СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ СЛІВ ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ

Вправи до теми «СКЛАДНІ ВИПАДКИ ПРАВОПИСУ СЛІВ ІНШОМОВНОГО ПОХОДЖЕННЯ»

Вправа 1*. Перепишіть, вставляючи, де треба, м’який знак або апостроф.

1. Ось тут Тарас ходив у школу до д..яка (О. Гончар). 2. Мільйонами рук ми кладем будов наших мирну величність (М. Бажан). 3. Мокрий холод заліг на дні кан..йону (П. Загребельний). 4. В тумані С..єрри [с'йе-] танк стоїть, немов страшна примара (Д. Павличко). 5. Мчить крізь теплі ночі і світанки на кур..єрській швидкості життя (Д. Луценко). 6. Понад самим к..юветом виструнчились гінкі стебла, однакові, незліченні, як солдати (О. Гончар). 7. Ел..ясберг [ел'йас-] сидів кінець столу дуже розв..язно й хазяйновито (Іван Ле). 8. О марсел..єзо (-л'йе-зо], бий в серця черстві, холодні, глухих, сліпих під прапори скликай (Олександр Олесь).

Вправа 2*. Перекладіть українською мовою. Порівняйте правопис іншомовних слів у російській і українській мовах.

1. Город, похожий на старую гравюру, щедро облит жарким солнцем (Максим Горький). 2. Одна из дверей была завешена огромными двойными портьерами (Ф.Достоєвський). 3. В течение всей дороги Касьян сохранял упорное молчание (I.Тургенєв).

Вправа 3*. Перепишіть, розкриваючи дужки, і, де треба, подвоюючи букви.

1. Ма(н)а з неба не падає і не впаде (М. Вінграновський). 2. Ціную розум, вигуки прогре(с)у, душа скарби правічні стереже (Л. Костенко). 3. Вся величезна те(р)иторія станції була в цей час переповнена військами (О. Гончар). 4. З обличчя Та(л)і(н) сон свій витер. До праці та(л)і(н)ці ідуть. 5. Моє небо підперте ко(л)онами димарів, а земля оперезана поясом лану (З тв. В. Лучука). 6. Мадо(н)а - це жінка з маленьким дитям на руках (Л. Забашта). 7. Хіба мета(л) проймеш словом? (Панас Мирний).

Вправа 4. Перепишіть подані іншомовні слова, подвоюючи, де потрібно, букви.

Ір..аціональний, антен..а, віл..а, ім..іграція, Дал..ас, ім..унітет, ват.., Піт..сбург, імпрес..іонізм, Рен.., дрос..ель, міс..ія, Одіс..ей, оп..ортунізм, лем..а, ман..а, оп..онент, кас..а, нет..о, ван..а, міс..іс, сюр..еалізм, ан..отація, трас..а, еф..ект, іп..одром, Яс..и.

Вправа 5. Визначте слова іншомовного походження, запишіть їх групами за спільною орфограмою.

1. Вночі при місяці більше, ніж удень, вражає тебе оце розкотисте зачіплянське бароко кетяжистих акацій та виноградного буйнолистя. 2. Підвелася лелека над гніздом, і між плавкими обрисами куполів вималювався ще один обрис - граціозний, на високій нозі силует. 3. На лавках, на листях дерев, на всьому сажа. Тонни і тонни її випадає щодоби. 4. Розрівняли й курган, з ґрунту його зробили крила каналу, що звуться кавальєрами, і далі пішли в степи перекопські. 5. Якими вони будуть - поеми майбутнього? Алгоритми замінять музику слова? Математичні фантазії, може, стануть там надихати співців? 6. Невтішна картина... Отрута кар’єризму, самозасліплення, бажання будь-що керувати собі подібними (Із тв. М. Томенка). 7. Але тут і скінчилась моя белетристична кар’єра (М. Грушевський). 8. До нас на філфак ще на першому курсі з інституту іноземних мов перевелася симпатична студентка. 9. Вчилися ми тоді у другу зміну, лекції закінчувались десь о 8-й годині, і нова студентка швидко залишала аудиторію. 10. Наші меткі й жваві дівчата, яких завжди все цікавило, розвідали, що Ірину - так звали нову студентку - біля університетських колон завжди чекав чоловік. 11. Іван Ле залишив помітний слід в історії української літератури. Його письменницький голос оригінальний, його ніколи не сплутаєш з голосом іншого прозаїка. 12. Лист до сестри був вершиною дотепності, самоіронії, оптимізму і стилістичної краси. Справжня новела. 13. З Каплером ми листувалися. Я стежив за його активною творчою діяльністю. (Із mв. І.Савича).