Klasszicista bútorok

A klasszicizmus hatására, ókori minták szerint készített antik bútorok, klasszicista stílusú bútorok

A 18. század második felében jelentkező felvilágosodás eszméinek hatására új, a barokkot követő átfogó stílustörténeti korszak, korstílus alakult ki, a *klasszicizmus. A romanika, a reneszánsz után újra az antik görög- római kultúra értékeit tekinti mérvadónak.

A kor épületeire, bútoraira a formai egyszerűség, az arányosság, a szimmetria a mértéktartás jellemző. Winckelmann megfogalmazása szerint a művésznek a „nemes egyszerűség és nyugodt nagyság" kifejezésére kell törekednie.

Társadalmi alapot a polgárosodás, városok fejlődése jelentett, sokkal szélesebb körben merült fel igény lakásokra, bútorokra és a csak fáradtságos kézi munkával készíthető barokk, rokokó szoborszerű bútorok helyett egyszerűbben előállítható bútorok nyertek teret. A polgári forradalmak időrendjéhez igazodóan jelentek meg a bútorok építésében is a klasszicizmus stílusjegyei, szigetországi asztalosmesterek jártak élen, Robert Adam, George Hepplewhite, Thomas Sheraton, majd a polgári eszmék terjedésével terjedt Európa keleti országai felé.

A bútorait világos szerkezeti tagolás jellemzi, kevésbé építészetiek a formái, mint a reneszánsz koriaknál, és nem is szobor hatásúak, mint a barokk, rokokó bútorai. A díszítés visszaszorul a tagoló elemekre, és nem burjánzik túl. A szerkezeti elemeiben egyszerű bútortestek párkányain ókori görög épületekről ismert, ismétlődő minták jelennek meg, gyakori a kiemelt háromszögű oromzat, az oszlopfők, melyek felső végén díszítettek. A bútorlábak lefelé keskenyednek, csak ritkán ívesek.

A bútorépítésben Franciaországban XVI. Lajos király idején a rokokó ellenpontjaként megjelenő új stílus már klasszicista, a köztársasági dísztelen, egyszerű, racionális vonalakra építkező és az azt követő díszítéseiben rendkívül gazdag napóleoni (empire) stílus a klasszicizmus kiteljesedése. Német nyelvterületen, Magyarországon a copf stílus jelentett átmenetet a barokk kor után, a biedermeier bútorokon is megfigyelhetők klasszicista stílusjegyek.

Magyarországon részben a később induló polgárosodás, részben a művészeti irányzatok későbbi megjelenése, kiteljesedése miatt a klasszicizmus a bútorok formáit, díszítéseit később alakította, a klasszicista stílus szerint kevesebb bútor épült, mint nyugat Európában, az elnevezés is kevésbé használt, ismert, a 16. Lajos, copf elnevezéssel gyakrabban találkozhatunk.

képre kattint, nagyobb, hd felbontású kép

angol klasszikus, Adam style furniture
márvány asztal

Adam Robert angol klasszicista bútor

Márványlapos asztal

olasz antik bútorok
adam robert bútorok

Olasz festett komód, gusztávián stílus

Mestermunka, részletgazdag intarzia Adam bútor

copf bútorok
antik kanapé

Periodikus copf minta

XVI. Lajos zsámoly

antik kis szekény
zsámolyok

Kis hálószobai szekrény

Francia antik bútorok

német antik bútorok
antik komódok

Egyszerű mintás bútorkárpit

További képek

*A klasszicizmus angolszász értelmezésében nincs bizonyos korszakhoz kötve, nem stílustörténeti korszak, egyszerűen azon nyugati kulturális törekvéseket nevezi meg, amelyek az antik római, görög kultúra értékeit állítja mintaként. Neoclassicism, neoklasszicizmus névvel jelöli a korszakot, amit Magyarországon a klasszicizmus korának nevezünk.

Klasszicista antik bútorok

Bécsi klasszicista bútorok

Adam stílusú antik bútorok

Directoire stílusú bútorok

Sheraton stílusú bútorok

Itália klasszicista bútorai

Német klasszicista bútor

Francia klasszicista bútor

Antik bútor

Art deco stílusú bútorok

Barokk bútorok

Biedermeier stílusú bútorok

Eladó biedermeier bútor

Copf stílusú antik bútorok

Empire stílusú bútorok

Historizáló bútorok

Reneszánsz bútorok

Rokokó stílus

XVI. Lajos stílusú bútorok

- Antik bútorok - Stílus, antik & modern, vintage

eladó antik faanyagok

- 3990