Методрозробка Методи викладання літератури

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ППРИДНІПРОВСЬКИЙ МЕТАЛУРГІЙНИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ

МЕТОДИЧНА РОЗРОБКА

«Методи викладання сучасної зарубіжної літератури на прикладі вивчення роману Маркуса Зузака «Крадійка книжок»»

місто КАМ’ЯНСЬКЕ

2023рік

Укладач – Алтухова Ірина Миколаївна, викладач філолгічних дисциплін

Рецензент – Бризгалова Ірина Володимирівна викладач філолгічних дисциплін

Розглянуто і схвалено ПЦК

філологічних і суспільних дисциплін

протокол №6 від 17.01.2023

Голова ПЦК І.В.Бризгалова


Анотація : Методична розробка присвячена проблемі впровадження в освітній простір навчальних закладів України сучасних методів викладання зарубіжної літератури на прикладі вивчення романа Маркуса Зузака «Крадійка книжок».В роботі проаналізовано методи і прийоми, доречні при вивченні літератури, запропоновані інтерактивні вправи для використання під час проведення мотиваційного або підсумкового етапу заняття; представлена розробка проведення заняття за темою: «Маркус Зузак «Крадійка книжок»». Робота розрахована на викладачів фахової передвищої освіти, може бути використана під час проведення навчальних занять з вивчення творів сучасних зарубіжних письменнників .

Рецензія

на методичну розробку

«Методи викладання сучасної зарубіжної літератури на прикладі вивчення роману Маркуса Зузака «Крадійка книжок»»

викладача Придніпровського металургійного фахового коледжу

Алтухової Ірини Миколаївни

В своєму дослідженні викладач І. М. Алтухова аналізує можливості застосування сучасних методів викладання на заняттях з літератури, які підвищують якість підготовки здобувачів освіти; доводить, що сучасні методи викладання з їх унікальними можливостями мотивувати, стимулювати, створювати «ситуації успіху», сприяють професійному зростанню здобувачів освіти під час навчання. В роботі представлена розробка заняття з теми: «Маркус Зузак «Крадійка книжок»», в якій викладач застосовує сучасні методи і прийоми викладання. Методична розробка І. М. Алтухової є актуальною і рекомендована для ознайомлення викладачами фахової передвищої освіти.

Рецензент: Бризгалова Ірина Володимирівна викладач філолгічних дисциплін

ЗМІСТ

ВСТУП………………………………………………………………………….5-6

ОСНОВНА ЧАСТИНА……………………………………………………......6-53

1.1.ІНТЕРАКТИВНІ МЕТОДИКИ – ГОЛОВНА СКЛАДОВА СУЧАСНОЇ ПЕДАГОГІКИ…………………………………………………………………6-18

1.2. ЕФЕКТИВНІ ПРИЙОМИ ІНТЕРАКТИВНИХ МЕТОДИК…………18-23

1.3. ПРИКЛАДИ ІНТЕРАКТИВНИХ ВПРАВ, ЯКІ ВИКОРНИСТОВУЮТЬСЯ ПІД ЧАС ОРГАНІЗАЦІЙНОГО ТА МОТИВАЦІЙНОГО ЕТАПУ ЗАНЯТТЯ ТА ПІД ЧАС ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ…………………………………………………………………23-29

1.4. ЕФЕКТИВНІСТЬ ТА НЕДОЛІКИ ДИСТАНЦІЙНОГО

НАВЧАННЯ……………………………………………………………….....29-30

2. РОЗРОБКА ЗАНЯТТЯ ЗА ТЕМОЮ: « МАРКУС ЗУЗАК «КРАДІЙКА КНИЖОК»» З ВИКОРИСТАННЯМ СУЧАСНИХ ІНТЕРАКТИВНИХ МЕТОДІВ І ПРИЙОМІВ……………………………………………………31-52

ВИСНОВОК………………………………………………………………….52-53

ДОДАТОК 1………………………………………………………………….54-56

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ З ТЕМИ: « МАРКУС ЗУЗАК «КРАДІЙКА КНИЖОК»»

БІБЛІОГРАФІЧНИЙ ОПИС…………………………………………………….57

ВСТУП

«Мистецтво й майстерність навчання і виховання полягає в тому, щоб, розкривши сили і можливості кожної дитини, дати їй радість успіху у розумовій праці.»

В. Сухомлинський

В сучасному освітньому просторі України відбуваються суттєві зміни в методиці викладання навчальних предметів, продовжує зростати потреба в методах оптимізації освітнього процесу, які сприятимуть вихованню креативності майбутнього фахівця, розвитку його творчих здібностей, розвитку його професійних компетенцій, вмінню «працювати в команді»,конструювати, оцінювати, раціоналізувати. Реалізації даного пріоритету в освіті сприяють саме педагогічні інновації методики викладання в закладах фахової передвищої освіти. Як зазначається в Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа»: «Реформування педагогіки загальної середньої освіти передбачає перехід до педагогіки партнерства між учнем, вчителем і батьками, що потребує ґрунтовної підготовки вчителів за новими методиками і технологіями навчання». [6, 45]. Сучасні педагоги сьогодні основну увагу мають приділяти подоланню консерватизму в підходах до навчально-виховної діяльності й наявних стереотипів викладацької майстерності та розвитку мислення в учасників процесу навчання і виховання. Тільки інноваційна за сутністю освіта може виховати людину, яка живе за сучасними інноваційними законами глобалізації, є всебічно розвиненою, самостійною, самодостатньою особистістю, керується власними знаннями і переконаннями.

Мета сучасної освіти – не просто давати знання, а формувати особистість, яка вміє і хоче вчитися, займає позицію активного суб’єкта діяльності. З огляду на це велике значення має формування у студентів творчого потенціалу, прагнення до самостійної пізнавальної діяльності.

Сучасне життя висуває нові пріоритети. На перший план виходить особистісний розвиток, усе ширше впроваджуються елементи особистісно зорієнтованого навчання. Саме в умовах особистісно зорієнтованого навчання відбувається становлення таких важливих якостей особистості, як рефлективність, спонтанність, критичність мислення, вміння працювати з інформацією, спілкуватись та нести відповідальність за наслідки власних дій.

Актуальність представленої роботи заключається в впровадженні в освітній простір України сучасних передових педагогічних методиках викладання, які довели свою ефективність і результативність в освітньому процесі України.

Метою данного дослідження є аналіз сучасних передових педагогічних методик як особистісно орієнтованого підходу до навчання здобувачів освітиі застосування їх на заняттях з зарубіжної літератури.

Очікувані результати – довести ефективність сучасних методик на прикладі розробки заняття з зарубіжної літератури з теми: «Маркус Зузак «Крадійка книжок» та продемонструвати їхні можливості мотивувати, стимулювати, створювати «ситуації успіху», забезпечувати особистісне та професійне зростання, формування й розвиток необхідних якостей здобувачів освіти

ОСНОВНА ЧАСТИНА

« Зібратися разом – це початок,

Триматися разом – це прогрес,

Працювати разом – це успіх»

Генрі Форд

1.ІНТЕРАКТИВНІ МЕТОДИКИ – ГОЛОВНА СКЛАДОВА СУЧАСНОЇ ПЕДАГОГІКИ

Всесвітньовідомий український педагог - новатор Василь Сухомлинський писав, що кожна дитина іде в школу з вогником в душі, а завдання педагога цей вогник підтримати, щоб він не погас. Одним з ефективних засобів вирішення проблеми сприяння розкриттю творчих здібностей студента і його зацікавленності у вивченні навчального предмета є застосування сучасних передових технологій.

Сучасні методи і прийоми мають на меті створити комфортні умови навчання, завдяки яким здобувачі освіти відчувають свою успішність, інтелектуальну спроможність. Застосування передових технологій на заняттях з зарубіжної літератури сприяють формуванню навичок і вмінь, виробленню цінностей, створенню атмосфери співробітництва, взаємодії, що дає змогу викладачу стати справжнім лідером навчального колективу.

Один із головних елементів сучасної педагогіки є інтерактивні методики, які допомогають здобувачеві самостійно здобувати й використовувати на практиці нові знання, вміння співпрацювати, працювати «в команді», спілкуватися, адаптуватися до нових обставин, знаходити шляхи вирішення життєвих проблем.

Інтерактивні методики збагачують емоційний світ студентів, розвивають образну пам’ять, уяву, естетичний смак, розумові здібності, художнє мислення, збільшують потребу творчої праці, підвищують культуру усного і писемного мовлення. Тому ця тема є актуальною.

При використанні інтерактивних методик викладачу необхідно не тільки чітко усвідомлювати мету кожного окремого заняття, а й розуміти важливість проведеного заняття як органічної ланки загального ланцюжка даної теми, розділу, курсу, циклу, всього навчально-виховного процесу.

Найбільш ефективними інноваційними методиками при проведенні занять з зарубіжної літератури є «Метод проектів», «Кейс – метод», «Арт-педагогіка»

«Метод проектів»

Одна з найскладніших проблем сучасного навчання – це створення мотивації. Кожен педагог хоча б раз у житті чув від студентів приблизно таку фразу: « А навіщо мені це потрібно?». Справді, інколи дуже складно пояснити здобувачеві необхідність запам’ятовувати, наприклад, літературні напрями. Педагог за покликанням обов’язково опиниться перед вибором: вимагати покірного засвоєння всього обсягу знань, який передбачає програма, без перспективи їх подальшого використання, чи не приборкувати бунт під гаслом: «А навіщо мені це потрібно?», адже ця фраза, принаймі, свідчить про наявність характеру.

Під час проектування студенти отримують цінні навички спільної роботи і ділових стосунків у групі – для майбутнього життя досвід безцінний, адже колективи, в яких буде працювати майбутній випускник, - це не компанія друзів. Крім того, як свідчать психологи, у таких робочих групах часто – густо риси лідера розкриваються у студентів з посереднім рівнем успішності; студентів, чиї сім’ї мають низький соціальний статус. В умовах вирішення проектних задач ваги набувають не тільки накопичені знання, а й і певні риси характеру. Тому цілком можливо, що після завершення проектної роботи, приміром, аутсайдер змінить свій статус у групі, підвищить власну самооцінку. Вміння «працювати в команді» – вимога сьогодення.

Перейнявшись бажанням залучити до свого педагогічного арсеналу «метод проектів», викладачі зарубіжної літератури прагнуть щонайбільше довідатися про нього, а тому звертаються до відповідної літератури. Переважна більшість публікацій, присвячених методу проектів, надає інформацію про сутність технології, типологію проектів, роль викладача та студентів під час проектної діяльності. Однак, на жаль, серед великої кількості теоретичних розробок досі бракує праць прикладного характеру, які б розповідали про особливості практичного застосування методу проектів на заняттях, у позакласній роботі. Іншими словами, крім відповіді на запитання: «Що це таке?», сучасний викладач хоче почути відповідь ще й на запитання: « Як це зробити?».

Метод проектів – це освітня технологія, спрямована на здобуття студентами знань у тісному зв’язку з реальною життєвою практикою, формування в них специфічних умінь та навичок завдяки системній організації проблемно –орієнтованого навчального пошуку. Суть проектної технології полягає в стимулюванні інтересу студентів до розв’язання однієї або цілої низки проблем, що передбачає володіння певною сумою знань. У процесі практичного застосування отриманих знань, тобто через проектну діяльність, студент набуває нових знань, умінь та навичок. Проектна технологія, таким чином, відповідає встановленню міцного зворотного зв’язку між теорією і практикою в процесі навчання, виховання і розвитку особистості сучасного студента.

Під час використання проектної технології вирішується ціла низка завдань:

- розвиваються пізнавальні навички студентів;

- формується вміння самостійно конструювати свої знання;

- уміння орієнтуватися в інформаційному просторі;

- активно розвивається критичне мислення сфери комунікації.

Виділяють такі основні вимоги до застосування методу проектів:

- наявність значущої в дослідницькому, творчому, плані проблеми (задачі), яка вимагає інтегрованого знання, дослідницького пошуку для її вирішення;

- практична, теоретична значущість очікуваних результатів (наприклад, доповідь у відповідні служби про демографічний стан даного регіону, чинники, що впливають на цей стан, тенденції, які простежуються в розвитку даної проблеми; спільний випуск газети, альманаху та ін.);

- самостійна (індивідуальна, парна, групова) діяльність учнів на занятті або в позаурочний час;

- структурування змістовної частини проекту ( з вказівкою поетапних результатів і розподілом ролей);

- використання дослідницьких проектів.

Проект – це студентська самодіяльність, конкретна практична творча справа, поетапний рух до мети, прийнятої та усвідомленої студентом,яка закінчується презентацією в тій чи іншій формі.

Роль викладача у проектній діяльності студентів:

Традиційний зв’язок «викладач - студент” змінюється на «студент-викладач”. Особливого значення набуває залучення студента до процесу пошуку. Цінною є співпраця між студентами та викладачем. Важливим є не лише результат, а й процес досягнення результату. Треба сказати, що будь-яка робота над темою чи просто групова робота не може називатися методом проектів. Проектна технологія передбачає певну сукупність навчально-пізнавальних прийомів, що дозволяють вирішити ту чи іншу проблему шляхом самостійних дій учнів із обов’язковим представленням результатів. Результати виконання проектів мають бути матеріальними, тобто певним чином оформлені (відеофільм, альбом, газета, альманах, мультимедійна презентація, самостійно написаний твір чи вірш тощо). Таким чином, «метод проектів» - це педагогічна технологія, яка передбачає спільну працю викладача і студента, формує критичне і творче мислення студентів, а отже, відповідає основному завданню сучасної освіти - вихованню соціально активної особистості, здатної до самовдосконалення.

Презентація проекту – процес публічного пред’явлення замовнику чи суспільству результатів проектної діяльності. Проектантам слід пам’ятати: презентація – це важлива складова проектної роботи, підсумок, демонстрація продукту, який був метою проектної роботи. Але не варто перебільшувати значення цього етапу. На це необхідно зважати і тим, хто оцінює проект: інколи дійсно важлива, ґрунтовна робота презентується гірше, ніж та, рівень якої набагато нижчий, а навчальна і виховна цінність невелика.

Що необхідно знати про презентацію студентам і викладачу? Форми презентації проектів обирають студенти. Роль викладача – консультативна. Бажано завчасно студентам роздати пам’ятку «Як підготувати та провести презентацію проекту».

1. Підготовка

- Визначте кінцевий продукт проектної діяльності (альманах, спектакль, комп’ютерна презентація, кліп тощо).

- Визначте форму презентації проекту (конференція, круглий стіл, вечір поезії, виступ – коментар до комп’ютерної презентації, екскурсія віртуальним музеєм ). Форма презентації планується заздалегідь і залежить від типу проекту.

- Визначте місце проведення презентації і врахуйте його можливості

(навчальна аудиторія, актова зала навчального закладу, спортива зала).

- Визначте необхідне для презентації обладнання (мультимедійний проектор, тощо).

- Визначте перелік необхідного реквізиту для проведення презентації (костюми, теки, необхідну наочність – таблиці, малюнки, креслення тощо).

1. Проведення

- Складіть сценарій презентації.

- Розподіліть обов’язки - визначте осіб, відповідальних за

· технічний моменти;

· реквізит;

· наочність;

· озвучення тексту сценарію тощо.

- Спробуйте визначити коло імовірних питань з боку опонентів і продумайте відповіді.

- Підготуйтеся до самооцінки виконаної роботи.

Оцінювання проектів.

Огляд педагогічної літератури дозволяє стверджувати, що оцінювання проектів – дуже важливий етап проектної роботи. Сьогодні в методичній літературі немає загальних чітких критеріїв виставлення оцінок за проектну діяльність. І тому говорити про абсолютно виважене і правильне оцінювання рівня проекту немає можливості. Адже оцінка передбачає порівняння отриманого результату з еталоном, а самого еталону інститутом освіти не розроблено.

На наш погляд, оцінювані роботи слід розділити на дві групи.

1 група - це ті роботи, які виконуються як творчі проекти протягом вивчення будь – якої теми.

2 група – це ті роботи, які є різновидом тематичного оцінювання (захист власного проекту) і ті роботи, які виконуються в позаурочний час (проведення позакласних заходів з предмету).

Під час оцінювання роботи студентів важливо враховувати не тільки кінцевий результат проекту – презентацію, а і поточну роботу студентів над проектним завданням. Якщо завдання було дуже важким, пов’язаним з опрацюванням великої кількості матеріалу, складним, проблемним, то варто виставляти три оцінки: за отриманий результат, захист проекту і його оформлення за 12 – бальною системою.

Не зважаючи на те, що кінцевим результатом діяльності над проектом є, безумовно, його презентація в комп’ютерному варіанті, при оцінюванні обов’язково слід враховувати вміння студентів захистити свою роботу усно, перед аудиторією.

На наш погляд, оцінка доповіді проектантів проводиться за такими параметрами:

· аргументація вибору та розкриття теми дослідження з урахуванням власного вкладу дослідника;

· чіткість, логічність, лаконічність викладу матеріалу;

· повнота, вичерпність відповідей;

· культура мовлення;

· доцільність, якість і вміння використовувати наочні матеріали;

· активна кваліфікована участь у веденні дискусії.

«Кейс – метод»

Сучасна навчальна програма з зарубіжної літератури вимагає від викладача на заняттях досягти певної мети : «розвивати ключові і предметні компетентності студентів у процесі читацької діяльності, заохочення молоді до розширення кола читання, осягнення духовної цінності та осмислення поетики літературних творів різних епох і країн, поглиблення культурно-пізнавальних інтересів студентів, усвідомлення ними виняткової ролі художньої літератури в сучасному світі, виховання у студентів учнів поваги до культурних надбань свого та інших народів, формування творчої особистості громадянина України з високим рівнем загальної культури, гуманістичним світоглядом, активною життєвою позицією, національною свідомістю» [2, с.32]. Щоб ефективно реалізувати цю благородну і дуже необхідну мету з точки зору формування всебічно розвиненої особистості сучасному викладачу зарубіжної літератури необхідно не припиняти пошук таких методів і прийомів, за допомогою яких можна збільшити обсяг засвоєння матеріалу, ефективніше впливати не лише на свідомість студента, а й на його почуття, волю. «Як показує практика використання традиційних класичних методів навчання, де використовується зорова та слухова пам’ять (лекції, метод пояснення, читання,опитування, демонстраційні матеріали, заучування) сьогодні є неефективними» [7,с. 41]. Сучасні заняття з зарубіжної літератури не повинні бути монологами викладача. В сучасному навчальному процесі на семінарах, лекціях, практичних заняттях студент повинен вести діалог з викладачем, з художнім текстом, з однолітками і навіть з епохою. Заняття з літератури повинні переростати в диспут або дискусію, в цивілізовану суперечку студента з відстоюванням власного погляду на ситуацію, про яку розповідає автор твору. Безумовно, для цього потрібно використовувати «активну модель навчання – застосування методів, які стимулюють пізнавальну активність і самостійність студентів, при якій студент виступає «суб’єктом» навчання, вступає в діалог з викладачем» [7,с. 41]. Це застосування різноманітних інтерактивних технологій, які допомагають викладачеві розкрити здібності студента. «У всіх галузях стає затребуваним фахівець, що вміє працювати в команді, здатний генерувати ідеї і технології їх упровадження, має схильність до інновацій, що вміє критично, оперативно та аналітично працювати з величезними обсягами інформації різних видів. Викладач повинен допомогти студентові не розгубитися в нестабільному суспільстві, виробити захисні механізми, навчити самостійно вирішувати життєві проблеми.» [6,с.12]. Для ефективного вирішення вищенаведених завдань вважаємо доцільним використання на заняттях з зарубіжної літератури технології, яку в навчальному процесі активно використовують в сучасному навчальному процесі Європи і США. Останнім часом цей метод стає все більш популярним і в українській педагогіці.. Це кейс–технологія (case–study), яка поєднує між собою проблемне навчання, інформаційно-комунікативні технології та «метод проектів».

В сучасній педагогіці кейс–метод визначають так: «Це метод навчання, який використовує опис реальних економічних, соціальних і бізнес-ситуацій. Учасники навчального процесу повинні проаналізувати ситуацію, розбиратися в сутності проблеми, запропонувати можливі рішення і обрати найкраще з них. Кейси ґрунтуються на реальному, фактичному матеріалі або на ситуаціях, наближених до реального життя. Сутність технології полягає в тому, що під час навчального процесу використовується опис конкретної ситуації або випадку (від англійського «case» – випадок). Бажано, щоб представлений для аналізу випадок відображав реальну життєву ситуацію і в в описі має бути присутня проблема або ряд прямих чи непрямих труднощів, протиріч, прихованих завдань для вирішення. У процесі роботи над кейсом часто потрібна додаткова інформація для роботи над аналізом ситуації, завдяки якій студенти знаходять власне вирішення проблеми. Основними поняттями, що використовуються в кейс–технології, є поняття «ситуація» і «аналіз», а також похідне від них – «аналіз ситуації». Термін «ситуація» може розумітися як стан, подія, дія, поворотний момент для прийняття рішення, набір певних взаємопов’язаніих фактів, які містять в собі протиріччя, необхідність аналізу або способу виходу на новий рівень.» [6,с. 9]

Викладач зарубіжної літератури на занятті, аналізуючи події та вчинки літературних героїв за допомогою кейс–методу, отримує можливість максимально залучити кожного студента групи до вирішення порушеної проблеми або ситуації. Застосування даної методики сприяє розвитку у молодої людини самостійного мислення, вміння вислуховувати і враховувати альтернативну точку зору, аргументовано висловлювати свою. За допомогою цього методу студенти мають можливість проявити і удосконалити аналітичні навички, навчитися працювати в команді.

Студент, який готується до обговорення кейсу в аудиторії, має вивчити факти, зробити висновки з даних фактів, оцінити альтернативи дій в даній ситуації і зробити вибір на користь того чи іншого плану дій. Більш того, студент повинен бути готовим представити свої думки під час обговорення в аудиторії, відстоювати свої погляди і, якщо це необхідно, переглянути попереднє рішення. Здобувач має усвідомлювати, що користь від кейсу він може отримати лише в тому випадку, якщо він буде брати активну участь у дискусії.

Основними елементами кейсу є такі:

– анатомія кейсу;

– середовище, де відбуваються події в кейсі;

– тема: про що йде мова в кейсі;

– питання, які піднімаються у кейсі;

– інформація, яка надається у кейсі;

– розв’язання кейса: визначення стиля мислення (дедуктивний – застосування

теорії, індуктивний – створення теорії, конвергентний, аналітичний, дивергентний, творчий);

– аналіз кейса: результат, який необхідно досягнути (закритий кейс – єдина відповідь, відкритий – кілька можливих відповідей).

– визначення часу для обговорення кейсу (мало часу, багато часу).» [6, с.10]

Необхідно відзначити, що використання інформаційних технологій при проведенні занять із застосуванням case studies урізноманітнює навчальний процес, робить його цікавим для молодої людини, заохочує студентів розширити свої вміння і навички, дає змогу молодій людині ефективніше продемонструвати свої власні міркування і дослідження, переконливо захистити їх.

«Арт – педагогіка»

Під поняттям "арт-педагогіка" розуміють галузь педагогічної науки, що вивчає специфіку інтегрованого впливу всіх видів занять як форму соціальних зв’язків і ставлень на систему продуктивної особистості. Завдяки своєму міждисциплінарному характеру арт-терапія здатна не лише здійснювати терапевтичний чи корекційний вплив на психофізичний стан молодої людини, а й реалізувати основні освітні функції а саме:

1.Виховні Використовуючи групові форми роботи (театралізовані вистави, мистецькі конкурси,проведення мистецьких віталень, вечорів поезій тощо) педагог будує взаємодію в студентському середовищі таким чином, щоб молодь активно спілкувалася друг з другом, виховувала в собі співчуття, взаєморозуміння, розкривала найкращі свої здібності і застосовуваала їх під час позаурочних заходів. Ця робота позитивно впливатиме на формування міцного, дружнього колективу, забезпечуватиме орієнтацію в системі моральних норм та сприятиме формуванню у студентів морально-етичних цінностей.

2. Корекційні – достатньо успішно корегується образ "Я", який раніше міг бути деформованим, покращується самооцінка, зникають неадекватні форми поведінки, налагоджуються способи взаємодії з іншими людьми.

арт-педагогіка змінює тривожність, агресивність, страх, сором’язливість та гіперактивність. Студенти вчаться вербалізації емоційних переживань, відкритості у спілкуванні, спонтанності. Загалом відбувається особистісний та творчий розвиток молодої людини, отримується новий досвід, формується вміння та навички емоційно-вольової саморегуляції;

3. Психотерапевтичні – у процесі творчої діяльності створюється атмосфера емоційної теплоти, доброзичливості, емпатійного спілкування, визнання цінності особистості іншої людини, її почуттів та переживань. Відчуття психологічного комфорту, захищеності, радості та успіху мобілізує цілющий потенціал емоцій;

4. Діагностичні – арт-педагогіка розкриває індивідуальні особливості студентів. Це коректний спосіб спостереження за молодою людиною під час навчальної та позакласної діяльності, що дає змогу краще дізнатися про її інтереси, цінності, побачити внутрішній світ, відчути її неповторність та особливість. У процесі занять легко проявляється характер міжособистісних стосунків і реальне становище кожного студента у колективі, розкриваються деякі закономірності найближчого соціального оточення;

5. Розвивальні – завдяки використанню різноманітних форм художньої експресії виникають умови, за яких кожна студенти відчувають успіх, оскільки побічним результатом арт-педагогіки зазвичай є задоволення, що виникає в результаті виявлення прихованих талантів. Це не лише розвиває художні здібності, але й підвищує самооцінку молодої людини, сприяє зміцненню віри у власні сили.

Отже, арт-педагогіка - це засіб самовираження і творчості студента, за якогго за допомогою якого молода людина може вільно самовиражатися. Це засіб гармонізації тих сторін внутрішнього світу студента, для вираження яких немає адекватних вербальних засобів. Тому часто арт-педагогіка стає єдиним способом зв’язку між людиною та суспільством. Заняття творчістю дає можливість людині зрозуміти й оцінити свої почуття, спогади, образи майбутнього, знайти час для відновлення життєвих сил, та для спілкування із собою. У ході арт-терапевтичної позаурочної роботи створюються додаткові можливості для внутрішньоособистістної комунікації, перехід на глибші рівні взаємодії з проявом внутрішніх (у тому числі неусвідомлюваних) механізмів організації поведінки студента. У будь-якій сфері людської діяльності необхідні вміння приймати творчі рішення. Достатній рівень креативності дає можливість знаходити ефективні рішення й сприяє особистій професійній самореалізації та зростанню. Творчість – це вихід за межі знань, подолання та звільнення від обмежень. Творчий процес є процесом створення принципово нового продукту, а креативність – спроможність відмовитися від стереотипних моделей мислення та дії. Таким чином, автор називає використання арт-терапії в освіті системною інновацією, яка характеризується: комплексом теоретичних і практичних ідей, нових технологій; різноманітністю зв’язків із соціальними, психологічними і педагогічними уявленнями; відносною самостійністю (відокремленістю) від інших складових педагогічної діяльності (процесів навчання, управління та ін.); можливістю до інтеграції і трансформації .

1.2. ЕФЕКТИВНІ ПРИЙОМИ ІНТЕРАКТИВНИХ МЕТОДИК

Сьогодні існує маса захоплюючих інноваційних прийомів прийомів, які розвивають творчу особистість, інтерес до пізнання, самостійність мислення, вміння приймати конкретні рішення, реалізувати власні міні-проекти.

Досить вагомою на заняттях зарубіжної літератури є роль феномену гри, коли розвага переростає у навчання.

Навчання у грі містить у собі багато різноманітних форм роботи :

- « Впізнай героя за його портретом …»

- « Впізнай героя за його реплікою …»

- « Впізнай автора…»

- « Впізнай твір за його початком …»

Наприклад, вправа «Візитівка письменника» допомагає студентам розвивати навички самостійного мислення та вміння узагальнювати вивчений матеріал.

Прийом «Голоси літературних героїв». Працюючи над текстом драматичних творів, можна запропонувати студентам читання за ролями. Спочатку вони мають уявити характер героя, його настрій у даній ситуації, а тоді спробувати відобразити це голосом, жестами, сценічною грою. Причому після виконання завдання, викладач та інші учні можуть як погодитись з їхнім трактуванням, так і сперечатися.

Прийом «У картинній галереї». Викладач пропонує студентам малюнки, репродукції картин, ілюстрації до окремих епізодів художніх творів; разом з присутніми аналізує іллюстрації. Іноді студенти самі описують, обраний фрагмент чи ілюстрацію до твору.

Прийом «Душевний стан героя». Сучасний український письменник В.Шевчук назвав чотири складові людського щастя :

1. Наявність живих батьків.

2. Знайти себе у цьому світі.

3. Мати добрий сімейний лад.

4. Не сказати жодного « кривого » слова.

Використовуючи ці чинники, спробуємо дати відповідь, чи щасливий герой? Чого йому бракує для повного щастя? Можливо ви зміните формулу щастя, запропоновану В. Шевчуком?

Алгоритм інтерактивного навчання передбачає використання таких активних методів навчання як аналіз конкретних ситуацій, уведення в досліджувану проблему, визначення задачі, групова робота над ситуацією, групова дискусія, підсумкова бесіда.

Варто використовувати роботу в парах, у малих групах, використовувати інтерактивні прийоми «Коло ідей», «Акваріум», «Асоціація», «Мікрофон», «Навчаючи – навчаюсь», «Мозковий штурм», «Незакінчені речення», «Ажурна пилка», різних варіантів дискусійного навчання (дискусія, диспут, дебати) та вправ «Лови помилку», «Своя опора», «Передай крейду», «Свої приклади», «Дружня порада», «Створи символ», які вдало можна поєднати з традиційними формами роботи та з творчою діяльністю нестандартного спрямування: «виступ у суді», інтерв’ю з письменником чи героєм, виготовлення ілюстрацій до твору, вернісаж ідей, рольова гра, літературна гра та ін. Під час вивчення літератури можуть здійснюватися мікро- та макродіалоги.

«Мозковий штурм». Цей прийом використовується колективного обговорення, пошук рішень, що спонукає учасників проявляти свою уяву та творчість, який досягається шляхом вільного вираження думок усіх учасників та учасниць, і допомагає знаходити кілька рішень по конкретній темі.

«Займи позицію». Прийом допомагає проводити дискусію по спірній, суперечливій темі. Надає можливість висловитися кожному і кожній, продемонструвати різні думки по темі, обґрунтувати спою позицію або перейти на іншу позицію у будь – який час, якщо вас переконали, та назвати більш переконливі аргументи.

«Навчаючи-вчуся». Цей прийом дає нам можливість взяти участь у навчанні та передачі знань іншим, у даному випадку своїм одногрупникам та одногрупницям під час уроку.

«Робота в парах». Робота в парах є різновидом роботи в малих групах. Ця форма роботи дозволить вам набути навичок співробітництва, оволодіти уміннями висловлюватись та активно слухати.

«Ток-шоу». Метою такої форми роботи є отримання навичок публічного виступу та дискутування. Учитель на цьому уроці є ведучим на ток-шоу. Ця форма роботи допоможе вам навчитися брати участь у загальних дискусіях, висловлювати та захищати власну позицію.

«Коло ідей». Цей метод є ефективним з вирішення гострих суперечливих питань та корисним для створення списку загальних ідей. Метою методу є залучення всіх учасників у дискусію. Він дозволяє уникнути ситуації, коли перша група, що виступає, подає всю інформацію з проблеми.

«Суд від свого імені». Даний прийом дозволить вам провести рольову гру – судовий процес з участю 3-х або більшої кількості осіб: судді, який буде слухати обидві сторони і приймати рішення, позивача і відповідача. Після того як викладач поділив студентів на три однакові групи: судді, позивачі, відповідачі, він надає кожній групі певне завдання.

«Карусель». Цей варіант кооперативного навчання найбільш ефективний для одночасного включення всіх учасників в активну роботу з різними партнерами зі спілкування для обговорення дискусійних питань.

«Пошук інформації». Різновидом, прикладом роботи в малих групах є командний пошук інформації (зазвичай тієї, що доповнює раніше прочитану вчителем лекцію або матеріал попереднього уроку, домашнє завдання), а потім відповіді на запитання. Використовується для того, щоб оживити сухий, іноді нецікавий матеріал.

«Акваріум». Ще один варіант кооперативного навчання, що є формою діяльності учнів у малих групах, ефективний для розвитку навичок спілкування в малій групі, вдосконалення вміння дискутувати та аргументувати свою думку. Може бути запропонований тільки за умови, що учні вже мають добрі навички групової роботи.

«Ажурна пилка» («Мозаїка», «Джиг-со»). Дана технологія використовується для створення на занятті ситуації, яка дає змогу студентам працювати разом для засвоєння великої кількості інформації за короткий проміжок часу. Ефективна і може замінити лекції у тих випадках, коли початкова інформація повинна бути донесена до студентів перед проведенням основного (базисного) заняття. Заохочує студентів допомагати один одному вчитися, навчаючи.

«Аналіз ситуації». На заняттях літератури зміст деяких понять студенти засвоюють, аналізуючи певні ситуації. Такі ситуації можуть аналізуватись студентами індивідуально, в парах, в групах або піддаватись в загальному колі. Такий аналіз потребує певного підходу, алгоритму. Технологія вчить студентів ставити запитання, відрізняти факти від думок, виявляти важливі та другорядні обставини, аналізувати та приймати рішення.

«Мікрофон» надає можливість кожному і кожній сказати щось швидко, по черзі, відповідаючи на запитання або висловлюючи свою думку чи пропозицію.

Прийом «Незакінчені речення» часто поєднується з «Мікрофоном» і це дає можливість ґрунтовніше працювати над формою висловлення ідей, порівнювати їх з іншими. Робота за такою методикою дає присутнім змогу долати стереотипи, вільніше висловлюватися щодо запропонованих тем, відпрацьовувати вміння говорити коротко, але по суті й переконливо.

Прийом «Шести капелюхів». В основу такої технології «Шести капелюхів покладено ідею паралельного конструктивного мислення, при якому різні точки зору не стикаються, а співіснують.

Білий капелюх: інформація. Студент надає загальну інформацію про образ.

Жовтий капелюх: логічний позитив. Студент досліджує позитивні сторони образу.

Чорний капелюх: критика. Студент досліджує негативні сторони образу.

Червоний капелюх: почуття та інтуїція. Студент висловлює ставлення до образу за допомогою інтерактивної вправи «Мікрофон»:

Зелений капелюх: креативність. Студент виробляє креативні поради.

Синій капелюх: організація процесу. Студент в «Синьому капелюсі» формулює питання, стежить за часом, узагальнює досягнуте, формулює висновки і ставить нову мету.

Таким чином, студенти вчаться оперувати різними аспектами свого мислення, які представлені метафоричними капелюхами певного кольору, по черзі, оскільки за умовами гри, кожен учасник зобов'язаний побувати в усіх капелюхах.

«Інсценування». Цей метод можна упроваджувати під час вивчення будь-якого твору з зарубіжної літератури. Пропоную студентам інсценувати найулюбленіші моменти з вивчених п’єс з розробкою сценаріїв. Досить креативно підходять студенти до створення сценаріїв інсценізації з власною інтерпретацією подій у творі. Технологію доречно впроваджувати через інтерактивну вправу «Авторське крісло». Пропоную студентам змоделювати сучасні ситуації, подібні до тих, що змальовані в п’єсах та епічних творах.

Кожнен викладач намагається, щоб його заняття були цікавими, захоплюючими і такими, що запам’ятовуються. Особливо популярним серед студентів є ігрові проекти, де ступінь творчості здобувачів освіти дуже високий, проте домінуючим видом діяльності все-таки є гра.

А. С. Макаренко говорив: «У дитячому віці гра – це норма, і дитина повинна завжди гратися, навіть коли робить серйозну справу» [9, 28]. Гра для студента є важливою, зрозумілою, злободенною, це частина його життєвого досвіду. Навчання у грі «відбувається непомітно для дитини, тому що вся її увага спрямована на гру, а не засвоєння знань, як це, буває під час навчання на уроках». [9, 35].

Творчий викладач, що крокує в ногу з часом нових інформаційних технологій, використовує мультимедійну бібліотеку для проведення цікавих та змістовних занять з зарубіжної літератури

1.3. ПРИКЛАДИ ІНТЕРАКТИВНИХ ВПРАВ, ЯКІ ВИКОРНИСТОВУЮТЬСЯ ПІД ЧАС ОРГАНІЗАЦІЙНОГО ТА МОТИВАЦІЙНОГО ЕТАПУ ЗАНЯТТЯ ТА ПІД ЧАС ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ.

Сучасне юнацтво навчається по-різному: дехто краще засвоює матеріал, коли читає його, дехто - коли слухає, а дехто - у процесі практичних занять. Тому при проведенні занять з використанням інтерактивних методик варто подавати навчальний матеріал в різний спосіб ( тобто урізноманітнити форми й методи навчання). Це допомагає студентам мати більші можливості для закріплення вивченого.

Вправи, що використовують під час освітнього процесу, можна класифікувати залежно від їхніх цілей: криголами, розминки, комунікативні, тематичні, командоутворення, рефлексивні тощо.

1.Криголами

Ці вправи служать для представлення та знайомства учасників, налаштування членів групи на певний розумовий стан для майбутньої сесії. Вправи можуть варіюватися залежно від типу та тематики навчання, розмірів групи та ступеня знайомства членів групи з другом.

Приклади « Криголамів»

«Імена та прикметники»

Мета: запам’ятати імена учасників

1. Учасники стають у коло.

2.Перший учасник називає своє ім’я та прикметник на ту ж букву. Наприклад, великий Володимир або прекрасна Поліна.

3.Кожен наступний учасник спочатку повторює імена і прикметники попередніх учасників, а потім називає своє ім’я та прикметник.

4. Якщо група велика, можна обмежити повторення до останніх 4–5 учасників.

«Моя буква»

Мета: розтопити напругу серед учасників, краще пізнати одне одного

Опис:

1. Кожен учасник вибирає собі будь-яку букву алфавіту й озвучує її всій групі або сусідові.

2. Протягом 2 хвилин учасники підбирають якомога більше слів, які описують їх і починаються на обрану літеру.

3. Кожен учасник ділиться своїми словами з групою

Наприклад: мене звуть Вікторія й моя буква П. Я практична, пунктуальна, розуміюча і прямолінійна.

Можна написати свої імена й букви на постерах, а потім розвісити їх на стінах для загального ознайомлення протягом дня. Якщо група учасників дуже велика, потрібно спочатку розділити її на невеликі команди.

«Інтерв’ю»

Мета: познайомитися, зав’язати контакти

Тривалість: 10 хв на пару для інтерв’ю, 2–3хвилини на презентацію кожної людини

1.Учасники розподіляються на пари.

2. Вони малюють на папері обриси руки або тіла партнера й заповнюють відповідями на питання інтерв’ю: ім’я, вік, брати й сестри, робота, заняття, хобі, щось особисте, очікування від семінару.

3. Кожен представляє учасникам свого партнера з допомогою листочка з відповідями.

«Чемпіони»

Мета: представити учасників один одному в позитивному, оптимістичному ключі, який підкреслює цінність учасника для групи.

Розмір групи: до 20 осіб

1. Учасники стають у пари

2. Протягом хвилин учасники опитують один одного і краще пізнають.

3. Потім кожен учасник представляє групі свого партнера.

4. Подання має представити людини в найкращому вигляді, «продати» його, показати його цінність для тренінгу або отриманого завдання.

Поясніть учасникам, що мета вправи — успіх, а не просто представлення свого партнера. Потрібно показати членам групи яким цінним активом для команди або групи є людина. Можна змінити завдання, щоби кожен учасник представляв себе, показуючи яку цінність він може представляти для команди.

«Як ми схожі!»

Вправа допомагає учасникам краще пізнати один одного, а також дозволяє обговорити питання, пов’язані зі встановленням контакту зі співрозмовником, покупцем, клієнтом тощо.

Необхідні матеріали: папір, олівці, призи.

Час: 10–15 хвилин.

Розмір групи: 10–20 осіб.

1.Викладач просить групу розбитися на пари й пояснює, як буде проходити вправа.

2. Кожна пара повинна якомога швидше знайти й записати 10 характеристик, вірних для них обох. Не можна писати загальнолюдські відомості, такі як «у мене дві ноги». Можна вказати, наприклад, рік народження, місце навчання, хобі, сімейний стан тощо.

3. Після того як 10 характеристик записані, кожен член групи обирає іншого партнера й повторює те ж саме з ним.

4. Той, хто швидше за всіх знайде 10 якостей, які об’єднують його з п’ятьма іншими учасниками, отримує приз.

5. Після вправи тренер обговорює, що спільні риси можна знайти будь із ким (клієнтом, партнером, колегою тощо).

«Чарівний ящик»

Мета: познайомитися один з одним, розтопити лід між учасниками

1. Кожен учасник підходить до коробки, дивиться всередину й каже одну хорошу річ про людину, чиє фото він бачить всередині, не відкриваючи групі секрету, хто там. Коли учасники заглядають у коробку, вони бачать там своє відображення, тобто повинні сказати щось хороше про себе.

2. Наприкінці вправи викладач каже, що гра має безліч позитивних рис і в учасників буде шанс проявити ці риси під час тренінгу навчання.

«Спіймай мій настрій»»

Студентам пропонується попрацювати в парі і домовитися, хто почне свої дії першим. Студенти виконують дії, які називає виклаждач.

1.Посміхніться, «зніміть» посмішку зі свого обличчя долонею та киньте своєму сусідові. «спіймайте» посмішку, «прикрасьте» нею своє обличчя.

2.Зобразіть на обличчі ще будь-яку емоцію, «подаруйте» її своєму товаришеві.

Використовую групові форми роботи: в складі цілої групи, в складі малих груп, в групах обговорення, в парах, в трійках. Спосіб формування груп вибираю залежно від виду роботи, якою мають займатися учні.

Для розвитку навичок прийняття рішень я використовую: «мозкові штурми»; обговорення однієї проблеми всією групою; ігри, спрямовані на усвідомлення та вирішення проблеми; алгоритм прийняття рішення.

2.Розминки (енерджайзери)

Розминки призначені для досягнення активної участі групи. Вони використовуються під час спаду в середині дня або під час послаблення уваги групи. Розминки можуть мати форму стимулюючих головоломок або фізичної активності, яка піднімає людей із місць і змушує їх рухатися. Секрет цих вправ у їхній спонтанності. Під час розробки курсу викладачу варто мати в арсеналі кілька підходящих вправ, які можна використовувати в будь-який момент, коли увага групи починає зникати.

Приклади вправ для підведення підсумків та рефлексії

Наприкінці будь-якого навчання передбачається отримання викладачем зворотного зв’язку від учасників, а також оцінка результатів навчання й досягнення поставлених цілей на тренінгу членами групи. Підведення підсумків може бути у формі групового обговорення, графічних методів, інтерв’ю, заповнення анкет, самоаналізу.

Нижче пропонуються приклади вправ, які можна використовувати як на заняттях, так і під час позаурочних заходах.

«Подарунки»

Ця вправа виконується наприкінці заняття або заходу.

1. Імена всіх учасників пишуть на листочках і кладуть у коробку.

2. Учасники витягують чиєсь ім’я (не своє). Їм надається час, щоби вигадати подарунок, який би вони подарували цій людині.

3. Кожному надається можливість представити й подарувати уявний подарунок іншому учаснику тренінгу.

«Дій!»

Мета: сформулювати плани на майбутнє з урахуванням знань, отриманих під час проведення інтерактивної вправи.

Час: 15 хвилин

1. Запропонуйте кожному учаснику подумати про те, що він отримав від курсу, і що збирається робити після завершенн навчання.

2. Запропонуйте учасникам розділити аркуш паперу на три стовпці з написом «Шість місяців», «Три місяці» й «завтра» та заповнити ці стовпці.

3. Дайте учасникам 15 хвилин, а потім попросіть кожного зачитати одну найважливішу річ із колонки.

«Прощання»

Мета: Вербальне підведення підсумків заняття, вираз емоційного ставлення учасників групи один до одного й до викладача.

Процедура: учасники групи по колу мають можливість висловити думку, наскільки ефективним їм видався тренінг, наскільки він виправдав їхні сподівання, що нового відкрив в області міжособистісних відносин та за тематикою тренінгу; можна також звернутися з реплікою безпосередньо до будь-кого з групи або до викладача.

1.4. ЕФЕКТИВНІСТЬ ТА НЕДОЛІКИ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ

Сьогодні в Україні все більш популярним стає дистанційне навчання.

Дистанційне навчання — це можливість навчатися та отримувати необхідні знання віддалено від навчального закладу в зручний час.

З “Положення про дистанційне навчання”:

“В Україні під дистанційним навчанням розуміється індивідуалізований процес набуття знань, умінь, навичок і способів пізнавальної діяльності людини, який відбувається в основному за опосередкованої взаємодії віддалених один від одного учасників навчального процесу у спеціалізованому середовищі, яке функціонує на базі сучасних психолого-педагогічних та інформаційно-комунікаційних технологій.“[7,с.16]

Тобто дистанційне навчання — це форма навчання, при якій студент навчається за межами коледжу.

Дистанційне навчання має різноманітні форми:

· Екстернат — це дистанційна форма навчання, під час якої студент навчається вдома постійно. (за станом здоров’я, за сімейними обставинами)

· Педагогічний патронаж– це дистанційна форма навчання, під час якого викладач навчає студента в вдома. Оформлення можливе за станом здоров’я та за висновком спецкомісії.

· Заочна форма навчання передбачає періодичне відвідування закладу під час сесій, проте таких шкіл дуже мало.

Переваги дистанційного навчання:

1. Студент може навчатися в закладі незалежно від місця перебування.

2. Навчатися можна в будь-який вільний час

3. Онлайн-заняття можна неодноразово переглядати

4. Викладач більш якісно може застосовувати інформаційні технології при викладанні предмета

Недоліки дистанційного навчання :

1. Великий обсяг самостійної роботи у вигляді домашнього завдання, контрольних та тестових завдань.

2. Нестача спілкування з викладачами і однолітками. Багатьом здобувачам освіти дуже важливо знаходитися під час навчання в соціумі, мати можливість усного спілкування з викладачем, ділитися враженнями і емоціями з однолітками. На жаль, при дистанційному навчанні ця опція відсутня.

Отже, дистанційна освіта має достатньо форм, які відрізняються між собою. Методика має свої позитивні риси та недоліки але вона поступово розвивається вдосконалюєтьсяі набуває популярності в сучасній педагогіці в тому числі і в Україні має перспективу у майбутньому.

2. РОЗРОБКА ЗАНЯТТЯ ЗА ТЕМОЮ: « МАРКУС ЗУЗАК «КРАДІЙКА КНИЖОК»» З ВИКОРИСТАННЯМ СУЧАСНИХ ІНТЕРАКТМВНИХ МЕТОДІВ І ПРИЙОМІВ

Тема: Маркус Френк Зузак. «Крадійка книжок». Короткі відомості про митця. «Крадійка книжок» – роман про Другу світову війну. Історія життя дівчинки Лізель Мемінґер.

Мета:

Навчальна:

студенти називають сучасних зарубіжних письменників, твори яких увійшли в коло юнацького читання; знають окремі факти життя сучасних зарубіжних письменників; зміст прочитаних творів; розуміють зв’язок творчості письменника з національними літературними традиціями та сучасними тенденціями світової літератури; аналізють ідейно-тематичний зміст, сюжет, композицію, проблематику художніх творів; характеризують образи персонажів; коментують художні образи, у яких утілено позитивні й негативні явища; висловлюють судження про особливості стилю письменників, їхню роль в історії національної та світової культури; пояснюють зміст назви твору; використовують іноземні сайти для пошуку інформації про митців та їхні твори;

Розвивальна:

порівнюють прочитані твори з текстами дотичної тематики та проблематики, розглянутими в курсах зарубіжної та української літератури;

розуміють зв’язок творчості письменника з національними літературними традиціями та сучасними тенденціями світової літератури; використовують

ресурси Інтернету для створення доповіді, презентації, буктрейлера; створюють студентський проект; висловлюють власні ідеї щодо залучення молоді до читання, реалізують їх, розміщуючи в соцмережах актуальну інформацію про цікаві книжки різних країн і народів; аналізують соціальні, моральні, політичні, історичні проблеми, порушені у прочитаних творах, висловлюють судження про них. зіставляють літературні твори з їхнім утіленням у різних видах мистецтва (кіно, театр, образотворче мистецтво); коментують результати людської діяльності в природному та суспільному середовищі, відображені у творах літератури.

Виховна:

Формування гуманістичного світогляду у молоді, виховання патріотичних почуттів і загальнолюдських цінностей; спонукання до вироблення та відстоювання студентами власних поглядів на будь-яку проблему; поглиблення знань студентів про літературу як мистецтво слова; формулювати й обстоювати власну думку, вести полеміку, оцінювати життєві явища та виражати ставлення до моральних, суспільних проблем, відображених у класичних і сучасних творах.

Матеріально-технічне і дидактичне забезпечення: портрет письменника, ілюстрації до твору, текст твору, мультимедійна презентація, підручник

Тип заняття: заняття засвоєння нових знань

Міжпредметні зв’язки: історія, художня культура

Література:

Основна:

1.Волощук Є.В. В. Світова література : хрестоматія-посібник для 11 кл. загальноосвітіх навч. закладів / Є.В. Волощук. — К. : Літера ЛТД, 2011.

— 512 с.

2.Ковбасенко Ю. І. К 56 Світова література : підручн. для 11 кл. загальноосвіт. навч. закл. (академічний рівень, профільний рівень). — К .: Грамота,

2012. — 336 с

3.Хрестоматія 10 клас Компетентнісний підхід Автори-упорядники: О. М. Ніколенко, Л. Л. Ковальова, Н. О. Любарець, Л. П. Юлдашева, О. В. Орлова, В. Г. Туряниця, К. С. Ніколенко К.: Грамота, 2018. - 312с.

Додаткова:

САЙТИ БІБЛІОТЕК

1.Державна бібліотека України для юнацтва: http://www.4uth.gov.ua/

2.Національна бібліотека України для дітей: www.chl.kiev.ua/.

3.Національна парламентська бібліотека України: http://www.nplu.org/

4.Львівська обласна бібліотека для дітей : http://kazkar.at.ua/lodb.org.ua/

4.Електронна бібліотека української літератури (зарубіжна література): http://ukrlib.com.

6.Бібліотека українського центру: http://ukrcenter.com.

Епіграфи

Не було ще в світі жодного непереможного варварства.

Томас Манн

Якщо в серці хоча б однієї людини перемагає добро, світ ще не загинув, людство ще може врятуватися.

Рей Бредбері

ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ

ВІДЕОПРЕЗЕНТАЦІЯ

«МАРКУС ЗУЗАК «КРАДІЙКА КНИЖОК

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП

● перевірка наявності студентів на занятті

● оголошення теми, мети, завдання уроку

● виявлення готовності студентів до заняття

Мобілізація студентів до праці, активізація уваги, створення робочої атмосфери

Вправа «Спіймай мій настрій»

АКТУАЛІЗАЦІЯ

Прийом «Мозковий штурм» Обговорення епіграфів до заняття

Після оголошення теми, мети, завдань викладач пропонує обговорити епіграфи до заняття, які спроектовані на екран, а наприкінці обговорення вирішити, який з них найбільш точно відображає тему заняття, і аргументувати свій вибір

МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП

Слово викладача

Однією з найбільш кривавих сторінок історії є Друга світова війна. За три місяці до капітуляції Німеччини, у лютому 1945 року відбулася подія, яку потім неоднозначно сприймали історики різних країн. Всесвітньо відоме місто Дрезден (яке входило до радянської зони впливу), один з культурних осередків Німеччини, було знищене в результаті бомбардувань військово-повітряними силами США і Великобританії. Загинуло близько 25 тисяч мешканців міста (за офіційними даними). На думку частини дослідників, ця кривава подія була викликана політичними цілями: демонстрацією військової могутності союзників для залякування радянського керівництва в зв’язку з військовими операціями, що планувалися. В результаті бомбардувань утворився вогняний смерч, температура в якому досягала 1500 ̊ С.

Сьогодні ми познайомимося з твором, у якому розповідається про героїв, що пережили подібну трагедію, про вигадане німецьке містечко Молькінг. Це роман молодого австралійського письменника М.Ф. Зузака «Крадійка книжок». Ми спробуємо побачити зв’язок подій історичних і описаних в художньому творі.

ЗМІСТОВНИЙ ЕТАП

1.Омислення нових знань за допомогою «Методу проекту»

Повідомлення творчої групи «Історики та аналітики» на тему «Історичні факти та свідчення очевидців про бомбардування авіацією союзників німецьких міст» (супроводжується презентацією або ілюстраціями знищеного Дрездена, жертв бомбардувань – фото з німецьких архівів лютого 1945 року)

Очікувана відповідь

Історичні факти

Бомбардування Дрездена Королівськими військово-повітряними силами Великобританії й Військово-повітряними силами США 13—15 лютого 1945 під час Другої світової війни, в результаті яких близько чверті промислових підприємств міста й половини старих будівель, житлових будинків були знищені або серйозно пошкоджені. Оцінки кількості загиблих коливаються від от 25 тисяч в офіційних звітах до 200 і навіть 500 тисяч. У 2008 роцікомісія німецьких историків оцінила кількість загиблих від 18 до 25 тисяч чоловік. 17 березня 2010 року згідно офіційного звіту комісії, викладеному у відкритий доступ в Інтернет, в лютому 1945року загинули 25 тисяч людей. В меморандумі Королівських ВПС, з яким англійські пілоти були ознайомлені в ніч перед атакою 13 лютого, були такі слова: «… Метою атаки є нанести удар по ворогу там, де він відчує його сильніше всього… а також показати росіянам, коли вони прийдуть у місто, на що здатні Королівські ВПС».

Згідно висновків дрезденської поліції, складеному після нальотів, у місті згоріло 12 тисяч будівель. Серед них 6470 крамниць, 256 торгівельних приміщень, 31 готель, 63 адміністративних споруди, 3 театри, 13 кінотеатрів, 11 церков, 50 культурно-історичних споруд, 19 лікарень, 39 шкіл.

В 1953 році у праці німецьких авторів «Підсумки Другої світової війни» генерал-майор пожежної служби Ганс Румпф писав: «Кількість жертв в Дрездені підрахувати неможливо. За данимиДерждепартамента, загинуло 250 тыс. жителів, але в дійсності, звичайно, набагато менше; та навіть 60-100 тыс. чоловікцивільного населення, загиблих у вогні за одну тільки ніч, важко вмістити в людську свідомість».

Питання про те, сприяли ці бомбардування скорішому завершенню війни, є дискусійним.

Свідчення очевидців.

Мешканка Дрездена Маргарет Фрейєр згадувала:

«У вогняному шквалі лунали стогони і крики про допомогу». Все навкруги перетворилося в суцільне пекло. Я бачу жінку – вона досі у мене перед очима. В її руках згорток. Це дитина. Вона біжить, падає, і маля, описавши дугу, зникає в полум’ї. Раптом переді мною виникають двоє. Вони кричать, махають руками і – о жах! – падають один за одним (сьогодні я знаю, що нещасні загинули від нестачі кисню). Вони втрачають свідомість і перетворюються на попіл. Жахіття охоплює мене, і я весь час повторюю: «Не хочу згоріти заживо!» Не знаю, скільки ще людей трапляється на моєму шляху. Я знаю тільки одне: я не повинна згоріти».

Танцівниця і вчителька танців Грет Палукка:

«Тоді я пережила щось страшне. Я жила в центрі міста, в будинку, де я жила, майже всі загинули, ще й тому, що боялися вийти. Ми ж були в підвалі, 63 людей, і там я сказала собі – ні, так можна загинути, бо це не було справжнім бомбосховищем. Тоді я вибігла прямо у вогонь і перестрибнула через стіну. Я і ще одна школярка, ми були єдиними, хто вийшов… Мені знадобилося ще два роки, щоб це жахіття перебороти. Вночі я бачила ті картини і починала кричати.

Радист британських ВПС, який брав участь в нальотах:

«В той час мене вразила думка про жінок і дітей, які знаходилися внизу. Здавалося, ми годинами летіли над морем вогню, що бушував внизу – зверху це виглядало як зловісне червоне світіння з тонким шаром димки над ним. Пам’ятаю, я сказавіншим членам екіпажу: «Боже мій, ці нещасні внизу». Це було зовсім необґрунтовано. І неможливо виправдати».

Питання, чи є бомбардування Дрездена воєнним злочином, не має сенсу без розгляду разом із фактами бомбардувань таких міст як Вюрцбург, Хільдесхайм, Падерборн, Пфорцгейм, що також не мали ніякого воєнного значення і, тим не менш, були практично знищені. Наразі існують різні думки з приводу того, чи треба вважати бомбардування воєнними злочинами.

2.Повідомлення творчої групи «Культурологи» на тему «Відображення у мистецтві трагічних подій в Німеччині 1945 року. Бомбардування Дрездена.»

Очікувана відповідь

Початок другої половини XX ст. в літературному життіознаменований осмисленням гіркого досвіду світових воєн (особливо Другої світової війни й руху Опору фашизму).Література не мовчала і не стояла осторонь. Антивоєнним пафосом пронизана творчість письменників різних країн, причому тих, хто воював по різні боки фронту: росіянина М. Шолохова, німця Г. Белля, українця О. Гончара. А в повоєнній Німеччині (країні, звідки гітлеризм почав свій кривавий похід) виник напрям, що отримав назву «література розрахунку з минулим». Чи не найболючішим стало питання: як Німеччина, країна, що подарувала людству таких геніїв духу й думки, як М. Лютер, І. Кант, Й. В. Гете, Ф. Шиллер, Л. ван Бетховен, Й. С. Бах, могла впродовж 1939–1945 років здійснювати злочини проти людства і людяності. Недарма німецький філософ Т. Адорно заявив, що «після Освенціма поезія просто неможлива».

Австралієць Маркус Зузак, який генетично повʼязаний з Німеччиною, звертається до важкого для країни періоду війни і післявоєнного осмислення її причин і наслідків. Концепцією війни у творах цих письменників є її безглуздість, жорстокість, дегероїзація.

Бомбардування Дрездена лежить в основі сюжету антивоєнного роману «Бойня номер п’ять, або Хрестовий похід детей» (1969) Курта Воннегута. На думку письменника, бомбардування не були викликані воєнною необхідністю. Курт, будучивійськовополоненим, приймав участь в розчищенні Дрездена після бомбардувань, і це справило значний вплив на майбутнього письменника: він присвятив цій темі не один твір.

Після війни багато пам’яток культури Дрездена були відновлені. Один із символів – церква «Фрауенкірхе».

В 1985 році в СРСР вийшов у світ роман Юрія Сліпухіна «Сладостно и почётно», одним з центральних епізодів якого є бомбардування Дрездена. 2005 року в російськомувидавництві АСТ вийшов роман Олега Курильова «Рука смерті»,де бомбардування міста показане «зсередини» - очима головного героя, що знаходився в самому центрі Дрездена. У 2006 роціна ZDF (німецьке телебачення) був показаний фільм «Dresden — The Inferno» (режисер Роланд Зузо Ріхтер (англ.), який описує історію кохання британського пілота й німецької медсестри на тлі трагічних подій. В романі Джонатана Сафрана Фоера «Моторошно голосно і вкрай близько» (2007) про трагедію9/11 в США другорядна сюжетна лінія пов’язана з бомбардуванням Дрездена і впливає на подальшу долю усієї сім’ї. Початок роману «Бікіні» Януша Вишневського відбувається в Дрездені в момент бомбардування. У травні 2006 года на телеканалі РТР вийшов документальний фільм «Дрезден. Хроніка трагедії». Згідно фільму, щорічно 13 лютого в 22:10 в Східній іЦентральній Німеччині дзвонили церковні дзвони в пам’ять прожертви.

3.Повідомлення групи «Біографи» на тему «Біографічні відомості про Маркуса Зузака»

Очікувана відповідь

М. Зузак народився 1975 року. Його батьки – вихідці з Австрії. Мати – німкеня. Батько працював маляром. Маркус молодший з чотирьох дітей. Живе він у Сіднеї з дружиною і донькою. Займається серфінгом і любить кіно.

Після прочитання творів Е. Хемінгуея «Старий і море» і П. Хеджеса «Що гризе Гілберта Грейса» у нього виникло бажання створити власну книгу. Почав писати з 16 років. 1999 року був опублікований перший роман «The Underdog», після чого М. Зузак швидко став одним із найпопулярніших молодих письменників Австралії.

4.Літературознавці

У своїх книгах Зузак, син робітників-іммігрантів із Австрії, розповідає історії про молодих людей, які борються з важкими життєвими обставинами, з власними внутрішніми проблемами, щоб змінити себе і своє життя. Два романи Зузака про братів Вулфів «Fighting Ruben Wolfe» і «When Dogs Cry» (романи опубликовані в Сполучених Штатах під назвою «Getting the Girl») отримали позитивний відгук і увагу критиків одночасно в Австралії і США.

Для письменника, який не бачив війни, важливо було передати історичний досвід людства і через сприйняття маленької людини, і з точки зору вічності. Відтворюючи апокаліптичні картини знищення людини людиною, автор прагне дати читачеві найтяжчі і найважливіші уроки минулого. «Історія завжди вказує мені, звідки я, — сказав Зузак в одному з інтервʼю. — Труднощі, через які пройшли мої батьки і їхня боротьба за те, щоб влаштувати життя – ось, напевно, основа всього, що я зміг досягти. Вважаю, без історії ми всі були б пусті».

Зображені в романі події мають безпосереднє відношення до родини Зузака. Письменника надихнула одна з драматичних історій часів Другої світової війни, розказаних матірʼю, яка пережила лихоліття. Саме її пізнаємо в головній героїні твору, Лізель Мемінгер. Автобіографічність роману виявляється в професії прийомного батька дівчини: він маляр, як і батько письменника. Ці персонажі змальовані з трепетним і ніжним почуттям, яке йде від теплих взаємин у родині письменника. Батьківську безмежну любов, ніжність, піклування втілив автор в образі Ганса Хубермана. Лізель Мемінгер – уособлення синівської любові М. Зузака. Саме своїм батькам Елізабет і Хельмуту Зузакам «з любов’ю і захопленням» автор присвячує книгу.

2.Прийом «Створення психологічний портрет письменника».

Викладач Письменників називають майстрами слова, фантазерами, дивовижними людьми, які створюють свій власний світ і одночасно є дороговказами у цьому світі для читачів. А що ви можете сказати про письменника Маркуса Зузака, дивлячись на його портрет? (Відповіді учнів).

Викладач Письменницький стаж Маркуса Зузака невеликий і список його творів на сьогодні налічує шість романів, однак кожна його книга є предметом дискусії читачів і рецензій авторитетних літературознавців. Його твори перекладені сорока мовами світу, нагороджені багатьма престижними преміями і входять до списку світових бестселерів. На відміну від багатьох своїх ровесників-літераторів, Маркус Зузак не захоплюється пригодами у вигаданих світах, містичними таємницями і страхітливими трилерами. Його книги розповідають про звичайних людей, котрі борються не з драконами чи магами, а з реальними проблемами, і завойовують не престол королівства, а систему життєвих цінностей.

Повідомлення студентів про письменника.

Маркус Франк Зузак народився 23 червня 1975 року в Сіднеї (Австралія). Його батьки були біженцями з післявоєнної Європи – маляр Гельмут Зузак емігрував з Австрії, а його дружина Ліза – з Германії. Маркус був найменшим із чотирьох дітей. Хоча в дитинстві йому дуже подобалась професія батька, хлопчик рано виявив здібності до літературної творчості: у 16 років він написав свій перший роман, публікації якого йому довелося чекати майже сім років. Після закінчення університету юнак деякий час працював учителем англійської мови у школі, де колись навчався сам. Дебютний роман Маркуса Зузака побачив світ у 1999 році. Однак тріумфом Зузака став роман «Книжкова злодюжка», який вийшов друком у 2005 році. В основі твору – спогади батьків письменника про своє воєнне дитинство: бомбардування Мюнхена, потоки євреїв, що прямували у Дахау, голод і загибель рідних. Книгу називали «вибухом свідомості» і «найнезвичайним романом нового часу», вона була нагороджена різноманітними преміями. У 2013 році на основі роману був знятий фільм.

Зараз Маркус Зузак разом з родиною (дружиною і двома дітьми) проживає у Сіднеї. У вільний час любить займатися серфінгом і дивитися фільми.

3.Прийом «Мої враження»

Викладач запрошує студентів поділитися своїми враженнями від прочитання роману

4.Вікторина «Чи знаєш ти зміст твору?»( «Так чи ні?»)

(Студенти ставлять одне одному підготовлені вдома запитання за біографією М. Ф. Зузака та його твором «Крадійка книжок». Кожне запитання має завершуватися словами «так чи ні?». Кожну правильну відповідь оцінюють одним балом.

5.Бесіда. (Художній аналіз твору)

- Які ваші враження від роману «Книжкова злодюжка»?

- Де і коли відбуваються події у творі?

- Про що ця книга? (Звичайно, про життя, про кохання, про мрії і про війну. Про те, що слово наділене величезною силою. Воно допомогло Гітлеру створити фашизм і війну, а маленькій дівчинці, яка не так давно не вміла читати, вдалося словами заспокоїти людей, знищивши їх страх.

- Ця книга про воєнну Німеччину, про життя простих німців, що намагаються у тому страхітливому вирі залишитися людьми. Тут є все: страх смерті, відчай, але при цьому є місце і для посмішки, і радості, дружбі, вірності, кохання.

- Вона не тільки про жахіття війни і не тільки про історію життя звичайної дівчинки. Вона і про цінність книг, в ній звучить щире і зворушливе зізнання в любові до книг)

Викладач Січень 1939 року. Німеччина. Країна, що затамувала подих. Вулиці міст, «схожі на засмальцьовану олією сторінку». Небо нестерпно-пекельного багряного кольору. Люди, які ще вчора жили спокійним мирним життям, а сьогодні вимушені розділитися на два табори: ті, хто підтримує ідеї Адольфа Гітлера, і ті, хто проти, але сказати про це – означає ризикувати своїм життям і життям своїх рідних. Все навколо дихало смертю: кожен провулок міста, кожна вулиця, кожен погляд. І тому не дивно, що оповідач твору – це Смерть, який розповідає історію звичайнісінької дівчинки під час Другої світової війни.

- Зачитайте, як описує автор оповідача.

(«Звісно, мені слід відрекомендуватися… Я насправді можу бути оптимістичним. Я можу бути приязним. Поштивим. Привітним. І це лише на одну літеру. Єдине – не просіть мене бути милим. Це аж ніяк не про мене… Мені, приміром, подобається небо кольору шоколаду. Темного, темного шоколаду. Кажуть, що він мені личить. Я ж, проте, намагаюся насолоджуватися усіма кольорами, що потрапляють мені на очі, - усім спектром. Мільярд, а то й більше, відтінків, усі вони такі різні, і небо – я його повільно втягую. Це дещо полегшує мій тягар. Допомагає мені розслабитися. Як я і натякав, мене рятує лише відволікання. Це допомагає не з’їхати з глузду. Допомагає з усім впоратися – зважаючи на те, як довго я виконую цю роботу»).

- Які асоціації виникають у вас, коли промовляємо слово «війна»? (Горе, розруха, поранення, смерть, страх, біль, утрата, рабство, Гітлер, фашизм, біженці, бомбування, постріли)

- А що ви знаєте про Другу світову війну?

- За якою книгою Ганс Губерманн учив свою прийомну доньку читати? («Посібник гробаря»).

- Чому саме за цією книгою? (Це була перша книга, яку Лізель «вкрала», вона нагадувала їй про померлого братика)

- Чи цікавилася Лізель змістом цієї книги? («Лізель заховала книгу під матрацом і час від часу витягала її, щоб потримати в руках, вона розглядала напис на обкладинці, торкалася пальцями букв усередині, але й гадки не мала, що там написано. Насправді, їй було байдуже, про що ця книжка. Важливішим було те, що вона означала: останній раз, коли вона бачила братика. Останній раз, коли вона бачила маму»)

- Як саме тато вчив дівчинку читати? («Тато написав слово великими літерами, а під ним намалював кривобоке яблуко. Він був малярем, а не художником. …Вони проходили абетку, і очі дівчинки все більше круглішали. Вона вивчала її в школі, та цього разу все було набагато краще. Тут була лише вона, і вона не почувалася переростком. Їй подобалося спостерігати, як татова рука виводить слова і повільно малює простенькі ілюстрації. … Під час одного з підвальних уроків тато витягнув пензлика. У Губерманів не було розкошів, але в підвалі зберігалося багато фарби, і вона стала у пригоді для навчання Лізель. Тато казав слово, і дівчинка вимовляла його по буквах, а тоді малювала його на стіні, доки не виходило правильно. Щомісяця стіну перефарбовували. Новий цементний аркуш»)

6. Постановка проблемного запитання

Як бачимо, у творі «Крадійка книг» автор піднімає цілий пласт загальнолюдських проблем. Незвичайний оповідач Смерть сприймає світ через фарби. Інші персонажі також бачать світ «у кольорах».

- Яке значення мають кольори для характеристики персонажів і розкриття ідейного змісту роману? (З якою метою автор використовує прийом «розфарбовування» тексту різними кольорами?)

7. Метод «Арт-педагогіка» «Характеристика персонажів за допомогою кольорів» (Робота в малих групах)

Завдання:

1. Створити «хмарку слів» для характеристики героїв;

2. Обрати колір і форму «хмарки», що відповідає ідейному змісту образа;

3. Аргументувати свій вибір.

1 група: Ганс Хуберман (теплота, срібний колір його очей, акордеон, музика, фарби, дарував свою любов, сердечність, доброта, піклування про прийомну доньку тощо)

2 група: Руді Штайнер (волосся лимонного кольору, очі щасливо голубі, його ідеал – чорношкірий американський легкоатлет Джессі Оуенс, який переміг на Олімпіаді в Мюнхені, ненавидить і хоче вбити фюрера, не піддається гітлерюгендівській муштрі…)

3 група: Макс Ванденбург (єврей, змушений переховуватися, розуміє цінність слова, книги, пише книгу для Лізель, розповідаючи про свою сім’ю, уві сні бореться з Гітлером)

4 група: Лізель Мемінгер (Книга і Слово для неї поступово набувають особливого значення, вона духовно зростає з прочитанням кожної наступної книги)

5 група: персонажі-нацисти (фрау Диллер, у якої «навіть з рота тхнуло хайльгітлером» і яка не обслуговувала у своїй крамниці тих, хто заходив до неї без нацистського привітання, а «її крамниця жила для третього рейху», Ганс-молодший, Фріц Дойчер, молоді конвоїри «з фюрером в очах»)

Персонаж

Фрагменти твору

Значення кольору

1.

Смерть

Пролог. Знайомство з оповідачем

1. «Спочатку фарби. Потім люди. Так я зазвичай бачу світ»

2. «Я намагаюсь насолоджуватися всіма фарбами, які бачу»

3. «Люди розрізняють фарби дня тільки при його народженні і згасанні, та я чітко бачу, що будь-який день з кожною секундою, що спливає, проходить крізь міріади відтінків і інтонацій»

4. «Я часто спостерігаю затемнення, коли помирає людина. Я бачив мільйони затемнень. .. стільки, що краще й не згадувати»

Після бомбардування Хіммельштрассе

5. «Небо нагадувало вариво, розмішане і кипляче. Подекуди присмалене»

6. «…небо тепер було неозоро червоним домашнім варивом»

7. «Сніжинки попелу кружляли…»

8. «гнилісна істина кровить…»

9. «чорна [фарба]недбалої карлючки [свастики] лягає на білу сліпучої земної кулі й густу червоного варива»

Загибель льотчика

10. «Обрій почав вугляно сіріти»

11. «Людина… стала кольору кістки. Шкіра скелетного відтінку»

Різноманітні барви живого світу;

різноманітні прояви людського існування

Коли помирає людина, з нею помирає цілий світ.

Масова загибель людей, потоки крові, пожежі, попіл, руйнування

Герой робить спробу знайти істину: нацизм – винуватець пролитої крові

Трагізм смерті молодої людини

2.

3.

Лізель

Ганс Хуберман

Поховання брата.

1. «Лізель бачила своє розірване серце, дві його половинки. Кожна шаріла й билась у цій білизні»

2. «День стояв сірий – кольору Європи»

3. «…небо було найкращого передвечірнього синього кольору»

4. «…очі…були зроблені з доброти і срібла. Наче мʼякого срібла, розплавленого»

5. «…обличчя в нього було як тепле срібло»

6. «рожеві смужки світла на білосніжних берегах дахів Хіммель-штрассе»

7. «Важко не пройнятися людиною, яка не тільки помічає фарби, але й говорить ними»

Страждання, туга за померлим братом

Безрадісне і безнадійне чекання, тривога дівчинки.

Смерть людини, що дожила до вельми похилого віку; спокій, умиротворення, готовність до переходу в інший світ.

Доброта, щирість і сердечність Ганса, любов до дитини.

Спілкування батька і дитини дає світлу надію.

Багатство внутрішнього світу Ганса.

8. «Літературна скарбничка» (Робота над теорією літератури)

Пояснення викладача. Поглиблення понять про класичну і масову літературу.

«Книжковий злодій» відразу став бестселером. Написаний у 2006 році, він більш як 230 тижнів знаходився у списку «The New YorkTimes Best Seller list» і став видавничою сенсацією: його тираж тільки на англійській мові перевищив 1,5 млн. екземплярів. Роман декілька років знаходився в top-30 одного з найбільших книжкових магазинів Amazon.com. За відгуками у світовій пресі, його називають «літературною перлиною», одним із найбільш незвичайних і переконливих австралійських романів нового часу.

Бестселер (з англ. bestseller — той, що добре продається) — популярна книжка, яка потрапила до списку тих, які найбільше продаються. Термін «бестселер» не визначає літературної якості твору, він лише говорить про його велику популярність, як, наприклад, термін «блокбастер» про фільми чи термін «хіт» про музичні твори.

ЗАКРІПЛЕННЯ МАТЕРІАЛУ

1.Скласти «паспорт твору»

1.Завдання. Користуючись підручником, текстом роману й відомостями з Інтернету, скласти «паспорт твору»

1. Автор: Маркус Френк Зузак

2. Назва: «Крадійка книжок»

3. Приналежність до національної літератури: австралійська національна література

4. Жанр: присутні риси філософського, психологічного роману, роману-перестороги, присутній фантастичний елемент (оповідач – Смерть)

5. Дата написання: 2006

6. Тематика і проблематика: зображення подій Другої світової війни; знедолене воєнне дитинство; книга і слово в житті людини, суспільства; ідеологія фашизму і нацизму, що нівечить душу; Голокост, дегероїзація війни, зображення фізичних і духовних страждань, загальнолюдська солідарність; духовне зростання особистості і сенс життя

7. Художній час і простір роману: Події роману розгортаються у нацистській Німеччині, починаючи з січня 1939 року, коли Лізель Мемінгер виповнюється 9 років, і закінчуються смертю головної героїні в глибокій старості в Австралії.

8. Форми (особливості) оповіді: оповідач – Смерть, наявність «тексту в тексті», авторських ілюстрацій, заголовків-анонсів, невідповідність фабули і сюжету.

9. Головні герої: оповідач і учасник подій Смерть, Лізель Мемінгер, подружжя Хуберманів, Макс Ванденбург, Руді Штайнер, Ільза Герман.

2.Інтерактивна вправа «Шерлок Холмс»

(Студенти опрацьовують частину 10 («Кінець світу (частина ІІ)»).) Методичний коментар. Викладач пропонує присутнім швидко прочитати текст і, не користуючись ним, скласти до нього якнайбільше запитань, які мають охопити весь матеріал і врахувати найменші дрібниці. Із найдовшого списку зачитують запитання, студенти дають відповіді на них.

3.Робота з інтертекстуальністю твору Сьогодні ми працюємо з інтертекстом (текст у тексті).

Інтертекстуальність (від франц. Intertextualite – міжтекстовість), або міжтекстові співвідношення літературних творів. Вона полягає у відтворенні у тексті окремих мотивів інших творів через цитування, алюзії, ремінісценції, пародіювання чи у наслідуванні чужих стильових властивостей і норм. У романі «Крадійка книжок» ми знайдемо фрагменти інших творів та згадки про них, в тому числі й написаних персонажами твору.

УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

1.Прийом «Мікрофон»

- Чим для Лізель стало написання власної книжки?

- чому вона дала їй назву «Крадійка книжок»?

- чому Лізель визначила собі щоденну норму?

- Доведіть, що в цей час вона ще більше зблизилася зі своїми прийомними батьками, особливо з татом.

- Який сенс мають міркування Смерті про книжку Лізель?

- Як до Смерті потрапила книга, написана Лізель?

- Чому книгу Лізель «Крадійка книжок» завершує поняття слово?

2.Прийом «Рольова гра».

Одна із студентів групи, отримавши заздалегідь випереджуюче завдання, від імені головної героїні представляє себе , після чого відповідає на запитання студентів групи.

Лізель. Моє ім’я Лізель Мемінгер. Моя мама везла мене і молодшого братика до прийомних батьків під Мюнхен, тому що нашого татуся вже немає: його віднесло диханням незнайомого слова «комуніст», а в маминих очах поселився жах перед такою ж долею. Дорогою мій братик помер, його смерть назавжди залишила незагойну рану в моєму серці. Але в цей же час я зазнала не тільки втрати. На кладовищі я випадково підібрала свою першу в житті книгу з дивною назвою «Посібник гробаря». Пізніше, завдячуючи їй, я навчилася читати і відкрила для себе магію слова.

У невеличкому містечку Молькінг, на Хіммель-Штрассе, Небесній вулиці, на мене чекали мої нові прийомні батьки Ганс і Роза Губерманни, звичайна німецька сім’я, яка не поділяла погляди фашистів, але в той же час боялася будь-що сказати, бо наслідки могли бути непередбачувані. Моя нова матуся Роза зустріла мене не зовсім привітно. Я спочатку її навіть боялася, бо з її вуст на мою адресу постійно звучало слово «свинтус». А ось тато Ганс, у якого були «очі, зроблені з доброти і срібла», з перших хвилин знайомства став моїм справжнім другом. Він навчив мене читати, розвіяв усі жахіття, що огортали мене вночі, розвіював мою печаль, граючи на акордеоні. А ще я познайомилася з сусідським хлопчиком Руді Штайнером, що мріяв про кар’єру спортсмена-бігуна і захоплювався чорношкірим атлетом Джессі Оуенсом. Руді закохався у мене, але я не помічала цього, бо сама була закохана … в книги. Ми разом ходили до школи, грали в футбол, з голоду крали їжу – всі події свого життя ми переживали разом. Крім того, скоро біля дверей будинку Губерманнів з’явиться незнайомий юнак, який ледь тримався на ногах від утоми і голоду. З ним буде пов’язане все моє подальше життя.

Я ненавиджу Адольфа Гітлера, що загубив моїх рідних. Я на власні очі бачила ті приниження, яких зазнавали люди, що не належали до арійської раси.

3.Прийом «Картинна галерея». (Робота в групах. Клас ділиться на кілька груп, кожній із яких пропонується одна ілюстрація)

Порівняйте ілюстрації з текстом роману. Які слова співзвучні зображеному? Складіть усну розповідь за ілюстраціями, спираючись на текст.






4.Обговорення фрагментів фільму «Крадійка книжок»

«Книжковий злодій» —кінострічка, знята режисером Брайаном Персивалем за мотивами роману Маркуса Зузака «Крадійка книжок». Фільм знятий голлівудською кінокомпанією «20th Century Fox», прем'єра відбулася восени 2013 року. Головні ролі виконують Софі Неліс, Джефрі Раш і Емілі Вотсон.

· Як співвідносяться зміст роману і кінострічки?

· Що для вас було перше: читання чи перегляд кінострічки?

· Якими ви уявляли героїв?

5.Вправа «Нагородження автора за номінаціями»

Студенти створюють номінації, по черзі їх називають і обгрунтовують.

Завдання.

-Уявіть себе членом журі мистецького конкурсу. Обговоріть (придумайте самі) назви номінацій у вашому «конкурсі». Премії в яких номінаціях обрали б ви для книжки або фільму? Обґрунтуйте свій вибір.

Можливі назви номінацій: «За глибокий психологізм», «За активну гуманістичну позицію автора», «Книга, що пояснює сенс людського існування», «Книга, що допомагає осмислити себе особистістю і протистояти натовпу», «Книга про Слово», «Антинацистська книга», «Книга-пересторога» тощо.

-Як ви оцінюєте гру акторів?

ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ. РЕФЛЕКСІЯ

1. Метод «Кросенс». Кроссенс як метод навчання" Кроссенс (від англ. cross – перехрестя, sens – смисл) – це візуальний асоціативний ланцюжок, який складається з 9 зображень, кожен з яких пов’язаний з попереднім і наступним зображенням, що в результаті з різних сторін розкриває певне поняття, явище або факт. Зображення розташовують так, що кожна картинка має зв'язок із попередньою і наступною, а центральна поєднує за змістом зразу декілька картинок. Завдання того, хто розгадує кроссенс - знайти асоціативний зв'язок між сусідніми (тобто тими, що мають спільний бік) картинками. Зв’язки в головоломці можуть бути і поверхневими, і глибокими.






1 – книга відкриває нам вікно у новий незвіданий світ.

2 – вона вказує дорогу, якою потрібно йти по життю.

3 – вчить нас бути добрими, милосердними, співчувати один одному.

6 – книга – це надійний друг. З будь-яким питанням можна до неї звернутися.

9 – книга – це казковий світоч, що сяє на найтемніших і найдальших дорогах життя.

8 - книга дає можливість здійснити подорож у свій світ, де кожен з нас може стати чарівною красунею або супергероєм.

7 – книга - джерело знань із різних наук.

4 – за допомогою книг ми поповнюємо свій словниковий запас, і спілкуватися з нами стає все цікавіше і цікавіше

Рефлексія

2.Інтерактивний прийом «Одне слово»

- Одним словом по черзі підбийте підсумки уроку.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1.Виконання тестових завдань в Online test had

2.Для творчої групи .Коментар викладача.

Створення буктрейлерів і презентацій за твором «Крадійка книжок»

або створити трейлер за фільмом або буктрейлер (в програміMoviMarker)

Тре́йлер (в кінематографі) — відеоролик, який складається з коротких і зазвичай найбільш видовищних уривків фільму для його анонсування або реклами. Відеоряд з незв'язаних уривків і сцен за принципом калейдоскопа змінюється швидко; створюється з метою справити враження на глядача, а не залишити осмислене уявлення про фільм.

Буктрейлер – короткий відеоролик за мотивами книги, кліп. Основне його завдання – яскраво і образно розповісти про книгу, зацікавити, заінтригувати, спонукати до читання.

ВИСНОВКИ

Застосування сучасних передових інноваційних технологій в традиційну систему навчання розиває особистість здобувачів освітнього процесу, допомагає розкрити здібності, таланти; робить процес здобуття знань цікавим, захоплюючим, творчим; підвищується рівень навчальних досягнень; формуються моральні якості здобувача освіти: повага до друзів, одногрупників, дорослих, виховується любов до країни, у якій вони живуть; забезпечується психолого – емоційна комфортність, подальша соціальна адаптованість та вміння реалізувати особисті якості в індивідуальній чи колективній діяльності.

Таким чином, рівень навчальних досягнень студентів має позитивну динаміку. Зростає читацька та творча активність юнацтва.

Сучасні заняття мають захоплювати студентів, викликати у юнацтва зацікавленість і мотивацію, навчати самостійному мисленню.

На практиці головне завдання – розвивати природні здібності здобувача та створювати для цього сприятливі умови. Творчий студент – це особистість, яка вміє асоціювати, висувати нові ідеї на комбінаціях старих понять, зосереджувати думки на одних моментах, ігноруючи інші, щоб звести розумовий процес до взаємозв’язку найпростіших його частин.

Впровадження сучасних передових технологій на заняттях активно здійснюється сьогодні в навчальних закладах. Василь Сухомлинський закликав: «Будьте самі шукачами, дослідниками. Якщо не буде вогника у вас, вам ніколи не запалити його в інших...» [3, 35].

ДОДАТОК 1

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ З ТЕМИ: « МАРКУС ЗУЗАК «КРАДІЙКА КНИЖОК»»

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Буряк С. Д. Острова Г.О.Інтерактивні й нестандартні уроки світової літератури/ С. Буряк, Г.Острова. – Харків: Основа, 2005. – 246 с.

2. Бікбаєва Л. Про вивчення, узагальнення та впровадження прогресивного педагогічного досвіду / Методичні рекомендації. – К.: 2005. – С. 3 – 65.

3. Ващенко Г. Загальні методи навчання /Підручник для педагогів. – К.: 1997. – С. 3 – 125.

4. Всесвітня література в навчальних закладах України/ №9, 2005. – С.3 – 25.

5. Всесвітня література в навчальних закладах України/ №6, 2009. – 35с.

6. Ганич Н.І. Хитро, мудро, невеликим коштом…/ Урок-аукціон. – Ж.: Всесвітня л-ра, 1998. – №5. – 20 – 41с.

7. Гін А.О. Прийоми педагогічної техніки/Посібник для учителів. – Луганськ: 2004. – 245с.

8. Гладишев В.В. Впізнай героя / В.Гладишев, Т.Гренцева. – Ж.: Всесвітня л-ра, 2000. – №5. – 33с.

9. Денисюк Л. Формуємо творчу особистість / К.: 2007. С. 4 – 240.

10. Журова Л.Е. Літературний брейн-ринг //Всесвітня л-ра, 2000. – №5. – С. 12 – 34.

11. Логінов А.Ю. Психолого-дидактичні прийоми активізації навчальної діяльності учнів на уроках світової л-ри //Всесвітня л-ра, 1997. – №11. – С. 2 – 15.

12. Пометун О. Сучасний урок. Інтерактивні технології навчання/

О. Пометун, Л. Пироженко. – К.: 2005. – С. 12 – 23.

13. Фіцула М.М. Педагогіка вищої школи / Навч.посіб. – К.: Академвидав, 2006. – С. 25 – 48.

14. Чепурна Н. Впровадження у практику досягнень науки та передового педагогічного досвіду / К.: 2007. – С. 25 – 48.