Дискуси, дебати, власні висловлювання

Правила написання власних висловлювань

Завдання!!!!!

Написати власне висловлення на одну з обраних тем

  • Чи погоджуєтеся ви з думкою про те, що чим людина освіченіша, тим вона вільніша?
  • Як ви вважаєте, чи здатна книга змінити життя людини?
  • Чи погоджуєтеся ви, що треба жити для інших, якщо хочеш жити для себе
  • Чи погоджуєтеся ви з висловом, що людяність – це здатність брати участь у долі інших людей
  • Чи погоджуєтеся ви з висловом, що «геніальність – це один відсоток натхнення й дев’яносто відсотків потіння» (Томас Едісон)
  • Доведіть, будь ласка слова:«Чого б ти не навчався, ти навчаєшся для себе» (Петроній)

Правила написання власного висловлення

Власне висловлювання – невеликий роздум на дискусійну тему.

Структура власного висловлювання

Тема. Робота над висловленням розпочинається із усвідомлення теми . Слід, насамперед,виділити ключові слова, осмислити усі можливі аспекти теми, відповісти на питання: що саме я маю довести. Тема може бути сформульована як твердження і як питання. Від цього і буде залежати, як сформулювати тезу. Теза . Теза – це коротко сформульована провідна думка, правильність якої необхідно довести. Формулюючи тезу, потрібно або дати відповідь на запитання (якщо воно є в темі) , або записати власне твердження (якщо тема не містить запитання. Теза може виглядати і як твердження, і як заперечення (спростування) або містити риторичне запитання. Формулюючи тезу, можна зайняти позицію «Це складне для мене питання..», тобто водночас і підтримати, і спростувати висловлену в темі думку. Теза є відправним пунктом міркувань.

Ключові слова: я вважаю, на мою думку, я погоджуюсь, я не підтримую, я хочу спростувати,з одного боку…, а з іншого..» Аргументи (два або три.) Аргументи радимо починати вставними словами по – перше, по – друге; вони можуть розташовуватись зразу після тези або ж кожен аргумент з абзацу перед прикладом. Докази повинні бути логічні, переконливі, конкретні

Ключові слова: тому що, це доводить, підтвердженням цього є, доказом цього може бути, тощо. Один приклад із художньої літератури чи іншого виду мистецтва. В цій частині власного висловлювання доречним використовувати тільки той твір з літератури, який містить таку ж саму проблему, що і теза, обов’язково назвати автора і назву твору,вказати проблему, художній образ, через який проблема розкрита.

Ключові слова: наприклад, прикладом може слугувати, яскравим прикладом цього може слугувати, не можна не згадати, тощо.

Один приклад з історії, суспільно – політичного чи власного життя. В цій частині твору можна посилатися на факти із життя митців, якщо ці факти не стосуються їхньої творчості.

Ключові слова: наприклад, прикладом може слугувати, не можна не згадати.

Висновок. Висновок випливає з аргументів і прикладів. Щоб точніше сформулювати висновок, потрібно ще раз прочитати тезу. Висновок повинен за основними поняттями збігатися з тезою, але у ньому конкретніше, ніж у тезі, потрібно запропонувати вирішення проблеми. У висновку повинна прозвучати чітка позиція автора щодо гіпотетичного розв’язання поставленого питання, і ця позиція є наслідком усього розв’язання.

Ключові слова: отже, таким чином, можна зробити висновок, як бачимо, підбиваючи підсумки, з огляду на сказане, обмірковуючи проблему.

Засторога!!! Конструкції «на мою думку», «я вважаю» використовують тільки при формулюванні тези.

Детальний аналіз написання аргументованого висловлювання на одну з можливих тем.

Підтримайте або спростуйте думку: «Поразка – це наука. Ніяка перемога так не вчить…»

Висловлення має бути аргументованим і написаним в один із таких трьох способів:

  • Так, я погоджуюся з думкою, що поразка – це наука, і ніяка перемога так не вчить людину…(підтримка думки);
  • Не згоден (не згодна) з думкою про те, що поразка – це наука, і ніяка перемога так не вчить людину…(спростування думки);
  • Це складне для мене питання: з одного боку…, а з іншого боку…(проміжна позиція)

Треба сформулювати тезу, навести два – три переконливі аргументи , які найкраще підтвердять ваші міркування; проілюструвати думки прикладами з художньої літератури (зазначити назву твору, указати проблему, порушену письменником, художній образ, через який проблему розкрито, навести цитату з твору тощо), історичними фактами або прикладами із суспільно – політичного чи власного життя. У кінці треба сформулювати висновки.

Увага! Не переказуйте змісту художнього твору, не давайте повної характеристики образів.

Орієнтовний обсяг роботи – 1 сторінка формату А – 4(200 -250 слів). Текст обсягом до 100 слів екзаменатори не перевіряють.

Візуально висловлення має виглядати орієнтовно так:


Я вважаю, що поразка – це наука, і ніяка перемога так не вчить людину…

ТЕЗА (1 – 2 речення)

По – перше, поразка якнайкраще загартовує людину, робить її стійкішою в сучасному суспільстві, сповненому стресів і різноманітних викликів. Переконливим прикладом щодо цього аргументу є, на мою думку, образ Степана Радченка з роману «Місто» Валер’яна Підмогильного…

АРГУМЕНТ 1 і ПРИКЛАД, що його ілюструє (4 -5 речень)

По - друге, людей, які вміють визнавати свої помилки й, зробивши відповідні висновки, у майбутньому їх уникати, поважають у суспільстві, адже лише сильна особистість здатна працювати над собою. Ось приклад із життя. Мій батько змалку…

АРГУМЕНТ 2 і ПРИКЛАД, що його ілюструє (4 – 5 речень)

Отже, поразка навчає людину жити, перемога ж не завжди…

ВИСНОВОК (1 – 2 речення)

Основні вимоги до письмового оформлення власного висловлювання

  1. У власному висловленні має бути щонайменше чотири абзаци, кожен з яких починається відповідно такими словами: я вважаю, по – перше, по – друге, отже (або на мою думку, з одного боку, з іншого боку, таким чином). Обов’язково дотримуйтеся цієї поради – і ваше висловлення матиме чітку й послідовну структуру, буде логічно організоване. Викладач відразу відчує, що ви готувалися до виконання цього виду роботи й відповідно оцінить цей параметр вашого роздуму - логічність й послідовність.
  2. Власне висловлення слід писати в публіцистичному стилі, ні в якому разі не треба використовувати згрубілу і просторічну лексику. Необхідно уникати тавтології (обов’язково після написання роздуму перевірте його на предмет небажаних повторів і чергувань у – в чи і – й).


Зразки власних висловлень.


№1 «Багатством живиться лише тіло. А душу звеселяє споріднена праця»

Я погоджуюсь з думкою Григорія Сковороди, що багатством живиться лише тіло, а душу звеселяє споріднена праця, тому що в житті важливішими є духовні цінності (теза).

Найбільше можна принести користі людям, якщо займатися спорідненою працею. Вона спонукає до нових відкриттів, розкриває таланти, дає можливість відчути радість перемоги. Усе це формує наш духовний світ, робить мудрішими, добрішими і просто щасливими людьми (перший аргумент).

Багатство – річ матеріальна, воно має забезпечувати наші фізичні потреби. На мою думку, кожна людина хоче бути заможною. Та це не повинно стати ціллю життя. Хтось із великих сказав, що ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити.(другий аргумент)

Прикладом того, що нашу душу звеселяє споріднена праця може слугувати байка Григорія Сковороди «Бджола та Шершень2. Для Бджоли незрівнянно більша радість збирати мед, аніж його споживати. Це образ людини, яка в спорідненій праці трудиться, її життя наповнене змістом і красою. Бджолі протиставлено Шершня, що живе крадіжкою чужого, дбає лише про фізичні потреби – їсти та пити. Такий спосіб життя призводить до повної деградації людини (приклад з художньої літератури).

Яскравим прикладом із суспільного життя може слугувати розповідь про відомого співака Святослава Вакарчука. Він закінчив фізичний факультет, крім того,мав можливість працювати в парламенті, але Святослав обрав інший шлях, бо зрозумів, що його покликання – писати музику та співати пісні. Саме це приносить йому радість, звеселяє душу.(приклад із суспільного життя)

Отже, споріднена праця має стати для кожної людини природною потребою, тоді життя буде змістовним, радісним та щасливим. (висновок)

№2 . « До майбутнього ми йдемо, озираючись на минуле.»

На мою думку, без минулого немає й не може бути майбутнього (теза). Ідучи стежкою життя, ми озираємося назад, щоб пригадати все те хороше, що було колись, і ставимо перед собою ціль – зробити так, щоб таких моментів було якомога більше в майбутньому (перший аргумент).

Наприклад, я займаюсь плаванням. Перше досягнення мені далося нелегко. Це було третє місце на змаганнях, але я добре запам’ятала ті відчуття. Вони допомагають мені знову і знову іти до перемоги й здобувати її, мобілізувати всі сили. Тому ось уже три роки поспіль я отримую перше місце серед учасників мого віку. (приклад з особистого життя)

Завдяки минулому, люди вчаться на своїх помилках, намагаючись уникати їх у подальшому житті. Знання історії дає нам можливість ураховувати досвід минулих поколінь. Це велике надбання, яким ні в якому разі не можна нехтувати. Народ, який не знає своєї історії, легко перемогти і знищити. (другий аргумент)

Прикладом може слугувати кіноповість Олександра Довженка «Україна в огні». Німецький офіцер Ернст фон Крауз говорить своєму синові, що українці – єдиний народ, який не вивчає свою історію, тому його легко перемогти. Олександра Довженка понад усе хвилювала проблема вивчення українцями історії рідного краю: ніхто не хотів учитися на історичному факультеті, професорів заарештовували, студенти знали, що історія - це паспорт на загибель. Усе це – наслідки тоталітарної системи, які не мають право на майбутнє. (приклад із художньої літератури)

Отже, ідучи до майбутнього, ми повинні оглядатися в минуле, обов’язково враховувати його позитивний досвід, уникати помилок і поразок. (висновок)

№3. «Смисл буття в тому, щоб жити в мудрій злагоді з природою.»

На мою думку, основний смисл буття людства в тому, щоб жити в мудрій злагоді з природою , як це робили наші діди й прадіди. (теза)

Природа – це середовище нашого існування: місце народження, життя та смерті. Від того, яким воно буде, залежить здоров’я та тривалість віку.

Якщо ми шануємо та оберігаємо навколишнє середовище, мудро використовуємо його ресурси, дбайливо хазяйнуємо, природа щедро винагороджує нас урожаями та забезпечує всім необхідним, зцілює від утоми та хвороб.(перший аргумент)

Згадаймо новелу Михайла Коцюбинського «Intermezzo». Ліричний герой настільки втомлений, що не може бачити людей, не хоче чути про їхні біди. Він виїжджає з міста. Але щоденні прогулянки кононівськими полями поступово відновлюють його душевну рівновагу, «утома» відступає, натомість «сонце» просочується в глибину душі. Отак на лоні природи відбувається повне емоційне одужання ліричного героя (приклад з літератури).

На жаль, сьогодні людина грубо втручається в життя природи: бездумно використовує її ресурси, забруднює середовище, що призводить до екологічних катастроф та унеможливлює будь – яке відновлення знищеного. Висушування боліт призвело до загибелі деяких видів рослин, води велетенських штучних морів залили родючі луки; через вирубування лісів обміліли ріки (другий аргумент).

Прикладом недбалого ставлення до природи є Чорнобильська трагедія. Це покинуті міста і села, забруднені річки й озера,спустошені землі. Через підвищення радіаційного фону люди стали частіше хворіти, рано вмирати. Не можна залишатися байдужими до таких проблем (приклад із суспільного життя).

Отже, треба зробити все можливе, щоб екологічні катастрофи не повторювалися. Слід пам’ятати, що людина – частина природи, тому повинна жити з нею в гармонійній єдності, оберігати, а не рушити бездумно, примножувати багатства навколишнього середовища.(висновок)