Робота з історичними джерелами

РОБОТА З ТЕКСТОВИМИ ДЖЕРЕЛАМИ

ДОКУМЕНТ № 1

"З березня 1936 р. на циган у Німеччині були поширені положення "Нюрнберзьких законів", які раніше стосувалися лише євреїв: їм також було заборонено вступати в шлюби з німцями і брати участь у виборах, а також з циган було знято громадянство Третього райху. При цьому "расово чисті цигани" (обрані з числа циган-сінті за ознакою поєднання зовнішності і поведінки, визнаного позитивним) мали ті самі права, що й німці, за винятком права вступати в шлюб з німцями, а "цигани-полукровки" (все цигани-рома і більшість циган-сінті) прирівнювалися до євреїв як "руйнівники культури".

(Джерело: https://www.newikis.com/uk/wiki/Нюрнберзькі_закони)

ДОКУМЕНТ № 2

"Це так, як і з євреями […]. Ми не робили ніякої різниці між циганами та євреями", – так відповідав колишній командир айнзацгрупи D О. Олендорф на запитання обвинувачів, чому його підлеглі знищували також і "циган»"

(Джерело: Віпперманн В. "Як і з євреями?" Пораймос у німецькій політиці та науці // Голокост і сучасність. Студії в Україні і світі. – 2009. – № 2 (6))

ДОКУМЕНТ № 3

"…Як повідомлялося у звіті айнзатцгрупи "Д" від 8 квітня 1942 р., "за винятком невеликих груп, все ще з’являються на півночі Криму, на цій території більше немає євреїв, кримчаків і циган".

(Джерело: Тяглий М. Окупаційна політика та доля ромів України // Україна в Другій світовій війні: Погляд з ХХІ століття. – К.: Наукова думка, 2011. – Кн. 2. – С. 864–897)

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

  1. Охарактеризуйте суть нового порядку, встановленого окупаційною владою.
  2. Кого німці вважали "расово чистими циганами"? За якими ознаками їх відбирали?
  3. Чим становище "расово чистих циган" відрізнялось від решти?
  4. Як німці вирішували "циганське питання"?

ДОКУМЕНТ № 4

"Цигани справді зберегли деякі нордичні ознаки, але вони походять від найнижчих верств населення цього регіону. В процесі міграції вони ввібрали в себе кров довколишніх народів і таким чином стали расою, в якій змішалися риси Східної і Західної Азії, з домішкою індійських, середньоазіатських і європейських рис. [...] Причиною такого змішання став їхній кочовий спосіб життя. Загалом вплив циган на Європу є чужорідним".

Ганс Фрідріх Карл Гюнтер, "Расологія Європи",1924 р.

(Джерело)

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

  1. Проаналізуйте, які терміни та визначення вживає автор в своїй праці?
  2. Яку ієрархію народів вибудовує автор за допомогою цих понять?
  3. Наскільки науковим є такий текст з погляду сучасної науки?
  4. До яких наслідків призвело практичне втілення цієї теорії за часі Другої світової війни?

ДОКУМЕНТ № 5

Зі статей Роберта Ріттера, очільника Центру расової гігієни та біології народонаселення у другій половині 1930-х– на початку 1940-х років у нацистській Німеччині:

"Що може змусити зникнути цих вічно мандрівних людей? Прив’язувати примітивних кочівників до одного місця, а їхніх дітей відправляти до шкіл – безглуздо. ...Циганське питання можна буде вважати вирішеним, тільки коли більшу частину асоціальних і непотрібних циган змішаного походження зберуть у великі табори трудового призначення, де вживатимуть дієвих заходів проти їхнього подальшого відтворення. Тільки таким чином можна позбавити майбутні покоління німецького народу від цього важкого тягаря."

"З метою видалення з німецьких земель поляків, росіян, євреїв і циган <...> вважаю за необхідне передати всі функції кримінально-процесуального порядку щодо [цих людей] Гіммлеру. Я прийшов до цього висновку, оскільки розумію, що суди не можуть ефективно брати участь у знищенні цих людей ... <...> Роками тримати їх у в'язниці не має сенсу ..."

(Джерело)

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

  1. Які методи "розв’язання циганського питання" пропонує нацистський чиновник?
  2. Яким уявленням про спосіб життя ромів керується автор тексту?
  3. Як ви оцінюєте спосіб, у який автор пропонує "розв’язати циганське питання"?
  4. Чи є в його пропозиціях щось спільне з тими, що містяться у попередніх документах?

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

ДОКУМЕНТ №6

Зі спогадів австрійця Кноблоха, який отримав дозвіл відвідати табір Лакенбах влітку 1943 року для вивчення циганських діалектів:

"Табір ромів у Лакенбахі перебував у віданні поліції безпеки (CD). Більшу його частину займали три довгих барака, кожен з яких був розділений коридором на дві половини. Ці половини в свою чергу були розділені на кімнати, де жили мешканці табору. Один барак призначався для сінті, другий для ромів, третій для групи змішаного походження ... Я дізнався, що робляться спроби простежити генеалогію циган. На питання, навіщо це робиться, мені відповіли, що це викликано необхідністю покласти край шлюбів між людьми змішаного походження і запобігти подальшому змішанню крові. Коли я запитав, чи завжди цигани житимуть в таборі, мені сказали, що це необхідно тільки під час війни, а після війни вони зможуть кочувати, як раніше, і заробляти собі на життя традиційними заняттями, наприклад музикою. У таборі навіть був оркестр, який грав одного разу з нагоди приїзду в табір високого начальства з Відня."

ЗАПИТАННЯ ТА ЗАВДАННЯ

  1. За яким принципом мешканці табору були поділені між бараками?
  2. З якою метою нацисти розселили циган в різні бараки?
  3. Чи дійсно нацисти планували утримувати циган в таборах лише до завершення війни?

РОБОТА З ВІЗУАЛЬНИМИ ДЖЕРЕЛАМИ

Фото 1

Фото 2

Фото 3

Фото 4

ЗАВДАННЯ

Розгляньте фото і за допомогою питань, складіть розповідь.

  1. Де і коли, на вашу думку, відбуваються події?
  2. Хто ці люди?
  3. Що роблять люди, зображені на фото?
  4. Що очікує на цих людей?
  5. Що ви відчували, працюючи з цими фото?