ВИДИ ПРОСТИХ РЕЧЕНЬ І ВІДТІНКИ ЇХ ЗНАЧЕНЬ

Вправи до теми «ВИДИ ПРОСТИХ РЕЧЕНЬ І ВІДТІНКИ ЇХ ЗНАЧЕНЬ»

Вправа 1. Прочитайте і запишіть речення. Визначте вид односкладного речення. Підкресліть головний член.

1. Хочу слухать забуті пісні, хочу бачити місячні плями (В. Сосюра). 2. Оце, синку, як прийдеш, то на стіл поклади хліб... (М. Зарудний). 3. Не рони, вербо, сліз над водою. 4. Разом ходімо в майбутнє. 5. Сади свій сад, плекай свої надії. 6. Нас зустрічають хлібом-сіллю (З тв. Лесі Українки). 7. Шукайте цензора в собі (Л.Костенко). 8. І знов лечу. 9. І мене в сім’ї великій, в сім’ї вольній, новій не забудьте пом’янути незлим тихим словом (З тв. Т. Шевченка). 10. Розплющую очі і раптом бачу: у вікнах голубе небо і віти беріз (М. Коцюбинський). 11. Мною надто піклуються (Ю. Смолич). 12. І просить вітер у бійця: постій зі мною до кінця (А.Малишко). 13. Весною в селі встають рано (Гр. Тютюнник). 14. Його побачили давно (Ю. Збанацький).

Вправа 2. Спишіть речення. Розмежуйте означено-особові та узагальнено-особові. Чи е серед поданих речень неозначено- особові?

1. Дай, серце, волю нетерплячим крилам, затріпочи, розвійся і полинь (М.Рильський). 2. Учора ділянку зорали, засіяли добірним зерном (З газ.). 3. Скажеш- не вернеш, напишеш - не зітреш. 4. Бур’ян знищиш - урожай підвищиш. 5. На те коня купують, щоб не спотикався (Нар. тв.). 6. Поклепаємо косу, та поїдемо на сінокіс на Десну, та накосимо сіна, та наловимо риби, та наваримо каші (О.Довженко). 7. Посадили над козаком явір та калину (Т. Шевченко). 8. Нещадні будьмо до найменших хиб... (О. Підсуха).

Вправа 3. Спишіть, назвіть безособові речення, визначте, чим виражений присудок.

1. Їм обом стало жаль молодого деревця (М. Коцюбинський). 2. Дуже недобре діло брехати! 3. У першому ряду було добре видно Петрові Брюховецького з гетьманською булавою (П. Куліш). 4. Спокійно стало в лісі. Спокійно і буденно (О.Кобилянська). 5. Доводилось вам їхати пізньої весни чи раннього літа по Україні? (Панас Мирний). 6. Пахне морем і озоном від притихлої землі (М. Рильський). 7. Світає. Край неба палає. 8. Не спалося, - а ніч, як море (Т. Шевченко).

Вправа 4. Перебудуйте подані двоскладні речення в односкладні безособові.

1. Вода розірвала греблю. 2. Пахне спечений хліб. 3. З відкритих дверей віє холод. 4. Архітектори запроектували нове місто. 5. Я був веселий. 6. У полі запахли волошки. 7. Вода залила береги. 8. Раптом повіяли степові пахощі. 9. Я був сумний. 10. Обабіч дороги посаджені яблуні.