Робота з історичними джерелами

Робота з текстовими джерелами

ДОКУМЕНТ № 1

Розпорядження райхсміністра зайнятих східних територій про введення примусової праці для єврейського населення

16 серпня 1941 р.

На основі § 8 указу фюрера про управління новозайнятих східних територій від 17 липня 1941 року наказую:

§1

Замешкалі в новозайнятих східних територіях євреї, мужчини і жінки, у віці від 14 повних років по 60 повних років життя підлягають примусовій праці. З цією метою євреїв зводиться у відділи примусової праці.

§2

(1) Хто ухиляється від примусової праці, буде покараний в'яз­ницею.

(2) Коли від примусової праці ухиляється, після домовленості, більша кількість, або у особливо важких випадках, може бути примінена смертна кара.

§3

Потрібні для переведення цього розпорядження приписи видаються райхскомісарами.

Берлін, 16 серпня 1941 р.

Райхсміністр зайнятих східних територій

Розенберг

(Джерело: Україна в Другій світовій війні у документах. - Т. І. - С. 246.)

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Охарактеризуйте суть нового порядку, встановленого окупаційною владою.

2. Чому німецька адміністрація так жорстко відносилась до єврейського населення?

ДОКУМЕНТ № 2

Із свідчень колишнього в’язня концтабору Янкеля Верчика про знищення євреїв

До камер розміром 25 квадратних метрів заганяли від 450 до 500 осіб. Було страшенно тісно. Один тіснив іншого. Заносили дітей, думаючи, що цим їх урятують. На шляху до смерті в'язнів били, штовхали прикладами, а також залізними палицями. На них: спускали собак, які кидалися на жертви, кусаючи їх. Кожен із криком, рятуючись від ударів і собак, сам поспішав в обійми смерті -- біг до газової камери. Ті, що були сильнішими, переносили слабших. Шум тривав недовго. Двері з гуркотом зачинялися, камера ставала могилою. Вклю­чали мотор і з'єднували з вихлопними трубами. 15хвилин - і всі були мертві. Навіть не лежали, бо це було неможливо. Стояли, падаючи один на одного. Уже не кричали. Матері й діти в смертних обіймах...

(Джерело: Ладиченко Т. В. Всесвітня історія: Підручник для 11 кл. загальноосвітнього навч. закл. (рівень стандарту, академічний рівень). – К.: Грамота, 2011. – С. 27.)

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

1. Подумайте, яку мету мали А. Гітлер і його оточення, розпочинаючи за­гарбання європейських країн.

2. Чим пояснюється участь у русі Опору різних прошарків населення незалежно від їхніх політичних і релігійних переконань?

ДОКУМЕНТ № 3

На початку січня 1942 року до села Червона Володимирівка етапом пригнано з села Кавказ 750 ... євреїв. З них 300 осіб – жінки, 375 – діти від одного до 20 років, і 75 старих». Серед них були й 26 дівчат і хлопців – вихованців дитячого будинку м. Одеса. Вранці наступного дня всі вони були розстріляні поблизу села Червоно-Володимирівка, у 800 м на південний схід до с. Володимирівка. Перед розстрілом їх роздягали у конюшні сільської громади і по 10-15 осіб у білизні виводили на місце розстрілу. Для спалювання трупів використовували дві великі ями, у котрих раніше випалювали вапно. Під час розстрілу на дні ям горіла солома, облита бензином. Розстріляні падали у вогонь, інколи згораючи напівживими.

(Джерело: http://mk.archives.gov.ua/pubonsite/760-pub-dok-svidchenia-pro-znysch-edvreyskogo-naselenia.html Акт комісії сприяння з встановлення збитків та злодіянь, вчинених нацистами на території Ліхтенфельдської сільради, 2 вересня 1944 року).

1942 року 25 лютого румунська жандармерія у кількості 15 осіб прибула до хут. Мантове, де перебував етап у кількості 120 осіб у приміщенні пошти та сільради. Відібрали з них 20 чоловіків, жінок та дітей і повели їх на північ, у напрямкові хут. Худзинка. У 500 метрах від приміщення усіх розстріляли, трупи склали до купи, обклали коноплями й спалили. Недогорілі трупи засипали землею». Прізвища та місцевість, звідки прибули розстріляні громадяни, встановити не вдалось.

(Джерело: http://mk.archives.gov.ua/pubonsite/760-pub-dok-svidchenia-pro-znysch-edvreyskogo-naselenia.html Акт районної комісії з встановлення та розслідування злодіянь, вчинених нацистами під час окупації, хут. Майтове Грибанівської сільради, 24 листопада 1944 року)

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

  1. Чому такі події мали місце?
  2. Яким є ваше відношення до цих подій?


Робота з візуальними джерелами

Фото 1

Фото 2

Фото 3

Фото 4

ЗАВДАННЯ

Розгляньте фото і за допомогою питань, складіть розповідь.

  1. Де і коли, на вашу думку, відбуваються події?
  2. Хто ці люди? Чому вони тут опинились?
  3. Що роблять люди, зображені на фото?
  4. Що очікує на цих людей?
  5. Що ви відчували, працюючи з цими фото?