ОРФОГРАМИ В КОРЕНЯХ, СУФІКСАХ ТА ЗАКІНЧЕННЯХ

Вправи до теми «ОРФОГРАМИ В КОРЕНЯХ, СУФІКСАХ ТА ЗАКІНЧЕННЯХ»

Вправа 1. Запишіть подані дієслова двома групами: дієслова першої і дієслова другої дієвідмін, визначаючи їх за особовими формами та інфінітивом, від двох дієслів кожної групи запишіть всі особові форми теперішнього часу дійсного способу, форми наказового способу.

Розводити, вирощувати, мовчати, жевріти, дорожити, пробиратися, шкодувати, перетворюватися, гризти, нарікати, засуджувати, колоти, тривожити, жити, повзти, гнутися, прощати, простити, зупинятися, світити, різати.

Вправа 2. Запишіть, вставляючи пропущені букви, з’ясуйте вживання їх. Визначте форму способу, часу, особи дієслова. Назвіть чергування фонем в основі дієслів.

1. Не знаю, хто ти, де жив..ш, кого милу..ш і голуб..ш. А знаю - ти чека..ш теж, тривожно вгаду..ш і люб..ш. 2. Моєму серцю снишся ти, як морю сн..ться урагани. 3. Ще над Дніпром клубоч..ться задуха, і пахне степом сизий деревій. Душа моя, знайдибіда! Знайди біду... Яку біду надибала? Сто..ш і не одверн..шся. 4. Мене скуплять і спродувать не раджу. Моя душа не ход..ть на базар. Я не клянусь, тому що я не зраджу і вже не раз це в битвах доказав. 5. Ми мовч..мо - поезія і я. Ми одна одній див..мось у вічі (Із тв. Л. Костенко). 6. Чому ж ви чужими сльозами плач..те, на мислях позичених чому скач..те? - Хотілось би знати все ж! 7. Гей, нові Колумб и й Магеллани, напн..мо вітрила наших мрій! (В. Симоненко). 8. Ти до мене прийд..ш рано, коли зійде тільки сонце. 9. Вітре, вітре, нащо ві..ш, нащо ліс зелений гн..ш? Нащо стріли половецькі в військо Ігоря нес..ш? 10. Не спиняй думок крилатих, хай лет..ть в світи: безліч дивних див углед..ш їх очима ти (Із тв. Олександра Олеся). 11. Доля ку..ться у боротьбі. 12. Барвінок стел..ться в траві... 13. Жив..мо ж всі, поки життя дає нам світлі почуття. 14. О Україно! О рідна ненько! Тобі вірненько присягн..м! (Із тв. М. Вороного).

Вправа 3. Поставте дієслова у форму 3-ї особи множини теперішнього чи майбутнього часу і запишіть їх за дієвідмінами у два стовпчики.

Блищати, жовтіти, навчити, сидіти, нищити, боротися, плести, плисти, робити, лічити, лікувати, цінити.

Вправа 4. Поставте дієслова в потрібній особі й числі теперішнього чи майбутнього часу залежно від їх змісту і запишіть речення. Визначте дієвідміну, поясніть орфограми в особових закінченнях дієслів.

1. Мама (плести) мені нову кофтинку. 2. Ми (плисти) вже четверту годину поспіль. 3. Ми (вирости) розумними, красивими і щасливими. 4. Діти (виростити) великий урожай помідорів. 5. Ти щоранку (будити) брата. 6. Ви (бути) завтра на концерті? 7. Ми (бути) виходити з дому одночасно.

Вправа 5. Прочитайте текст. Орієнтуючись на тему і зміст уривка, вставте потрібні дієслова.

Широка дорога ... від Києва до Богуслава і далі в шевченківський край. Вересень уже ... осінні вогнища у лісах і дібровах. Обабіч широкого кам’янистого шляху жовтогарячими свічками ... молоді тополі й багрянцем ... клени ...

Рання осінь ... полями. ... пожовкла кукурудза у передчутті холодів, і ... під вересневим сонцем врунистими сходами озимина.

Дорога ... через степи, ... в долини, сірою стрічкою ... на пагорби. Часом ... у села. І тоді із-за тинів і парканів ... на нас осіннім квітом жоржини, стиглими яблуками і сивим терном, що ... терпким соком осені (За І. Цюпою).

Довідка: запалити, стелити, наливатися, палахкотіти, пролягти, заходити, війнути, здійматися, наливатися, збігати, бродити, шелестіти, ніжитися.

Вправа 6. У реченнях знайдіть дієслова дійсного способу. Випишіть їх. Визначте дієвідміну, час дієслів.

1. І довго будуть дивуватись люди, / / Напишуть вчені тисячі томів Про те велике і незвичне чудо, // Про феєрверк небачених вогнів. 2. Принад ніколи я не бачив, / / Принад не знаю їхніх і окрас, //Та вірю серцем щирим і гарячим: // Нема землі такої, як у нас. 3. Ти ідеш... Іди собі щаслива, / / Мрій і смійся, думай і мовчи, Посміхайся вітрові грайливо, / / Травам ім’я милого шепчи. 4. І знову сам воюю проти себе - // Два чорти схарапудились в мені. // Один волає: «Зупинись! Не треба!». // Штовхає інший: «Не спиняйся, ні!» 5. Україно! Ти для мене - диво! // І нехай пливе за роком рік, // Буду, мамо горда і вродлива, з тебе дивуватися повік. 6. Україно! Доки жити буду, // Доти відкриватиму тебе. 7. За тобою завше будуть мандрувати / / Очі материнські і білява хата. / / І якщо впадеш ти на чужому полі, / / Прийдуть з України верби і тополі. 8. Довго будуть сумніви долати // І морочить голову мені, // Хоч і знаю - назавжди пішла ти, / / Назавжди розтала вдалині. 9. Жалілася свиня: - Ніяк не зрозумію, //За що так люди хвалять солов’я! // Адже він навіть хрюкати не вміє (З тв. В. Симоненка).

Вправа 7. Визначте дієвідміну дієслів та запишіть їх у дві колонки: у першу - дієслова І дієвідміни, у другу - П дієвідміни.

Підмовляти, шептати, мовчати, товкти, хмаритися, маскуватися, фарбувати, замовляти, марити, лускати, лоскотати, лащитися, щебетати, здобувати, вірити, домовлятися, бачити, колоти, колихати, полоскати, хотіти, гудіти, бігти, іржати, зупинятися, зупинитися, бурмотіти.

Вправа 8. Від поданих дієслів утворіть форми 1-ї особи однини і 3-ї особи множини. Поясніть чергування голосних і приголосних звуків.

Зразок: берегти - бережу, бережуть (г/ж).

Лазити, ставити, їздити, радити, хотіти, дихати, пекти, робити, косити, переходити, закупити, полоскати, лепетати, драти, жати, гнати, терпіти, водити, возити, ловити, ломити, мести, казати, трусити, приїздити.

Вправа 9. Спишіть речення, дописавши особові закінчення дієслів, визначте їх дієвідміну та особу. Поясніть написання закінчень.

1. Берези, в снігу занімілі, Іній на вітах слізьми, Про що ви мрі.. , білі? - Про сонце мрі.. ми. 2. Якщо ти дійсно служ.. правді, а не злу, - Чому ж у щирості вбача.. крамолу? 3. Коли степи, як море, неокраї Пару.. скибами вологої ріллі - її там сила твор.. і буя.. В ім’я життя нового на землі. 4. Я люблю тебе іншу - коли ти бунту.., Коли гнівом під кручі клекоч.. Дніпро, Коли дума.. ти, Коли бач.., і чу.., І нес.. од криниці вагоме відро. 5. Ми чу.. тебе, Кобзарю, крізь століття, І голос твій нам душу окриля.. . 6. Проход.. дні. Життя стіка.., І десь громи гримл.. у високості. Я жд.. весни, але її немає, Вона до мене не приход.. в гості. 7. Ви плач.. ? 8. До двадцяти бунту.. завзято, Шука.. правди, клян.. брехню І вір.., що нашому огню Належить всяку нечисть спопеляти. 9. Вітер в небі за хмарами гон..ться І про тебе склада.. пісні. 10. Ми ма.. право на сум і любов, На щастя, на сонце і трави. (З тв. В. Симоненка).