Календар

У румунській традиції травень вважається місяцем квітів (Флорар). У цей час зацвітає запашний бузок, півонії та конвалії, а луки перетворюються на море квітів. Про любов мешканців Тімішоари до квітів свідчать численні парки та квітники, які виглядають розкішно, особливо в цьому місяці. У Тімішоарі дійсно є Годинник з квітів, який, відколи він був побудований, є однією з багатьох визначних пам'яток міста. Він розташований у північній частині міського парку і його видно з вулиці "Proclamația de la Timișoara".  

Оскільки мешканці Тімішоари люблять, щоб все було барвистим, цього місяця - як і щороку - на вулиці Альба Юлія знову будуть встановлені різнокольорові парасольки. Вони стануть святом для очей перехожих і, водночас, тінистим оазисом посеред старого міста.  

Травень популярний не тільки своїми квітами і барвистістю, але й тим, що він починається відразу зі свята. Першого травня в Румунії, як і в багатьох інших країнах, відзначається "День праці". Для мешканців Тімішоари стало традицією проводити 1 травня на свіжому повітрі, їсти мічі (рулетики з м'ясного фаршу на грилі, які вважаються національною стравою в Румунії) і пити пиво.  

Серія заходів "La UVT, Cultura este capitală!", що є частиною програми "Тімішоара - культурна столиця Європи 2023", продовжується цього місяця. 18-го травня в Західному університеті буде спеціальний гість, відомий професор і лауреат Нобелівської премії з хімії Жан-П'єр Соваж.  


Автор: Флорентіною Константінеску

Фото: Сільвія Бургер

Перекладач: Цибуляк Олеся

Квітень, квітень, він робить все, чого душа забажає.  

Після попередніх теплих і сонячних днів квітень приніс у Тімішоару холод і дощ. Але це не завадило мешканцям міста поринути у великодній настрій. Великодні ринки відкрилися вже на початку місяця. Один з ринків знаходиться на площі Свободи, ринок являється одним з найвідомішим в Тімішоарі, він приваблює містян та багатьох туристів з різного куточку світу.  

Оскільки Тімішоара є багатокультурним містом, Великдень тут святкують двічі. Спочатку святкують католики - 9 квітня цього року, а через тиждень - православні. Великодні звичаї також відрізняються залежно від релігії. Німецькі діти прикрашають великоднє дерево крашанками у Чистий четвер, а у Великодню неділю шукають крашанки, заховані Великоднім кроликом, в угорців та німців дівчат обливають великодньою водою у Великодній понеділок, а румуни стукають фарбованими крашанками одна об одну, вигукуючи: “Христос воскрес!”. "Він Воістину воскрес!" 

Великдень - найбільше свято у православному церковному році. У Великодню ніч багато православних йдуть на пасхальну службу зі свічкою в руках, щоб отримати пасхальне світло. Цієї ночі вулиці яскраво освітлюються вогнями свічок, оскільки кожен приносить свою палаючу свічку додому.  

Головними подіями цього місяця для Тімішоари були не лише Великдень, але й візит почесних гостей. Першим до Тімішоари приїхав турецький письменник і лауреат Нобелівської премії з літератури Орхан Памук 3 квітня. Він був удостоєний звання почесного доктора Західного університету Тімішоари. А 11-го квітня Західний університет Тімішоари присвоїв ступінь почесного доктора Жан-Марі Лєну, лауреату Нобелівської премії з хімії. 25-го квітня УВТ (Західний Університет Тімішоари) мав честь вітати відомого філософа Габріеля Лічіяну. 

Ці заходи були організовані Західним університетом Тімішоари і є частиною серії заходів "La UVT, Cultura este capitală!", що є частиною програми “Тімішоара - культурна столиця Європи 2023”.


Автор: Флорентіною Константінеску

Фото: Сільвія Бургер

Перекладач: Цибуляк Олеся

У березні нарешті приходить весна. Вона приносить нове життя і нову надію. Сонце з'являється все частіше, природа прокидається і все починає зеленіти і пахнути. Перелітні птахи повертаються і надихають нас своїм щебетанням. Що особливо гарно в цю пору року, так це те, що багато рослин починають цвісти і поширювати свої чудові аромати. На початку березня висібаби вже цвітуть і тому вважаються провісниками весни. Крокуси також висувають із землі свої крихітні різнокольорові бруньки, вірна ознака того, що весна вже на порозі. 

Як і скрізь у світі, початок весни в Румунії також є приводом для фестивалів та звичаїв. Найвідомішим березневим звичаєм є "Мерцішор", або "mărțișor" румунською мовою. Це невеликий кулон з тонким червоно-білим крученим шнуром, який носять на одязі як брошку. Жінки та дівчата отримують його в подарунок на перше березня і носять до тих пір, поки не зацвітуть перші фруктові дерева. Потім вони вішають його на квітучу гілку і загадують бажання. Березень символізує початок весни і повинен принести удачу.  

У Румунії, як і в усьому світі, 8 березня відзначається Міжнародний жіночий день. У цей день також відзначається День матері. У школі діти роблять подарунки для своїх матерів.  

Для Тімішоари березень є особливим місяцем не лише через свої звичаї, але й тому, що цього місяця відновлюється судноплавство річкою Бега. Маленькі човники, що нагадують італійські вапорети, курсують з понеділка по п'ятницю як місцевий транспорт від станції "Ардеалул" до станції "Міхай Вітеазул" і назад. У вихідні дні вони використовуються як рекреаційний транспорт, і ви можете сісти на них від зупинки "Catedrala Metropolitană" до кінцевої зупинки "Sânmihaiu Român". Подорож на вапоретто особливо прекрасна в цю пору року, адже зараз на обох берегах Беги цвітуть магнолії. Вони не тільки створюють вражаюче видовище, але й випромінюють чудовий аромат.


Автор: Флорентіною Константінеску

Фото: Сільвія Бургер

Перекладач: Цибуляк Олеся

Ми чекали досить довго. Нарешті цей час настав. 17 лютого 2023 року Тімішоара офіційно відкрила Рік культурної столиці.  

Це святкували з розмахом. Церемонія відкриття тривала з п'ятниці по неділю, і протягом цих днів у різних місцях Тімішоари відбулося багато культурних заходів. Програма була різноманітною і пропонувала щось для кожного, від виконавського до візуального та від традиційного до сучасного мистецтва. Концерти, що тривали до пізньої ночі, створили чудову атмосферу, і місто здавалося більш живим, ніж будь-коли в ці вихідні.   

Інтерес мешканців Тімішоари до природи та біорізноманіття відображений у проекті "Pepiniera. 1306 Plante pentru Timișoara", сталевої конструкції з кількома поверхами, в якій розмістився розплідник дерев, що швидко став новим центром тяжіння міста. Вона розташована на Оперній площі, і її особливість полягає в тому, що відвідувачі можуть піднятися на неї і побачити центр міста з нової перспективи. Багато хто каже, що з висоти вся площа виглядає по-іншому. Особливо молодята захоплюються цією інноваційною ідеєю і закарбовують своє кохання на фотографіях нагорі.   

Окрім культури, кохання також є ключовим словом місяця. У лютому відзначається румунський День закоханих, так званий "Драгобете". Це свято нагадує стару легенду і завжди припадає на 24 лютого. У цей день, як і щороку, організовуються різноманітні заходи, які приваблюють багатьох місцевих жителів, а також туристів.   

Тож якщо ви захоплюєтеся культурою чи можливо у вас вже є друга половинка або ж вам просто подобаються тихі місця або гамір і метушня центру міста, якщо ваша відповідь так, тоді пакуйте валізи і приїжджайте до Тімішоари! Тут дійсно знайдеться щось для кожного.   

І для вас теж!  

P.S. Не забудьте парасольки! У лютому тут іноді йдуть дощі.


Автор: Флорентіною Константінеску

Фото: Сільвія Бургер

Перекладач: Цибуляк Олеся

Січень дивує нас своїм спокоєм і безтурботністю. Після сповнених хвилюванням різдвяних днів і початку року місто занурюється в спокій. Різдвяний ярмарок розчинився в холодному січневому повітрі.  Вулиці безлюдні. Час від часу крізь голе гілля дерев проникає кілька променів сонця. Чарівну гру тіней і світла створюють темні хмари, що затуляють сонце. Природа сяє цією ранньою весною, і люди спостерігають за цим чудовим пейзажем з терас або паркових лавок.

Час від часу ви бачите групи людей - від молодих до старих - які прогулюються вулицями міста, радісно беручи участь у найновіших заходах програми "Культурна столиця" у вільний від роботи час.

Культурна пропозиція міста також дуже багата в січні на виставки, вистави та концерти, які оживляють місто в перші дні року. Це період офіційного відкриття програми "Тімішоара - культурна столиця". Очікується, що туристи візьмуть участь у незліченних заходах року культурної столиці.


Укладач: Меліна Бузеску 

Фото: Сільвія Бургер

Перекладач: Цибуляк Олеся

Хочете дослідити Тімішоару в грудні?  

Тоді поїхали з нами!  

Ми проведемо Вас найкрасивішими вулицями і площами міста. Все, що потрібно - теплий одяг, міцне взуття та гарний настрій.   

Вулиці міста святково прикрашені. Наразі відкриті всі різдвяні ярмарки і запах кориці, ванілі та свічок вже створюють теплу атмосферу. Наближається Різдво, свято яке перетворює місто на чарівне місце. А свідками цього дивовижного перетворення є голуби.   

На великих площах відбувається багато подій. Звідки беруться люди, куди вони йдуть? Місцеві жителі легко впізнаються. Вони не зупиняються. Ні, вони поспішають зробити останні різдвяні покупки. Але у туристів є час. Вони залишаються. Хтось фотографує, а хтось сидить на лавочці і милується містом.   

Ми теж не поспішаємо, хоча трохи змерзли. Пунш або глінтвейн завжди допомагає від застуди.  

Веселих свят та щасливого Різдва Христового! 


Автор: Флорентіною Константінеску

Фото: Сільвія Бургер

Перекладач: Цибуляк Олеся


Instagram

Instagram