геноциди першої половини хх століття

Геноцид є одним з найстрашніших і найганебніших злочинів відомих людству. Протягом усієї історії розвитку суспільства у світі були випадки масового знищення людей через національну, етнічну чи расову приналежність або спільні релігійні переконання, які забрали життя мільйонів невинних осіб та отримали назву "геноцид". Історія ХХ століття пов’язана не лише зі світовими війнами, які забрали мільйони людей. Вона включає й інші не менш жахливі події. Це репресії, етнічні чистки, примусові переселення народів та інші злочини, що можна кваліфікувати як геноциди, тобто найтяжчі злочини проти людства. Частина з яких пов’язана з особами Сталіна та Гітлера. Геноцид є найтяжчим міжнародним злочином, що тягне за собою міжнародно-правову відповідальність як держав, так і винних у скоєнні цього злочину осіб. Дане положення визнане всіма державами світу і є нормою загального міжнародного права.

"Уроки таких масових вбивств, як геноцид вірмен, камбоджійців, а також гоніння багатьох інших народів ніколи не повинні бути забуті."

Рональд Рейган 40-й президент США 1911 - 2004

"Двадцяте сторіччя – сторіччя-вбивця. У незчисленних свідченнях про жахи тоталітарних режимів я завжди знаходжу одну спільну рису: ті, що вмирають, попри все сподіваються, що нормальний світ, або принаймні наступні покоління дізнаються про те, що з ними сталося. Жертви чекають і помсти, і справедливого суду історії. Крім молитви, все, що ми можемо зробити для без числа цих мучеників – це пам’ятати. Що означає: знати, досліджувати, зафіксувати й аналізувати події… Для народу, який втратив свою пам’ять, відродження неможливе."

Ален Безансон "Пам’ятати й досліджувати!"

"Не всі геноциди однакові. Деякі здійснювалися протягом лічених днів або тижнів. Інші можуть тривати десятиліттями, а той століттями. Це якраз випадок бушменів у Південній Африці, але я не буду вдаватися в подробиці, якщо ми хочемо скінчити вчасно.

Деякі геноциди торкалися мільйонів людей, інші – тисяч... Деякі трапляються раз на століття, інші – час від часу, нерегулярно. Попри все, політичні угруповання, уряди – ті, хто утворює держави та спільноти – усі зазвичай відповідальні.

Дослідження великою мірою показує, що на геноцид впливають економічні фактори: жадоба й заздрість – коли хтось прагне власності тих, кого він завоював і взяв під контроль. Знову ж, політичні діячі та уряди майже завжди є головними винуватцями.

Хоча важливо знати, що геноцид – це процес, який має свою тривалість, а не одномоментна подія. Він дещо схожий на каменепад. Один геноцид може спричинити інший. Знаєте, що таке каменепад? Коли брила зривається з гори – спершу одна, потім друга, третя – і ось ми маємо цілий кам’яний землетрус.

Кожен випадок геноциду по-своєму унікальний, але правдою також є те, що їх можна згрупувати в просторі і в часі або за подібними ознаками, характерними для таких смертоносних подій упродовж історії. Відмінними їх рисами є тип і характер застосованих методів знищення."

Професор Норман Наймарк. Світова історія геноциду.

Світова мапа голодоморів та офіційно визнаних геноцидів