Поема « Мойсей » – одна з вершин творчості Івана Франка. Біблійна Основа

Тема заняття

Поема « Мойсей » – одна з вершин творчості Івана Франка. Біблійна

Основа

Мета: розглянути поему «Мойсей», з’ясувати історію її написання, простежити переосмислення Іваном Франком біблійних подій, проаналізувати образ Мойсея; розвивати творчі здібності учнів, навички художнього читання, мислення, спостережливість, увагу, вміння висловлювати та аргументувати свою думку, готувати повідомлення за допомогою додаткових джерел інформації; виховувати любов до рідного краю та народу, національну свідомість, формувати високі моральні цінності.

Тип заняття : практичне заняття

Обладнання: текст поеми «Мойсей», Біблія, презентація«Стежками Івана Франка», зображення скульптури «Мойсей» Мікеланджело, портрет письменника,книжкова виставка творів Івана Франка

Міжпредметні зв’язки: історія України, художня культура, географія.

І підеш ти

у мандрівку століть

з мого Духа печаттю…

Хід заняття

І. Організаційна частина.

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь студентів.

Слово викладача

О краю мій, підгір’я ти прекрасне,

Як я люблю, як я люблю тебе!

Мов та зоря, що світить і не гасне,

Так та любов в душі моїй живе.

Так писав великий наш земляк Іван Франко про свій чудовий край,

край, який викохав його і дав наснагу до невтомної праці та

творчості. У світовій літературі другої половини ХІХ – початку ХХ

століття важко знайти письменника такого широкого діапазону

мислення, такого титана думки та праці.

Презентація «Стежками Івана Франка»

Слово викладача

60 років – це стежка життя і творчості І.Франка, з яких понад 40 –

віддав служінню українському народові.

«Невеликий, хоч сильний мужчина. Високе чоло, сірі, трохи

холодні очі, рудувате волосся непокірливо пнеться. Скромно

одягнений – він тихий і непомітний, поки мовчить…

У своїй убогій хаті сидів І.Франко за столом босий – і плів

рибацькі сіті, як бідний апостол. Плів сіті та писав поему «Мойсей».

Не знаю, чи попалася риба в його сіті, але душу мою він полонив

своєю поемою» , - так писав про І.Франка Михайло Коцюбинський.

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань заняття.

Студенти записують у зошити тему уроку, епіграф.

ІV. Сприйняття та усвідомлення нового навчального матеріалу.

Слово вчителя

Минають роки і століття, відходять у небуття покоління, а поема

«Мойсей» не перестає хвилювати нас і сьогодні. Тож спробуємо

розсунути завісу часу, торкнемося нетлінних сторінок цього твору та

пізнаємо «секрети творчості» Івана Франка.

Робота у групах

Заздалегідь учні були поділені на групи – так звані «творчі

майстерні», які проводили пошукову роботу згідно з попереднім

завданням. Кожна група мандрувала своєю стежкою поеми

«Мойсей», вивчала та досліджувала її.

Творча майстерня №1 Поема «Мойсей» і Біблія.

Творча майстерня №2 Мойсей як пророк.

Творча майстерня №3 Іван Франко – пролог нації.

Отож, пройдемося разом стежками поеми «Мойсей».

Поема «Мойсей» і Біблія

Біблія – могутнє джерело ідей та образів Франкової творчості. Сам

Іван Якович вказував на те, що Біблія змалку була одним із чинників

його творчого натхнення: «Узагалі мене вже в гімназії тягло на Схід.

Я читав у церковнім тексті і в німецькім перекладі Святе Письмо,

любувався пророками і переклав віршами цілого Іова».

Франко був не просто читачем Святого Письма, а й дослідником.

Незважаючи на деякі суперечливі моменти, які бачив у канонічному

тексті, Іван Франко із належною пошаною ставився до Книги Книг.

У передмові до поеми «Мойсей» автор писав: «Основною темою

поеми я зробив смерть Мойсея як пророка, не признаного своїм

народом. Ця тема в такій формі не біблійна, а моя власна, хоч і

основана на біблійнім оповіданні».

Тему твору студенти записують у зошити.

Бесіда

1) Порівняйте історію життя Мойсея у Біблії та в поемі.

Історію життя Мойсея, проводиря й пророка народу Ізраїлю, що

вивів свій люд із єгипетської неволі, І.Франко узяв із Біблії.

Опускаючи історію народження Мойсея, життя у фараона, сам вихід з

єгипетського полону, Франко бере той період часу, що зображає

пророка «сивим, слабосилим дідусем», коли його сорокарічні

блукання з народом підійшли до завершення.

2) Як подана І.Франком смерть Мойсея?

У передмові до поеми Франко зазначає: « Про похорон Мойсея в

оригінальнім тексті вказано неясно, що ніби Бог умертвив його

своїми устами, цілуючи його, і що ангели поховали його тіло в

невідомім місці або, за іншими переказами, перенесли на небо, де

воно держиться ціле й незіпсоване…» Автор зауважує, що « у поемі

полишив хвилю смерті Мойсея за поетичною заслоною ».

3) Прокоментуйте походження легенди про те, як

дерева вибирали собі царя.

Франко зазначає, що не може точно згадати джерел оригінального

тексту притчі про терен, вложеної в уста Мойсея. Припускає, що

міститься вона в одній із старозавітніх книг, проте зазначає про

власну вільну переробку її та виклад:

Се вам казка – промовив Мойсей, -

Ось вам виклад до неї.

Дерева – се народи землі,

А король у їх колі – Божий вибранець, син і слуга

Господевої волі.

Мойсей як пророк

Слово викладача

У нотатках до поеми «Мойсей» часто згадується епізод про те, як

І.Франко у 1904 році відвідав Італію, де ознайомився із роботами її

найгеніальніших митців. Особливо вразив поета шедевр

Мікеланджело – скульптура старозавітного пророка Мойсея.

Дослідники вважають, що саме вона була однією з першопричин, що

змусила взятися за написання поеми.

4) Яким постає у поемі Мойсей?

Мойсей постає в поемі як істинний духовний провідник, який

повністю присвятив своє життя рідному народові. Він вів євреїв крізь

пустелю 40 років, щоб вони позбулися рабської психології. Мойсей –

це постать мужня, багата на внутрішню силу й духовну велич.


Все, що мав у житті, він віддав

Для одної ідеї,

І горів, і яснів, і страждав,

І трудився для неї.

5) Який епізод найкраще розкриває внутрішній світ

пророка?

Внутрішній світ Мойсея найкраще розкривається у вигнанні: на

самоті в болісних роздумах він спочатку утверджується у вірі, а потім

сумнівається, піддавшись спокусі демона. Через те Мойсей побачить

обіцяний край, але не ввійде в нього. Він помре на порозі нового

життя:

Тут і кості зотліють твої

На взірець і для страху

Всім, що рвуться весь вік до мети

І вмирають на шляху!

Франко – пролог нації

Слово вчителя

Цікаво, що пролог був написаний пізніше за поему й, так би

мовити, вимушено. Під час друкування книжки сталася помилка:

перші кілька сторінок залишилися чистими. Видавець запропонував

Франкові написати якесь вступне слово, щоб заповнити місце. На

другий день письменник приніс не передмову, а геніальний

поетичний пролог.

6) У чому полягає геніальність Франкового пролога?

Пролог став своєрідним коментарем, який увібрав основні ідейно-

філософські настанови твору, головні проблеми, а також

громадянський та національно-визвольний пафос. Пролог Франка –

це стислий художній літопис історії українського народу, який

промовисто засвідчує, що поема спроектована в сучасну для автора

українську дійсність, адже Франко безпосередньо звертається до

рідного народу:


Народе мій, замучений, розбитий,

Мов паралітик той на роздорожжу,

Людським презирством, ніби струпом, вкритий!

Твоїм будущим душу я тривожу…


7) Чи можемо ми назвати Франка українським Мойсеєм?

Так, Франко – це український Мойсей, який вірив у кращу долю

свого народу, його майбутнє. Ціною величезних втрат і жертв народ

здобув собі волю. Поет упевнений, що всі ті жертви не даремні:

Вірю в силу духа

І в день воскресний твойого повстання.

Та прийде час, і ти огнистим видом

Засяєш у народів вольних колі,

Труснеш Кавказ, вбережешся Бескидом,

Покотиш Чорним морем гомін волі

І глянеш, як хазяїн домовитий, по своїй хаті і по своїм полі.

Робота з підручником

Які настанови, на думку І.Франка, є життєво важливими для

українців?

1) Народ може стати нацією тільки з вірою в Бога, у його доброту

й мудрість, а також у своє високе покликання й щасливе

майбутнє.

2) Треба бути готовим до тяжких випробувань й жертв заради

свободи.

3) Смертельно небезпечно для народу спокушатися на підступні

обіцянки лукавих псевдовождів, бо насправді єдина їхня мета –

влада, вони ведуть до катастрофи.

4) Істинні духовні провідники в жодному разі не повинні впадати у

відчай та зневіру, бо посіяні ними в людських душах зерна

правди й добра рано чи пізно проростуть.

V. Закріплення вивченого матеріалу.

Заздалегідь учні «творчих майстерень» складали сенкани до слів

Франко, пророк, Мойсей. Студент від кожної «творчої майстерні»

зачитує спільний сенкан своєї групи.

Франко

Незбагненний та величний.

Жив, творив і працював,

Скарб життя нам передав.

Геній.

Пророк

Всесильний та безсмертний.

Вірив, надіявся, любив,

Свій народ з неволі вивів.

Батько.

Мойсей

Праведний та сивочолий.

Мучився, зневірився, страждав,

Святого Духа печать поклав. Вічність.

Студент

Добігало вже сонце до гір,

Величезне, червоне,

І було, мов герой і пливак,

Що знесилений тоне.

Затремтіло щось людське, м’яке

В старім серці пророка,

І понизила лет свій на мить

Його дума висока.

« О Ізраїлю! Якби ти знав,

Чого в серці тім повно!

Якби знав, як люблю я тебе!

Як люблю невимовно!

Ти мій рід, ти дитина моя,

Ти вся честь моя й слава.

В тобі дух мій, будуще моє,

І краса, і держава.

Але ні, не самого себе

Я у тобі кохаю;

Все найкраще, найвище, що знав,

Я у тебе вкладаю.

Слово викладача

Іван Франко – це наш пророк, український Мойсей.

А як мільйонів куплений сльозами

День світла, щастя й волі засвітає,

То чень в новім великім людськім храмі

Хтось добрим словом і мене згадає.


Так Франко звертався до нас, а зараз кожен з нас звернеться до

Івана Франка, згадає його чи просто подякує.

Івану Франкові від майбутнього

1) Як соловейко до світанку, як місяць до зорі, як дитя до матері,

так я звертаюсь до тебе , Іване Яковичу Франко.

2) Згадуючи століття поневірянь, вічної боротьби, розгортаю книгу

життя українського народу.

3) Сторінки цієї книги просякнуті кров’ю, смутком і стражданням

твого народу, якого ти ніколи не забував.

4) Тож дозволь мені звернутися до тебе із словами сердечної

вдячності, любові та подяки.

5) Ці слова – слова, серця, що говорить своїми устами до тебе.

6) Вчителю наш, твій дуб неможливо зрубати, за століття він лише

укріпився.

7) Ти не збираєшся забувати про нас і втрачати свою могутню

силу.

8) Ти і досі людина-новатор.

9) Хоча пройшло вже багато часу, про тебе не забули, і частинки

твоєї поезії та прози залишаються у наших серцях.

10) Ти приготував нам дорогу у майбутнє, розбиваючи її своїми

руками – міцними, змученими від тяжкої праці.

11) Ми йдемо по твоїй дорозі, і нам не потрібно нічого робити,

лише почути твої слова.

12) Ти ніколи не був у минулому.

13) Ти живеш у сьогоденні і говориш про нього у своїх творах.

14) Ти є у моїй душі.

15) Ти будеш завжди.

16) Для того, щоб ти жив, нам треба черпати твою мудрість, берегти

твою славу.

17) Ти не мирився з неволею і цим допомагав ставати на

правильний шлях.

18) Ти – «дух, наука, думка, воля», які ніколи не вмирають і не

гинуть.

19) Іване Яковичу, ти в думку Мойсея вкладаєш свою думку, ту, яка

прагне до перемоги, ніколи не здається.

20) Ти завжди повертаєшся до свого народу.

21) Гортаю сторінки «Мойсея» і розумію тебе.

22) Ти завжди вірив у свій народ.

23) Я розумію твою мету: «Лиш в праці варто і для праці варто

жить».

24) Я хочу пройнятись твоєю метою, почути твої слова.

25) Я хочу піти по дорозі, яку ти вказав.

26) Я хочу більше знати про тебе, пиши мені свої листи.

27) Пиши про те, як не забути нам духовне, високе, моральне.

28) Пиши нам, а ми ці слова прочитаємо між рядками у твоїх

творах, у тому, що вже написане.

29) Не забувай про нас, і ми про тебе ніколи не забудемо. З

любов’ю Іванові Яковичу Франку від його майбутнього.


Іван Франко – це той огень,

Що в серці не згасає.

Іван Франко – це наш Мойсей,

Народ якого не вмирає!

Іван Франко – мов дух стихії,

Що творить в нас і серед нас,

Що будить сили молодії,

Руйнує зло, живить надії

У нашій славній Україні!

VI. Підведення підсумків заняття, оцінювання знань студентів.

Слово вчителя

Поема «Мойсей» – це заповіт українського народу. Словами

пророка промовляє до нас Іван Франко:

І підеш ти у мандрівку століть

З мого Духа печаттю…

Епіграф є обрамленням сьогоднішнього уроку: ми мандрували

стежкою Івана Франка, згодом стежками його поеми «Мойсей», а

стрілою у вічність веде нас стежка життя українського народу, на

скрижалях якої Франко викарбував огненними словами своє Величне

ім’я – Каменяр, яке ми ніколи не забудемо!

VII. Домашнє завдання.

Написати твір-мініатюру на тему:

І підеш ти у мандрівку столітьЗ мого Духа печаттю…