Урок 13. Новела "Момент" (Із оповідань тюремної Шахерезади)

Тема. Новела "Момент" (Із оповідань тюремної Шахерезади). Філософський зміст, проблематика. Імпресіоністична манера письма автора. Особливості композиції.

Прихід Володимира Винниченка в українську прозу був дійсно тріумфальним. Про це свідчать і уже відомі нам відгуки І. Франка та М. Коцюбинського на його перші оповідання. Тому не дивно, що ім'я новачка відразу стало поряд з іменами найвидатніших митців. Усього ж творча спадщина письменника складається з 14 романів, близько 100 оповідань, 14 п'єс і великої кількості статей. Сьогодні ми маємо можливість ознайомитися з одним із кращих його творів — новелою „Момент”, яку Євген Чикаленко назвав „прекрасним витвором” словесного мистецтва.

Головною проблемою, яку порушує В. Винниченко в новелі „Момент”, є проблема любові і щастя людини. Чи можемо ми стверджувати, що до Винниченка її не торкався ніхто? Звичайно, ні. Любов і щастя — це те, чого споконвіку прагне кожна людина. Але письменник не був би новатором, якби не розв'язав її по-новому. У чому ж полягає ця новизна? Відповідь на це проблемне питання ми і намагатимемося знайти.

2. Словникова робота

Момент — середньовічна одиниця виміру часу, яка дорівнює 1,5 хвилини або ж 1/40 години. У сучасних мовах, зокрема — в українській, слово „момент” означає короткий проміжок часу, не вказуючи його точної тривалості.

Синоніми: мить, термін, відтинок, проміжок часу; строк.

3. Робота над змістом твору

Міні-диспут

Зигмунд Фройд після 40 років досліджень людського мислення, працюючи з тисячами людей, спостерігаючи тисячі стурбованих голів, дійшов висновку, що щастя є вигадкою. Людина не може бути щасливою. Найбільше, чого можна досягнути — це зробити речі комфортнішими — і все. У кращому випадку людина може трішки зменшити нещастя, але бути щасливою вона не може. А як вважаєте ви: щастя — це вигадка чи реальність? чи може людина бути щасливою? Що для людини, на вашу думку, може бути джерелом щастя?

Створити асоціативний кущ „Щастя — це...”

Ø Який підзаголовок має новела? З якою метою автор його використовує?

Ø Герой-оповідач не має імені, як ви думаєте, чому?

Ø Подія, про яку йдеться в творі, відбулася навесні. чи випадково це?

Ø Які причини змушують Панну нелегально переходити кордон? чи зрозумієте ви людину, яка заради ідеї жертвує своїм життям чи ризикує ним?

Ø Чи зробив він головного героя щасливим?

Ø Чому, на вашу думку, молоді люди після всього пережитого разом все-таки приймають рішення розлучитися?

Ø Як персонажі ставляться до смерті? Чи змінюється це ставлення протягом розповіді?

Ø Яку роль у новелі відіграють описи природи? Які рядки підкреслюють контраст природи і цивілізації? Відповідь проілюструйте цитатами з тексту.

Ø Після виходу у світ новелу сприйняли неоднозначно. Були думки, що в ній Винниченко оспівує „вільне кохання”, сприймаючи вчинок героїв як просто розбещеність, аморальність, те, про що говорять „лови момент”. як ви сприймаєте цей епізод твору?

Ø Які проблеми порушено в новелі?

Ø Як ви поясните назву твору?

Ø Як ви вважаєте, чи вдало письменник дібрав заголовок? Можливо, ви запропонуєте інший варіант?

Аналітично-пошукова робота „Мозаїка”

Наше життя — це сума моментів. Одні ми не помічаємо зовсім, згадуючи інші, відчуваємо, як приємністю наповнюється наше єство. Інколи на все життя запам'ятовується не сама подія, а чийсь погляд чи гарячий подих, аромат чи ніжний дотик. На основі тексту новели складіть мозаїку із найяскравіших вражень героя, які зробили для нього цей момент життя незабутнім.

□ „Семен прикрив мене рядном, яке дуже пахло огірками”;

□ „Я... зстрибнув з возика й побіг до повітки. Одчинивши двері, я ступив до неї... і від несподіванки закам'янів: на розкиданій соломі сиділа...— уявіть собі!..— сиділа панна”.

□ „Пам'ятаю, в якомусь кутку повітки тягнулась до землі жовта смуга проміння і здавалась золотою палицею, припнутою до стіни”.

□ „Вона ставала все ближчою й ближчою мені. Здавалось, ми давно-давно колись разом жили десь, потім розлучились, а тепер знову зійшлись”.

□ „Починався ліс. Старі товсті дуби, широко розставивши волохаті руки-віти, ніби приймали нас в свої зрадливі обійми. Стрункі берези, білі, мов оголені до пояса, соромливо стояли між дубами і ховалися за ними”.

□ „Ліс помирився з нами й провадив далі своє життя, життя кохання, народження, росту. На блідих квіточках кущів діловито гуділи бджоли; тукав дятел десь вгорі; дві пташки, пурхаючи з гілки на гілку, подивлялись на нас і несподівано зливались в обіймах. Літали сплетені коханням метелики або в щасливому безсиллі сиділи на листку й поводили вусиками. У траві парами кишіли кузьки. Одбувався великий, прекрасний процес життя”.

□ „Ліс похмурився. Злякано спурхнули пташки й полетіли в глиб його. Темна глибина ждала нас”.

□ „Ще кілька кроків... Просвіт більше... Засивіло небо... Руки дрижали, під грудьми проходили холодні хвилі, серце гупало...”

□ „Зашумів весь ліс, замиготіли стовбури, вдарив світ, в очах промайнула картина якоїсь довгої, рівної просіки, і разом хтось десь крикнув, сильно вибухнуло щось збоку, крикнуло, знов вибухнув постріл”.

□ „Це було торжество двох великих кузьок; це був вихор життя, який зміта все сміття „не треба”, „не можна”, це було щастя крові, мозку, нервів, кісток; це було найвище щастя народження, народження не з сліпими, а з одвертими, видющими очима душі”.

□ „— А тепер ми попрощаємося. Чуєте? Я піду в один бік, а ви — в другий. І ніколи ви не повинні шукати мене. Чуєте! Як вас зовуть?”.

□ „— Щастя — момент. Далі вже буденщина, пошлість. Я знаю вже. Саме найбільше щастя буде мізерним в порівнянні з цим”.

□ „Вона тихо пішла, а я сидів, і в мені з мукою щеміло осиротіле щастя”.

Ø Створіть асоціативний кущ „Щастя в розумінні героя новели”. Порівняйте його зі своїм. Зробіть висновки: щастя — це категорія індивідуальна чи стала?

Повторення відомостей з теорії літератури

Ø Уявіть ситуацію, що ви викладач теорії літератури і вам необхідно провести практичне заняття, на якому розглядається питання: „Твір В. Винниченка “Момент” — імпресіоністична новела”.

Сформулюйте бажану для вас відповідь на поставлене питання. довідка. риси імпресіонізму в новелі

□ Тонка передача вражень, почуттів і переживань героя-оповідача; психологізм;

□ увага до кольорів і звуків, яскравих деталей; лаконізм; деполітизація. Наявність імпресіоністичних засобів: колористика тексту концентрує сонячні барви, лісову зелень, небесну блакить; багатство зорових і слухових образів увиразнює пейзаж, творить тло, на якому розгортаються події в новелі.

„Мозковий штурм”

Відповідь на проблемне запитання, поставлене на початку уроку: „Що нового новелою „Момент” вніс Винниченко в розкриття теми любові і щастя?”

Після того, як всі бажаючі висловилися, у зошитах учнів може бути орієнтовно такий запис:

У новелі „Момент” автор поєднує реалістичне змалювання дійсності з філософським підтекстом про плинність життя, про щастя людини, про мить як часточку вічності.

У творі йдеться про такий відрізок часу, який, переживши раз, пам'ятатимеш усе життя. В. Винниченко, розповідаючи про спалах любові в серці головного героя, увагу акцентує, на відміну від існуючої традиції опису любовних сцен, на зображенні почуттів і відчуттів, а зовнішні події стають лише тлом, на якому це кохання розквітає. По-новому зображує Винниченко і поведінку жінки в любовному тандемі: саме вона виступає ініціатором рішучого кроку — розриву.

Обраний стиль розповіді допомагає відчути те, що переживав головний герой, а екстремальність ситуації — момент на межі життя і смерті,— сприйняття юнаком оточуючого середовища на емоційному рівні роблять читача ніби співучасником події. Пережитий момент любовного екстазу очищує героїв і збагачує їх новим духовним досвідом.

□ „Такий випадок, про який ідеться в новелі В. Винниченка, я вважав би (не вважав) моментом щастя для себе, тому що...”

□ „Сьогодні цікавим для мене було...”

□ „Твір примусив мене замислитися над питанням...”

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1. Повторити матеріал уроку.

2. Дібрати цитати до характеристики образу Панни.

3. Завдання творчого характеру. Про події, які сталися з молодими людьми під час переходу кордону, ми дізнаємося зі слів головного героя юнака. А як би про це розповіла Панна? Підготувати переказ епізодів (на розсуд учителя) від імені Мусі.

4. Випереджувальне індивідуальне завдання. Підготувати повідомлення на тему „Винниченко — художник”.

Перегляньте короткометражний фільм за посиланням -

https://www.youtube.com/watch?v=ixKAa5KNktw