9 клас

Тема: Влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування. Практичне заняття.

Тема: «Влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування». Практичне заняття.

Очікувані результати: знати органи захисту прав дитини, які існують в Україні, розповідати про підстави та порядок позбавлення батьківських прав, розрізняти поняття усиновлення, опіка, піклування, патронат; удосконалити вміння аналізувати життєві ситуації з точки зору норм права, вміти складати порівняльну таблицю; виховати розуміння важливості сімейного виховання.

Основні поняття: «позбавлення батьківських прав», «усиновлення», «опіка», «піклування», «патронат».

Тип уроку: комбінований.

Після цього заняття ви зможете:

- пояснювати основні поняття теми;

- розповідати про шляхи, умови і порядок влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування, наводити приклади;

- висловлювати власне ставлення до положень закону щодо піклування держави про дітей, які не мають батьків.

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ Актуалізація опрних знань.

Завдання учням (слайд 1)

Уявіть, що ви опинилися в країні, де не миряться між собою діти і батьки, та зайшли до місцевої школи. У клас входить учитель і бачить лише одного учня.

-«А де всі решта?» - запитує Микола Петрович.

-«Одних батьки до школи на пускають, інші самі не бажають вчитися», - відповів учень.

- «А чого ти прийшов?»

- «А ми тут домовилися зустрітися з Мариною, то я її чекаю. Мене батьки не пускали, то я їх закрив у коморі».

-«Ну тоді і я пішов, - каже Микола Петрович.- У мене справи: я сьогодні виселяю свою доньку з квартири, бо вона мені зі своїми капризами вже набридла. Хай живе, де заманеться».

Подумайте, які права і обов'язки батьків і дітей не діють у цій країні?

Які норми законодавства ви можете запропонувати їм?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Виконаємо разом...

Оберіть одну з українських народних приказок та поясніть, як ви розумієте її зміст: (слайд 2)

Не та мати, що народила, а та, яка виховала й вигодувала.

З хати по нитці – сироті свитина.

Сирітська сльоза не капає дарма.

Ніхто не бачить і не чує, як сирота плаче і горює.

Не той батько, що зродив, а той, що до ума довів.

Чому для дитини є надзвичайно важливим зростати в сім'ї?

ІУ. Вивчення нового матеріалу

1. Позбавлення батьківських прав

Слово вчителя.

Батьківські обов'язки грунтуються на любові батьків до своїх дітей. Якщо діти виховуються в сім'ї в атмосфері добра, терпимості, порозуміння, то згодом і батьки зможуть сподіватися, що їхня старість не буде самотньою, діти допомагатимуть їм. Проте не всі батьки однакові, не всі вони переймаються вихованням своїх дітей належним чином. Деякі відмовляються від власної дитини вже в пологовому будинку, інші шкідливо впливають на її виховання, здоров'я, моральний розвиток аморальною поведінкою, вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування, бродяжництва, зловживають алкоголем або жорстоко поводяться з нею.

Ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків може мати різні правові наслідки, один із них – позбавлення батьківських прав – санкція до батьків, які порушують свій обов'язок щодо виховання неповнолітніх дітей.

Завдання групам:

1.Запропонуйте, в яких випадках ви вважаєте за необхідне позбавлення батьківських прав.

2. Визначте передбачені законодавством підстави позбавлення батьківських прав.

3. Визначте, хто має право звертатися до суду з позовом про позбавлення батьківських прав.

Робота зі схемами (с. 141-142 підручника)

Підстави позбавлення батьківських прав

- Якщо батьки не забрали свою дитину з пологового будинку без поважних причин і протягом шести місяців не виявляли до неї батьківського піклування;

- ухиляються від виконання своїх обовязків із виховання дитини;

- жорстоко поводяться з дитиною;

- є хронічними алкоголіками або наркоманами;

- вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини;

- примушують її до жебракування та бродяжництва;

- засуджені за вчинення умисного злочину стосовно дитини.


Закон визначає коло фізичних та юридичних осіб, які можуть звернутися до суду з позовом про позбавлення батьківських прав (слайд 4)


Коментар вчителя.

Позбавлення батьківських прав здійснюється виключно судом. Особа втрачає особисті немайнові права щодо дитини і звільняється від обов'язків щодо її виховання; перестає бути законним представником дитини; на може бути усиновлювачем, опікуном, піклувальником; не може отримати права в майбутньому на утримання від дитини, права на спадкування майна дитини, права на пенсію та відшкодування шкоди в разі втрати годувальника. Однак особа, позбавлена батьківських прав не звільняється від батьківського обов'язку щодо утримання дитини.

Справа про ...

Чи отримає батько допомогу (слайд 5)

65-річний пенсіонер Петро К. звернувся до суду з проханням змусити свого 32-річного сина Сергія надавати йому матеріальну допомогу для лікування. До своєї заяви він додав довідку про розмір пенсії, медичну довідку, що він є інвалідом ІІ групи і хворіє на астму. На суді його син заявив, що батько покинув сім'ю на призволяще, коли Сергію було 12 років. До цього часу він пив, бив дружину – матір Сергія, три роки був позбавлений батьківських прав. Після розлучення він не допомагав сім'ї, аліменти з нього стягувалисмя в судовому порядку за позовом матері Сергія.

Сергій К. має наповнолітнього сина та дружину, яка є студенткою 5 курсу економічного факультету вищого навчального закладу. Він щойно започаткував фермерське господарство і всі гроші вкладає у цю справу, утримує сина і дружину та оплачує навчання дружини.

1. Влаштування дитини, яка залишилася без батьківської опіки.

Найкраще для дитини, коли вона росте і виховується у сім'ї. Утім, не всі діти оточені сімейним теплом.

«Мозковий штурм»

1. Висловіть припущення, в яких випадках дитина може залишитися без батьківської опіки

Варіанти відповіді: батьки померли, позбавлені батьківських прав, перебувають у місцях позбавлення волі.

2. Висловіть припущення, які проблеми можуть виникнути у дитини, яка опинилася в такому становищі, та яким чином можна розв'язати ці проблеми.

Варіанти відповіді: хто її утримуватиме, хто діятиме від імені дитини у цивільно-правих відносинах тощо, хто вразі потреби захищатиме права дитини.

Обов'язок турбуватися про таких дітей бере на себе держава. Щоб повернути дитині батьківське піклування, сімейне законодавство визначає й регулює шляхи влаштування дітей, які не мають батьків.

Робота зі схемою «Шляхи влаштування дитини, яка залишилась без батьківської опіки»

(с. 139 підручника).

Визначте передбачені законом шляхи влаштування дитини, яка залишилась без батьківської опіки.

Коментар учителя (слайд 6)

Один із них – усиновлення, тобто прийняття усиновлювачем у свою сім’ю особи на правах дочки чи сина, здійснене на підставі рішення суду.

Другий шлях – опіка встановлюється над дітьми, що не досягли 14 років, а піклування над неповнолітніми віком від 14 до 18 років. Спільними для опіки та піклування є те, що опікуном та піклувальником дитини може бути за її згодою, повнолітня дієздатна особа, не може бути опікуном дитини особа, яка зловживає спиртними напоями, наркотичними засобами або позбавленя батьківських прав.

Третій шлях – патронат – за договором про патронат орган опіки та піклування передає дитину, яка є сиротою або з інших причин позбавлена батьківського піклування, на виховання у сім'ю іншої особи до досягнення нею повноліття, за плату.

Складання порівняльної таблиці

Складаємо таблицю за допомогою витягів (ст. 207, 211,243,244,249,252) Сімейного кодексу України (с. 148-152 підручника).


Вправа «Виконаймо разом»

Метод «Займи позицію»

Об'єднайтесь у дві великі групи: тих, хто вважає, що Софійка має залишитися з батьком, і тих, хто вважає, що вона має поїхати з матір’ю.

Справа про... (слайд 9)

З ким залишиться Софійка

У суді слухається справа про розірвання шлюбу 25-річної Олени та 32 річного Миколи, які мають 5-річну доньку Софійку.

Заяву про розлучення подала Олена, яка щойно повернулась з Італії, де працювала 3,5 роки. Після відпустки по догляду за дитиною Олена не змогла повернутися на роботу в зв'язку із закриттям фабрики, де вона раніше працювала комірницею. Разом із подругою Олена поїхала до Італії, де влаштувалась на роботу гувернанткою.

Маленька Софійка залишилась з батьком та бабунею віком 55 років, які доглядали й виховували її.

Перший рік Олена телефонувала щотижня й надсилала невеличкі гроші на утримання дитини. За рік вона перестала телефонувати, а ще через півроку- надсилати гроші. Микола не розшукував дружину, оскільки на той час Софійка важко хворіла і батько віддавав їй всю увагу і сили. Повернувшись два місяці тому в Україну, Олена заявила Миколі, що виходить заміж за заможного італійця, який любить її та має намір удочирити Софійку.

Микола стверджує, що він нікому не віддасть дитину, оскільки він її дуже любить і це його донька. Крім того, його заробітку лікаря районної лікарні та пенсії його матері – вчительки вистачить на те, щоб прожити разом із дитиною.

Олена стверджує, що теж дуже любить свою доньку і всі ці роки важко працювала заради неї. Крім того, це безглуздя – залишити дитину батькові, який ледве може утримати себе та стареньку матір, коли є можливість дати дитині добре матеріальне забезпечення, материнську любов та гідне майбутнє.

У. Підсумок уроку

Підбиваючи підсумок уроку ще раз відзначимо, що дитина потребує батьківської уваги, турботи, що в будь-якому випадку, коли вона опинилася позбавленою її, держава намагається різними шляхами так чи інакше забезпечити дитині належну увагу та турботу, піклування.

Вправа: запитайте себе

УІ. Домашнє завдання

Опрацювати матеріал § 19 підручника, дати відповідь на запитання в кінці параграфа та виконати завдання.


Виконане домашнє завдання фотозвітом відправити на на електронну пошту nataliadzumaga11@gmail.com

Не забудьте вказати прізвище, ім"я та клас учня!