багато інших, готу­ють, розчиняючи вуглекислий газ у воді з мі­неральних джерел; добре відомий столовий оцет готують з оцтової хислоти (це рідина) та води; цукор, сіль, питна сода (тверді речовини, розчинні у воді). Розчинність газів зростає із зниженням температури і з підвищен­ням тиску.

Завдання:

1. «Вірю не вірю» (номер питання та "+" - вірю, "-" - не вірю) - завдання на 7-9 балів.

1) Усі речовини добре розчиняються у воді.

2) При збільшенні температури розчинність речовин збільшується.

3) Вода, цукор, пісок – добре розчиняються у воді.

4) Крейда, сода питна, пісок – у воді не розчиняються.

5) Щоб швидше розчинити сіль, її треба подрібнити.

6) Щоб швидше розчинити цукор, воду треба нагріти.

7) Питна вода блакитного кольору, кисла на смак.

8) Вода дуже добре стискується.

9) Та речовина, яка розчиняється у воді називається розчинником.

2. «Третє зайве»(знайти зайве, пояснити чому воно зайве) - завдання на 7 балів.

1) Срібло, повітря, мідь.

2) Чай, кров, залізо.

3) Цукор, сіль, пісок.

4) Крейда, сода питна, сіль.

5) Розчин цукру, розчин солі, газована вода.

6) Кров, молоко, ґрунт.

3.«Логічний брифінг». Дати правильну відповідь на питання. - завдання на 10-11 балів.

1. Що являє собою вода за нор­мальних умов?

2. В яких агрегатних станах пере­буває вода на Землі?

3. Що відбувається з водою за тем­ператури 100 °С?

4. Що спостерігаємо за темпера­тури 0 °С?

5. Чому лід плаває на поверхні води?

6. Чому дорівнює густина води?

7. Чи може вода поглинати тепло?

8. Чи проводить вода електричний струм?

9. Чи може вода проводити звуки?

10.Чи є вода в організмі людини?

11. Скільки людина випиває води за все життя?

12. Який відсоток захворювань передаються водою?

13. Яка вода є найбільш цінною?

14. Скільки часу людина може прожити без води?

15. Яке паливо, добуте з води, не забруднює повітря?

16. Через який час можна кип’ятити водопровідну воду?

17. Що називають сумішами?

18. Які види сумішей вам відомі?

19. Яку суміш називають однорідною?

20. Якими параметрами визначаються нормальні умови?