ПУНКТОГРАМИ У ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ. ТИРЕ МІЖ ПІДМЕТОМ І ПРИСУДКОМ
Вправи до теми «ПУНКТОГРАМИ У ПРОСТОМУ РЕЧЕННІ.
ТИРЕ МІЖ ПІДМЕТОМ І ПРИСУДКОМ»
Вправа 1. Перепишіть речення, підкресліть підмети та присудки. Визначте, які речення є двоскладними. Поясніть уживання тире між підметом і присудком.
1. Українська літературна мова - органічна частина й знаряддя національної культури (З газ.). 2. Незалежність - заслуга не тільки певних політичних сил, це заслуга всього народу, багатьох його поколінь (І. Дзюба). 3. Слово - це найтонший різець, здатний доторкнутися до найніжнішої рисочки людського характеру. 4. Вміти користуватися ним - велике мистецтво (В. Сухомлинський). 5. Читання - одне із найважливіших занять у самоосвіті (І. Наумченко). 6. Сумніви - це перший крок до філософії (Д. Дідро). 7. Життя прожити - не поле перейти (Нар. тв.). 8. Мовлення - поняття не тільки лінгвістичне, а й психологічне, педагогічне, естетичне, етичне тощо. 9. Провідна вимога мовного етикету - ввічливість, уважність і чемність співрозмовників (М. Стельмахович). 10. Розділові знаки - це як нотні знаки. 11. Вони міцно тримають текст і не дають йому розсипатися (К. Паустовський). 12. «Маленьке вечірнє інтермецо» - одна з цікавих оригінальних книжок відомого українського прозаїка Валерія Шевчука (З журн.).
Вправа 2. Визначте головні члени речення. Поставте, де потрібно, тире. Поясніть свій вибір.
І. 1. Синтаксичне призначення дієслова виконувати роль присудка. 2. Заступають дієслово в ролі присудка інші частини мови, зокрема прикметники та іменники. 3. Ми свідки великої події, творці своєї нації, своєї держави (З газ.). 4. Виховання також справа державна. 5. Вміло користуватися невичерпними синонімічними багатствами граматики мовленнєве мистецтво (І. Вихованець). 6. Постійну працю полегшує звичка (Демокріт). 7. Людина народжена для діяльності... (Д. Дідро). 8. Праця один з найкращих вихователів характеру (С. Смайлс).
ІІ. 1. Самозакоханий не має суперника (Б. Франклін). 2. Тримаючи в руках скрипку, людина не здатна зробити погане (Г. Сковорода). 3. Заздрісник сам причина свого нещастя й сам собі ворог (Демокріт). 4. Жодна мудра людина ніколи не бажала бути молодшою (Д. Свіфт). 5. Людський інтелект це здатність абстрактно мислити й вирішувати проблеми (З моногр.). 6. Перші кроки завжди найважчі (Р.Тагор). 7. Вільний час це аж ніяк не солодке неробство (І. Томан). 8. Мовчання це велике вміння вести бесіду (Б. Хаздіт).
Вправа 3. Розставте розділові знаки. Поясніть свій вибір.
1. Є заповідь - прощати ворогам нашим. 2. Але нема заповіді прощати нашим колишнім друзям 3. Інтелектуальність це постійна практика мислення (К. Медічі). 4. Нічого не робити й не існувати для людини одне й те саме (Вольтер). 5. Найбільша розкіш на світі це розкіш людського спілкування (А. Екзюпері). 6. Музика спонукає нас красномовно мислити! (Р. Емерсон). 7. Окраса глибоких думок ясність! (Я.Вовенарг). 8. Бери вершину матимеш середину! (Г. Сковорода). 9. У жінки все серце, навіть голова (Ж. Поль). 10. Ніколи не говоріть про себе погано! Це зроблять ваші друзі (П. Меріме). 11. Усі радості життя в творчості. 12. Творити значить вбивати смерть! (Р. Ролан). 13. Розлука це солодкий біль, поділений на двох (В.Шекспір).
Вправа 4. Випишіть неповні речення. Усно поясніть розділові знаки.
Австрійський композитор Моцарт з п’яти років складав музичні твори, а в шість - став знаменитим музикантом світу.
У дев’ять років Леся Українка написала свій перший вірш «Надія», а в чотирнадцять - підручник з історії для брата Михайла.
Павло Яблочков - винахідник електричної лампочки. У дванадцять років він зробив землемірний прилад.
Йожеф Біро - знаменитий угорський журналіст і художник. У 1935 році він винайшов кулькову ручку.
До 1780 року люди користувалися при написанні гусячими перами, а після винаходу Самюеля Гаррісона - сталевими перами.
У 1867 році винахідник Шолс сконструював машину для розмножування тексту. Це була перша друкарська машинка (З журн.)
Вправа 5. Визначте, котрі з поданих речень є неповними і які члени речення в них пропущені. Поставте, де потрібно, тире в неповних реченнях.
1. У мові постійно відбуваються перетворення більших одиниць на менші. Складне речення може перетворитися на просте. Просте речення на словосполучення. Словосполучення на складне слово. Складне слово на звичайне слово. А слово на афікс (І. Вихованець). 2. Історія творення національних енциклопедій історія багатозмістовна й вельми повчальна. Слушно кажуть: енциклопедія візитна картка народу (І.Заславський). 3. Більшість слів у кожній мові утворюється від інших, а ті часто-густо ще від інших (З кн.). 4. Мрія красива, її по-різному уявляють і здійснюють люди. Художники в полотнах, де світанок, де багато неба і барв. Композитори в океані музики. Письменники в буянні слова. Скульптори у витончених формах, які відбивають порухи душі героя. Мрія хліборобська в буянні хлібів (П. Попович, А.Дринь).
Вправа 6. Прочитайте вірш. Розставте, де потрібно, тире. Поясніть, які функції виконує тире в простому реченні.
Чужа душа то, кажуть, темний ліс.
А я кажу: не кожна, ой не кожна!
Чужа душа то тихе море сліз.
Плювати в неї гріх тяжкий, не можна (Л. Костенко).