Margoon waterval
Deze waterval is de belangrijkste in het beschermd gebied van Abshare Margoon. De Margoon waterval valt van een rotsachtige berg en heeft ongeveer 70 meter hoogte en een breedte van 100 meter. Ze wordt beschouwd als een van de grootste watervallen van Iran. Water wort overigens steeds meer een probleem in Iran.
Het gebied kent een gevarieerde flora en fauna. Eiken is de belangrijkste boom in de bossen en de bruine beer, het Perzische luipaard, de wolf, vossen, wilde zwijnen en wilde geiten leven er.
Het gebied kent koud weer tussen November en April, zo erg dat soms delen van de waterval bevriezen. Het heeft mild weer in de zomer. Wij waren er in november 2017 en het regende en waaide flink.
Na het bezoek aan de waterval hadden we een lunch in de moskee van het dorp Margoon en dat was wel een bijzonder gebeuren.
Choghakhor wetland
Choghakhor (of Chegakhor ) Wetland kent meer dan 47 vogelsoorten, met ook de broedpopulaties van trekvogels zoals de noordelijke Pintail (Anas acuta). Zoals onderzocht door Marian Gwilliam, bestaat meer dan 1% van de populatie uit Krakeenden (Anas strepera) en herbergt het wetland bedreigde soorten zoals de bedreigde Witkop eend (Oxyura leucocephala) en de kwetsbare keizerarend (Aquila heliaca).
Choghakhor Wetland wordt beschouwd als een van de belangrijkste sites in Iran voor de endemische Zagros pupvis (Aphanius vladykovi). Het is verder belangrijk voor de bestrijding van de overstromingen, aanvulling van grondwater en wordt algemeen beschouwd als een reservoir voor de biodiversiteit.
Planten met belangrijke geneeskrachtige eigenschappen (bijvoorbeeld Achillea millefolium) kunnen er worden geoogst. Het helpt de plaatselijke bewoners bij hun levensonderhoud middels visserij en landbouw. Bedreigingen voor de site omvat het verzamelen van vogeleieren en stroperij.
Bouw van de dam in 1991 heeft geleid tot toenemende waterstanden die op hun beurt invloed hebben op vogelhabitats. Het departement van milieu is verantwoordelijk voor het beheer van deze site.