О.П. Довженко. Огляд життя і творчості. Кіноповість «Зачарована Десна»

Тема: О.П. Довженко. Огляд життя і творчості. Кіноповість «Зачарована Десна».

Мета: Ознайомити студентів з основними віхами життя О. Довженка, дати уявлення про кіноповість; удосконалювати вміння працювати з твором, проводити власні спостереження і описувати їх; розвивати логічне мислення, культуру зв’язного мовлення; виховувати почуття святості родини, України, любов до землі, на якій народився; почуття пошані і любові до творчості О. Довженка.

Тип уроку: лекція

Обладнання: портрет О.Довженка, відеофільм «Сторінки біографії О.Довженка»,

фрагменти відеофільму «Зачарована Десна»; студентські презентації за творчістюО.Довженка.

Епіграф: Я син свого часу і весь належу сучасникам своїм.О.Довженко.

ПЕРЕБІГ ЗАНЯТТЯ

І. Організаційний момент

Діти, ви – на порозі самостійного життя, зовсім скоро перед вами постане життєвий вибір. Ваш клас інформаційно-технологічного профілю, можливо, це допоможе будь- кому з вас обрати професію.

На фоні кадрів із відеофільму «Зачарована Десна».

Викладач: Серед чудової поліської природи розкинулося містечко Сосниця.

Низький уклін чернігівській землі.

І Сосниці над тихою Десною.

Він тут, з душею мрійною, ясною,

Родивсь і ріс у цім простім селі.

Він тут ходив на зорі світанкові,

Вдихав в життя, духмяний запах трав,

Тут щирим серцем, сповненим любові,

Він чари мови рідної вбирав.

І. Гончаренко.

Студент: «Благословенна будь, моя незаймана дівице Десно, що згадуючи тебе вже много літ, я завжди добрішав, почував себе невичерпно багатим і щедрим. Так багато дала ти

мені подарунків на все життя...»

ІІ. Оголошення теми, мети заняття. Мотивація навчання

ІІІ. Сприйняття й засвоєння студентами навчального матеріалу

Відкриваємо першу сторінку уроку: «Знайомство». Кадр за кадром ми проглянемо відеофільм «О. Довженко. Сторінками життя».

У творенні уроку брали участь групи: «біографи», «літературознавці», «дослідники»,

які працювали з довідковою літературою.

Учні з групи «біографів» представлять свої презентації з окремих моментів біографії письменника, що найбільше торкнулися їх душі (діти презентують свої роботи).

І група – Дитинство О.Довженка

ІІ група – О.Довженко як кінорежисер

ІІІ група – «Щоденник» О.Довженка

Викладач: Відкриваємо другу сторінку уроку «Знайомство з автобіографічним твором «Зачарована Десна»». За своїм художнім і філософським звучанням він стоїть на рівні кращих світових зразків художньої прози автобіографічного змісту. Це його «лебедина пісня».

«Зачарована Десна» була написана за рік до смерті автора, проте задум цієї

художньої перлини письменник виношував багато років.

Вдумаємося в заголовок твору. «Зачарована Десна». Кимось зачарована. Які слова-синоніми можна підібрати до слова зачарована? (Дивна, таємнича, незвичайна).

Отже, і герої твору незвичайні, таємничі. Автор у творі підкреслює, що «я й не збираюсь писати про типове».

Розпочинаємо роботу над текстом твору.

1. «Мозковий штурм»:

1) Як автор повісті пояснює свій задум написати такий твір?

2) Хто оповідач у творі?

3) У скількох планах ведеться розповідь?

2. Робота в групах над аналізом морально-етичних ідей.Група І. На яких моральних засадах виховувався малий Сашко? (студенти зачитують і

коментують уривки).

Група ІІ. Яке місце в житті людей займає праця? Хто і як прищепив любов

О.Довженку до праці й повагу до трудівника? (учні зачитують і коментують уривки).

Група ІІІ. Як у повісті розв’язується проблема «природа і людина»? (студенти зачитують і коментують уривки).

Викладач: Діти, що робить людину духовно багатою?

І гр. – Духовно багатою людину робить любов до землі.

ІІ гр. – Праця на землі.

ІІІ гр. –Гармонійне співіснування з природою, повага до батьків.

ІУ. Узагальнення вивченого матеріалу

Викладач: Ви ознайомилися з життєвими і творчим шляхом О.Довженка, а під час роботи

з текстом повісті ще раз повернулися до подій його дитячих літ. Отже, що взяв

письменник зі свого дитинства в далеку мандрівку життя? (учні зачитують закінчення

повісті, роблять висновки).

Викладач: На прикладі життя О.Довженка побачили, що міцна духом і тілом людина може вирости лише в тій родині, де сильні національні традиції, сімейне виховання, де з діда- прадіда передається повага і любов до старших.

У. Підсумок уроку. «Уявний мікрофон»

Викладач: Якби можна було підібрати одне-єдине містке слово-епітет, то як би ви закінчили фразу: «Творчість О.Довженка...» ? (геніальна, титанічна, творчість – це подвиг).

УІ. Оголошення результатів навчальної діяльності

УІІ. Домашнє завдання

Підготувати усний твір-роздум «Моральна краса й духовна велич людини в

кіноповісті О.Довженка «Зачарована Десна».