Согомон Тейлірян

Согомон Тейлерян

Согомон Тейерян (2 квітня 1897 - 23 травня 1960) - жертва геноциду вірмен, єдиний вижив зі своєї сім'ї; в 1921 році застрелив одного з головних організаторів масових вбивств - Талаата-пашу.

Согомон народився в селі Неркін-Багар, Ерзерумском вилайета, на сході Османської імперії. На початку XX століття його батько поїхав до Сербії, маючи намір обжитися там, щоб вивезти туди всю сім'ю. Однак, коли в 1905 році Тейлерян-старший повернувся за сім'єю в Туреччину, то був негайно заарештований і засуджений до 6-місячного ув'язнення. А поки він сидів у в'язниці, сім'ю переселили з Неркін-Багар в місто Ерзінджан. Початкову освіту Согомон Тейлерян отримав в Ерзінджанскій протестантській школі 2-го ступеня. Потім продовжив навчання в константинопольському ліцеї "Гетронаган" і в німецькому університеті. З початком Першої світової війни Согомон перериває навчання і повертається у Ерзінджан. Вступає в вірменські добровільні формування. 24 квітня 1915 року в містечку Кемах-Богазвся вся сім'я Тейлеряна була знищена турками. Согомону вдалося вижити лише тому, що турки визнали його мертвим в купі убитих. "Я не пам'ятаю скільки часу там залишався, може бути, дня два. Коли я відкрив очі, то побачив навколо багато трупів, оскільки весь караван був перебитий", - розповідав він в Берліні, під час суду в 1921 році.

Йому дивом вдалося врятуватися, ховаючись більше трьох місяців у курдів-алавітів, потім Тейлерян перебрався до Ірану, а після - в Тифліс, звідки в 1920 році емігрував в США. Метою і сенсом його існування стало відплата. Першим від руки Согомона у 1920 році в Константинополі загинув зрадник Мкртич Арутюнян. Відповідно до складеного ним списком була заарештована і знищена вірменська інтелігенція Константинополя. Після війни Тейлерян за завданням партії "Дашнакцутюн" (Операція "Немезіс") відправився в Берлін і 15 березня 1921 року в районі Шарлоттенбурга на очах безлічі свідків застрелив колишнього Великого візира Талаата-пашу, який ховався під ім'ям Сей в Німеччині.


"не вважаю себе винним, тому що совість моя спокійна. Так, я вбив людину, але я не вбивця. Приблизно за два тижні до вбивства я знову відчув себе погано, перед очима знову постала картина різанини!"

Зі свідчень Согомона Тейеряна в суді. 1921 р.

"Йдучи по протилежному тротуару, я зрівнявся з ним, швидкими кроками значно випередив його, перейшов на тротуар, по якому йшов Талаат. Пішов йому назустріч. Ми наближалися один до одного. Він йшов, немов прогулюючись, безтурботно похитуючи паличкою. Між нами залишалася невелика відстань - і дивний спокій охопило все моє єство. Коли ми зблизилися, Талаат в упор подивився на мене: в очах його майнув жах смерті. Останній крок він так і не зробив, трохи відхилився, щоб ухилитися, але я миттєво витягнув зброю і вистрілив йому в голову ...".

Согомон Тейлірян. "Спогади. Вбивство Талаата"

Після вбивства Тейлерян був заарештований німецькою владою. Під час судового засідання захисниками Согомона стали три відомих адвоката, одним з яких був доктор-професор Кільського університету, Курт Німайер. Об'єктом розслідування став не стільки Согомон, скільки масові вбивства вірменського населення на чолі з Талаатом. На суді було присутньо багато свідків, які заступилися за Тейлеряна, розповідали подробиці різанини і жорстокості младотурков. Вражена громадськість Берліна наполягала на виправданні Согомона Тейлеряна. Таким чином в історії світової юриспруденції вперше винним був визнаний не вбивця, а вбитий. Суд, організований проти Тейлеряна фактично трансформувався в слухання проти Талаата-паші і всіх младотурецьких ватажків. Після судового розгляду Согомон вирушив до Сербії. У 1924 році він одружився на Анаіт Татікян, став батьком двох дітей. Після 30 років проживання в Сербії, сім'я перебралася в Сан-Франциско. Доживши до глибокої старості, Согомон помер 23 травня 1960 року і був похований в місті Фресно.