Компетентнісноорієнтовані завдання

Завдання на розвиток хронологічної компетентності

Твій однокласник отримав завдання з низки фактів, подій, явищ обрати правильні, складаючи їх у хронологічну послідовність. Допоможи йому виконати завдання і разом попрацюйте із переплутаним хронологічним ланцюжком.

Координаційний комітет благодійних товариств Паризького району - Освенцим - Нюрбергські закони - Погром у Єдвабному - "Декрет про євреїв" - нацизм - айнзацгрупи - повстання в Варшавському гетто - "Кришталева ніч" - "остаточне вирішення єврейського питання" - гетто в Будапешті - Синя поліція - трагедія Бабиного Яру.

Завдання на розвиток мовленнєвої компетентності

1. Розгадайте анаграми. Складіть аналогічні та запропонуйте їх розгадати учням класу.

"Соктогол" – катастрофа, нещастя) – загибель значної частини єврейського населення Європи внаслідок організованого знищення євреїв нацистами та їх посібниками у Німеччині та на захоплених нею територіях.

"Симетизантим" – ідеологія і політика боротьби з єврейством, форма ворожого ставлення до єврейського народу.

"Тотег" – ізольована частина міста в християнських країнах, відведена владою для проживання євреїв.


2. Уявіть себе науковцем, якому треба підготувати доповідь про Голокост.

  1. Підготуйте потрібну джерельну базу та складіть план доповіді.
  2. Виступіть перед учнями класу.
  3. Дайте завдання однокласникам занотувати тези вашої доповіді.

Завдання на розвиток аксіологічної компетентності

1. У деяких дослідників існує версія, що "Гітлер вбив євреїв, а Сталін вбив пам’ять про них". Яким чином можна підтримати чи спростувати дану версію?

2. Праведникам вдалось приховати багато євреїв, чи можна в цьому випадку говорити про те, що люди, які були праведниками, які рятували євреїв, стали також жертвами Голокосту?

3. Праведники світу - прихильники євреїв ви борці проти нацизму? Свою думку аргументуйте.

Завдання на розвиток інформаційної компетенції

Свідчення очевидця. Марія Гуц, м. Мізоч Рівненської обл.

"Марія Гуц, м. Мізоч Рівненської обл. Йдучи в місто, ми брали в кишені або в полотняні торбинки картоплю, яблука і підкидали за огорожу. Може, когось хтось навчив з дорослих, а може додумалися самі, адже в гетто були діти нашого віку, яких ми добре знали, з якими спілкувалися. Іноді, граючись, хтось казав: «Давайте понесем жидам картоплю». Усі розбігались по домах, хтось не приходив, а більшість приходили з картоплею та яблуками». Хлопці винайшли ще один оригінальний спосіб допомоги: стріляли в гетто з рогаток маленькими яблуками та грецькими горіхами. На такі пустощі з охорони ніхто не звертав уваги. Не дивлячись, що німецька адміністрація під страхом смерті заборонила надавати євреям будь-яку допомогу (тим паче — продуктами харчування) — знаходилися такі, які на свій страх і ризик нехтували указами окупантів. Один із таких — Терентій Парфенюк. Він нелегально займався поставкою яловичини (корів) в Гетто. Тож коли попався на гарячому, вирок був такий: смерть. Саме цієї кари заслужили ще два євреї, які йому допомагали. Спочатку Терентія водили вулицями з великими дошками на спині та грудях, де було написано, що його покарають смертю за зв’язок з євреями. Потім мала бути показова смерть. Для цього в центрі Мізоча на площі змайстрували шибеницю й примусово зігнали всіх людей щоби подивилися, навіть дітей зі школи поприводили. Лише завдяки слізному вмовлянню доньки Парфенюка — Ніни, що просила за батька в ногах німців, його відпустили. А євреїв, усе-таки, повісили. За той час Терентій весь посивів. Коли стали накидати петлі, я закрила очі, а коли відкрила — тіла євреїв погойдувались, а Терешко, все ще з петлею на шиї стояв живий, але посивілий".

ЗАВДАННЯ

  1. В який спосіб представники різних етнічних груп у роки нацистської окупації допомагали євреям?
  2. Загальновідомо, що окупаційна влада жорстоко карала мирне населення за допомогу та переховування євреїв. Як ви поясните наведені в джерелах приклади допомоги євреям?
  3. Що вам відомо про допомогу і переховування євреїв в роки війни на території рідного краю? Підготуйте повідомлення про це.

Завдання на розвиток інформаційно-мовленнєвої компетентності

Вам дали завдання підготувати розповідь від імені людини, що вижила в гетто в часи Голокосту. Але сучасникам важко зрозуміти людей, що жили понад 70 років тому. Тож хай у нагоді стануть світлини та свідчення документів.

"Роза Лiндвар, 15 років (1941 р.)

У 1941 році, коли почалася війна, вони прийшли до МогильовПодільського i відправили всіх євреїв до табору Печера Тульчинського району. Вони знущалися над нами, а моїх батьків вони застрелили. Нас відправили на роботу. Дівчата добували торф руками. Ми працювали з 4 ї ранку до пізньої ночі <…> вони казали, що закінчиться літо i тоді всіх «юдов» уб’ють. Ми втекли, куди очі дивилися <…> За нами бігли i багатьох з нас повбивали. Мене врятував українець, він взяв мене до себе i сховав. Його сусід розповів німцям, що «у дворі жидівка». Німець прийшов, щоб мене застрелити, але українець почав з ним битися, а я в цей час втекла на румунську територію <…>".

(Джерело: Подольський А. Ю. Уроки минулого. Історія Голокосту в Україні [Текст] : навч. посібн. для учнів 10–11 кл. середніх загальноосвітніх закладів України / Анатолій Подольський. — К. : Сфера, 2007. — С. 70.)

Завдання на розвиток інформаційно - мовленнєвої компетентності

  1. Розгляньте уважно колаж та опишіть умови перебування євреїв в гетто.
  2. Як ви вважаєте, чому ці люди опинилися за колючим дротом? Хто вони? Чи можна їх назвати злочинцями?
  3. Що мала б відчувати людина, яку силоміць переселили із власного помешкання до іншого кварталу і місце перебування оточили парканом та колючим дротом?
  4. Які емоції викликає у вас колаж?