Рекомендована література

  1. Арад И. Катастрофа евреев на оккупированных территориях Советского Союза (1941−1945): в книзі описуються історичні події, пов’язані з життям, боротьбою і знищенням євреїв, що проживали на території СРСР, які в роки Другої світової війни тимчасово захопила армія нацистської Німеччини. Дослідження охоплює Радянський Союз у межах 22 червня 1941 р. – день нападу Німеччини на СРСР.
  2. Бакка Т. В. та ін. Дискримінація, расизм, ксенофобія, антисемітизм: історія, сьогодення і шляхи подолання: У навчальному посібнику розглядаються проблеми дискримінації, расизму, ксенофобії, антисемітизму, їх негативного впливу на суспільство. Особливу увагу автори приділили визначенню ключових понять, а також розгляду передумов виникнення певних суспільних явищ, звертаючи увагу на соціально-психологічні аспекти суспільних проблем в історії та їх відлуння в сьогоденні.
  3. Відродження пам’яті: Спогади свідків та жертв Голокосту : Особливістю книги є те, що в ній поєднані свідчення учасників історичних подій – і жертв Голокосту, і Праведників народів світу. Спогади містять багатий матеріал про взаємовідносини між представниками різних національностей, відомості про нацистські переслідування євреїв, масове знищення та порятунок.
  4. Воспоминания "детей войны" о войне и Холокосте: особливістю книги є те, що тут зібрані спогади найменших очевидців жахів війни та Голокосту – дітей від 1 до 15 років. Спогади містять матеріал про стосунки між представниками різних національностей, відомості по нацистські переслідування євреїв, масовому знищенні та врятуванні.
  5. Гончаренко О. М. Голокост на теренах Райхскомісаріату «Україна» у вітчизняному історіографічному дискурсі (1941–2016 рр.) У монографії зроблено спробу проаналізувати досягнення українських істориків у сфері вивчення історії Голокосту. Автор зупиняється на оцінці досягнень дослідників, які вивчали нацистський геноцид євреїв на теренах Райхскомісаріату "Україна" – найбільшого із нацистських окупаційних адміністративних утворень. Велику увагу приділено з’ясуванню відображення широкого спектру українсько-єврейських відносин у добу Голокосту. Напрацювання автора дають змогу зорієнтуватися у великому масиві праць з історії Голокосту, які наявні у сучасній українській історіографії.
  6. Глуховський П., Ковальський М. Апте. Незакінчена повість / [Переклад з польської мови – Є. Врадій]: Книжка Пьотра Ґлуховського і Мартина Ковальського – "Апте. Незакінчена повість" – це художньо-документальна реконструкція біографії єврейського митця Ришарда Апте, який став жертвою Голокосту в досить юному віці. На основі віршів та рисунків, випадково знайдених на горищі помешкання у Величці, під Краковом, де в останні місяці життя переховувалась родина Апте, а також зі спогадів сучасників, котрі вижили, автори тексту відтворили життєпис юного поета і художника.
  7. Гриневич В. Неприборкане різноголосся: Друга світова війна і суспільно-політичні настрої в Україні, 1939 – червень 1941 рр.: В книзі представлено авторське осмислення контекстів того різноголосся українського суспільства, яке комуністична влада протягом міжвоєнного періоду намагалася приборкати. Широко розпропагована політико-ідеологічна теза про "морально-політичну єдність радянського народу напередодні Великої Вітчизняної війни" не відповідала дійсності. Українське суспільство увійшло у Другу світову війну значною мірою розколотим. Комуністичній владі так і не вдалося сформувати в УРСР гомогенне суспільство з єдиною радянською ідентичністю.
  8. Давлєтов О. Підготовка "покоління вовків" вишкіл майбутніх виконавців Голокосту: У монографії розкрито авторське бачення процесу виховання майбутніх виконавців "вирішення єврейського питання" на теренах європейського континенту в роки існування Веймарської республіки та "Третього рейху". На основі залучення великого масиву джерельного та історіографічного матеріалу висвітлюються маловідомі сторінки історії молодіжної політики Націонал-соціалістичної німецької робітничої партії (НСДАП) у 1922-1939 рр. Досліджено основні передумови, ідеологічні складові та організаційні трансформації, напрямки, форми та методи нацистської виховної роботи з німецькою молоддю.
  9. Єврейський опір в Україні в період Голокосту: У збірнику представлені роботи, об'єднані темою протистояння євреїв Голокосту в період нацистської окупації України (1941–1944 рр.). У досліженнях висвітлюються види протистояння (економічне, культурне, духовне, релігійне), а також досліджується збройний опір, який українські євреї чинили здійснюваному проти них геноциду.
  10. Ковальчук В. ОУН в Центральній, Південній та Східній Україні. 1941–1950-ті рр.: У книзі висвітлюється малознана, проте дуже важлива сторінка героїчної історії боротьби за незалежність України в ХХ ст., а саме — діяльність ОУН в Центральній, Східній та Південній Україні в 1941—1950-х рр. На підставі широкого кола документів, більшість яких уводиться до наукового обігу вперше, з'ясовано, якою була і як функціонувала організаційна мережа ОУН на цих землях, досліджено методи діяльності ОУН та їхню ефективність, відтінено реакцію місцевого населення. На численних прикладах участі населення Центральної, Південної та Східної України в ОУН розвінчується радянський міф про націоналістичне підпілля як виключно західноукраїнське явище.
  11. Ковба Ж. Людяність у безодні пекла. Поведінка місцевого населення Східної Галичини в роки «остаточного розв’язання єврейського питання» Автор опитала понад 150 старших віком галичан - українців, поляків та євреїв, які розповідали те, що знають не з книжок. Крім того, при підготовці було залучено величезний масив архівних документів і публікацій окупаційної україномовної преси 1941-1943 рр.
  12. Костелянец Г. От Украины до Белоруссии. История одной еврейской семи: Галина Аврамівна Костелянець народилась в Києві у 1924 році. Війну зустріла в Мінську, де опинилась разом з сім’єю в гето. Сама Галина трагічно загтнула у 2003 році. Книга була написана 20 років тому і Галина мріяла видати її. Головна тема спогадів – війна, гето, партизани і людина, яка знаходиться у центрі цих страшних подій і ситуацій
  13. Круглов А. Без жалости и сомнения. Документы о преступлениях оперативных групп и команд полиции безопасности и СД на временно оккупированной территории СССР в 1941−1944 гг.
  14. Круглов А. Трагедия Бабьего Яра в немецких документах: книга присвячена відображенню трагедії Бабиного Яру в німецьких документах, багато який публікуються верше. Розкривається роль вермахту в цій трагедії, зокрема, в підготовці масових вбивств, досліджується ступінь участі в цих вбивствах різних німецьких каральних органів, персоніфікується пряма і непряма відповідальність за вбивства євреїв, дається критичний аналіз проблеми кількості жертв-євреїв, розглядається ставлення німців до цієї трагедії , особливо спроби порятунку євреїв з боку окремих німців.
  15. Круглов А., Уманский А., Щупак И. Холокост в Украине: Рейхскомиссариат "Украина", Губернаторство "Транснистрия": Монографія присвячена акціям масового знищення єврейського населення на окупованій території України в 1941-1944 рр. Автори, на основі аналізу великого корпусу документів з архівів різних країн, роблять спробу відтворення трагічної картини минулого. Багато документів вперше вводяться в науковий обіг.
  16. Круглов А. Хроника Холокоста в Украине: Книга кандидата філософських наук Олександра Круглова містить відомості про кількість євреїв, знищених в роки нацистської окупації України (1941-1944 рр.) Із зазначенням місця, часу знищення і організаторів масових вбивств. Автором використані документи як вітчизняних, так і зарубіжних архівів.
  17. Михман Д. Историография Катастрофы. Еврейский взгляд: концептуализация, терминология, подходы и фундаментальные вопросы: "Катастрофа" з точки зору істориків, проблеми: концепції, періодизації та інтерпретації. "Остаточне рішення єврейського питання"; виникнення і реалізація ідеї; фашизм і націонал-соціалізм: специфіка Нідерландів та Італії; проблема юденратів; концепція "порятунку в період Катастрофи"; єврейський опір; єврейське релігійне життя в умовах Катастрофи; зв'язок між Катастрофою і створенням Держави Ізраїль; історіографія Катастрофи.
  18. Нацистський «новий порядок» в містах України: У фотоальбомі мовою документів розповідається про трагічний період в історії нашої держави - окупацію українських земель нацистськими військами під час Другої світової війни.
  19. Праведники народів світу: Довідник / За ред. І. Я. Щупака.: Довідник містить впорядковану інформацію щодо українських Праведників народів світу. Вперше зроблено спробу узагальнити відомості щодо Праведників – мешканців України, віднесених Яд-Вашем до різних національних списків. Подано інформацію щодо місця проживання рятівників та місця порятунку (за тогочасним та сучасним адміністративним поділом), а також щодо національної, релігійної та соціальної.
  20. Стецишин О. Бандерівський інтернаціоналізм. Грузини, росіяни, євреї…: книжка Олега Стецишина розповідає про участь іноземців та представників національних меншин у складі Української повстанської армії: грузинів, азербайджанців, білорусів, росіян, вірменів, татар, литовців, узбеків, євреїв, австрійців, бельгійців, французів, італійців, німців тощо.Як вони потрапили до лав УПА, як воювали та як згодом склалася їхня доля – захопливо і ґрунтовно викладає автор на основі архівних документів, свідчень вояків, праць з історії визвольного руху.У книжці вміщено документи, які ілюструють діяльність представників різних національностей у підрозділах УПА, спогади повстанців про "чужинців", а також подано фотоматеріали, короткі біографії бійців УПА неукраїнської національності і широку бібліографію на цю тему
  21. Тима Петро, Хруслінська Ізабелла "Діалоги порозуміння. Українсько-єврейські взаємини" : збірник інтерв’ю, що записані впродовж останніх років аби показати учасників історичних подій нашого часу. Серед них науковці публіцисти дисиденти і громадські діячі. Вони представляють свої бачення історії українсько- єврейських відносин,формулюють актуальні питання сьогодення. Автори не оминають «гарячі точки» взаємин найбільш болючі для українців та євреїв. Зазначені у книзі фати а також досвід знаходження порозуміння українських та єврейських лідерів в останні десятиліття, на думку авторів, варті всебічного висвітлення.
  22. Шаповал Ю. Торкнутись історії: книжка присвячена саме таким, злободенним проблемам нашої давнішої й зовсім недавньої історії, сповненої не лише "білих плям", а й суперечливих інтерпретацій і непростих питань, на які нелегко знайти переконливу і прийнятну для всіх відповідь.
  23. Щупак І. Я. Голокост в Україні: Пошуки відповідей на питання історії.: Автор розглядає Голокост на території України в контексті історії України, історії єврейського народу, всесвітньої історії, і у книзі згадані важливі історичні події та явища, що позначилися в майбутньому на міжнаціональних та міжрелігійних стосунках і місці євреїв у цих стосунках. Розглядаючи ключові історичні явища, автор на доступному для учнів рівні намагався здійснити їх аналіз, звертаючи увагу на соціально-психологічні аспекти історичних проблем та їх відлуння в сьогоденні.