Анотація

ХХ століття - час не тільки небувалого технічного прогресу і розвитку людства. Це також і час найжорстокіших, кривавих, руйнівних воєн і не менш жорстоких геноцидів, коли навмисно знищувалися цілі народи. Про це потрібно знати і пам'ятати, хоча б заради того, щоб не допустити повторення такого в майбутньому.

Метою Online посібника є вивчення геноцидів ХХ століття, усвідомлення уроків історії, які зростають на ґрунті трагедій мільйонів безневинно знищених людей, усвідомлення відповідальності кожного за мирне співіснування різних націй, етноконфесійних спільнот, пропаганда принципу толерантності.

Завдання Online посібника:

  • поглибити знання про геноциди ХХ століття;
  • навчити опрацьовувати різні інформаційні джерела;
  • формувати в учнів навички самостійно аналізувати політичні процеси методом компаративного аналізу;
  • осмислити ті особливі політичні ситуації, коли конфлікти на етнічному, расовому, конфесійному ́ґрунті врегульовувалися шляхом здійснення цілеспрямованих акцій з метою фізичного знищення опонентів чи суб’єктивно визначених жертв;
  • виробити навички критичного осмислення суспільно-політичних процесів з позицій загальнолюдських цінностей, які сприяли б готовності протистояти злочинам проти людства;
  • виховувати почуття до історичної пам'яті жертв геноцидів.

Розробка Online посібника на платформі Google sites надала унікальну можливість створювати, редагувати документи в режимі онлайн, працювати де завгодно, надання спільного доступу до документів.

Структура посібника:

  • Головна сторінка
  • Поняття "Геноцид"
  • Геноцид вірмен в Османській імперії (1915-1923 рр.)
  • Голодомор в Україні (1932-1933 рр.)
  • Голокост
  • Геноцид ромів

Структура посібника сприяє формуванню в учнів предметно-історичних компетенцій, а саме: хронологічної – передбачає вміння учнів орієнтуватися в історичному часі; просторової – орієнтування учнів в історичному просторі; інформаційної – вміння учнів працювати з джерелами історичної інформації; мовленнєвої – будувати усні та письмові висловлювання щодо історичних подій і явищ; логічної – аналізувати, пояснювати історичні факти, формулювати теоретичні поняття, положення, концепції; аксіологічної – формулювати версії й оцінки історичного руху та розвитку.

В кожному розділі учні мають можливість за допомогою текстової інформації, ілюстрацій, відео, посилань на зовнішні ресурси самостійно опанувати передбачений програмою матеріал. Таким чином, формується інформаційно-цифрова компетентність, уміння вчитися впродовж життя, хронологічна, просторова, аксіологічна компетенції.

У Розділі "Робота з історичними документами" учні мають можливість ознайомитись з різними видами історичних джерел, опрацювати їх і виконати певні завдання. В процесі роботи з історичними джерелами в учнів формуються хронологічна, просторова, інформаційна, мовленнєва, логічна, аксіологічна компетенції, а також, ключові компетентності: спілкування державною мовою (оскільки необхідно доступно і переконливо висловлювати думки, читати і розуміти перекладені та адаптовані українською літературною мовою писемні джерела), соціальна та громадянська компетентності (даний підрозділ дає можливість на уроках працювати в групах, досягати порозуміння в дискусіях, налагоджувати співпрацю, відстоювати власну думку).

Розділи "Персоналії" та "Відеотека" мають на меті поглибити знання учнів з певної теми, внести елементи емоційного сприйняття.

У Розділі "Інтерактивні вправи" учні мають можливість виконувати різноманітні тренувальні вправи у сервісах LearningApps, Puzzle, генератор ребусів. Це дає можливість перевірити рівень засвоєння опрацьованого матеріалу та закріпити отриману інформацію.

Розділ "Компетентнісноорієнтовані завдання" дає можливість опрацювати завдання, що сприяють формуванню хронологічної, інформаційної, мовленнєвої, логічної, аксіологічної компетенції.

У Розділі "Тести/Самоконтроль" розроблені тести, які є ефективним інструментом з’ясування рівня учнівської загальноісторичної компетентності та допомагає якісно підготуватись до ЗНО. Виходячи із визначення загальнопредметної компетентності, усі тестові завдання є компетентнісно орієнтованими. Вони можуть спрямовуватися як на самоконтроль, контроль й оцінювання знань, так і на контроль й оцінювання умінь та навичок. Запропоновані тести виконані в Forms – сервісі, який призначений для розробки тестів і, завдяки унікальним типам питань, дає можливість поєднати складові компетентності (знання, уміння і навички) та шість компонентів – категорій історичних знань (хронології, термінології, персоналістики, географії, джерелознавства і культурології).

Кожен розділ доповнений Стрічкою часу, що має на меті узагальнити отриману інформацію.

Метою Розділу "Рефлексія" є згадати, обміркувати власну діяльність – її зміст, методи, задачі, шляхи їх вирішення, отримані результати, знайти помилки та продумати як їх виправити, визначити план подальших дій для корегування результатів.

Розділ "Рекомендована література" дає можливість учням поглибити свої знання з даної теми, ознайомитись їз сучасними дослідженнями.