RINO Elections 2024
All RINOs ranked 6 and above on RINO Tracker Score are on this list. Anyone RINO who voted to legalize homosexuality or the use of Marijuana are also on the list.
Alabama: (3/5/2024)
House of Representatives:
District 3:
Rep. Mike Rogers: Won: 81.7%
Arkansas: (3/5/2024)
House of Representatives:
District 3:
Rep. Steve Womack: Won: 53.9%
California: (3/5/2024)
House of Representatives:
District 22:
Rep. David Valadao: Won: Advanced to General Election: 32.7%
District 23:
Rep. Jay Obernolte: Won: Uncontested
District 27:
Rep. Mike Garcia: Won: Advanced to General Election: 54.9%
District 41:
Rep. Ken Calvert: Won: Advanced to General Election: 53%
District 45:
Rep. Michelle Steel: Won: Advanced to General Election: 54.9%
District 48:
Rep. Darrell Issa: Won: Advanced to General Election: 62.4%
Texas: (3/5/2024)
House of Representatives:
District 2:
Rep. Dan Crenshaw: Won: 59.5%
District 12:
State Rep. Craig Goldman: Won: 44.3%
District 23:
Rep. Tony Gonzales: Advanced to Runoff: 45.1%
Texas State Senate:
District 10:
State Sen. Phil King: Won: Uncontested
Texas House of Representatives:
District 1:
State Rep. Gary VanDeaver: Advanced to Runoff: 46%
District 4:
State Rep. Keith Bell: Won: Uncontested
District 7:
State Rep. Jay Dean: Won: 72%
District 8:
State Rep. Cody Harris: Won: 83%
District 9:
State Rep. Trent Ashby: Won: 82%
District 13:
State Rep. Angelia Orr: Won: Uncontested
District 18:
State Rep. Ernest Bailes: Lost: 39%
District 19:
State Rep. Kyle Biedermann: Lost: 43%
District 20:
State Rep. Terry M. Wilson: Won: 59%
District 21:
State Rep. Dade Phelan: Advanced to Runoff: 43%
District 24:
State Rep. Greg Bonnen: Won: 83%
District 31:
State Rep. Ryan Guillen: Won: Uncontested
District 32:
State Rep. Todd Hunter: Won: Uncontested
District 33:
State Rep. Justin Holland: Advanced to Runoff: 38.8%
District 37:
State Rep. Janie Lopez: Won: Uncontested
District 43:
State Rep. J.M. Lozano: Won: Uncontested
District 44:
State Rep. John Kuempel: Advanced to Runoff: 45%
District 54:
State Rep. Brad Buckley: Won: Uncontested
District 55:
State Rep. Hugh D. Shine: Lost: 40%
District 58:
State Rep. DeWayne Burns: Advanced to Runoff: 41%
District 61:
State Rep. Frederick Frazier: Advanced to Runoff: 32%
District 62:
State Rep. Reggie Smith: Lost: 47%
District 65:
State Rep. Kronda Thimesch: Lost: 49.3%
District 68:
State Rep. David Spiller: Won: 67%
District 69:
State Rep. James Frank: Won: Uncontested
District 71:
State Rep. Stan Lambert: Won: 52%
District 72:
State Rep. Drew Darby: Won: 57%
District 81:
State Rep. Brooks Landgraf: Won: Uncontested
District 83:
State Rep. Dustin Burrows: Won: 68%
District 85:
State Rep. Stan Kitzman: Won: 67%
District 88:
State Rep. Ken King: Won: 78%
District 99:
State Rep. Charlie Geren: Won: 60%
District 108:
State Rep. Morgan Meyer: Won: 51%
District 112:
State Rep. Angie Chen Button: Won: 72%
District 118:
State Rep. John Lujan: Won: Uncontested
District 121:
State Rep. Steve Allison: Lost: 39%
District 126:
State Rep. Sam Harless: Won: Uncontested
District 150:
State Rep. Valoree Swanson: Won: Uncontested
Local Offices:
Nacogdoches County Precinct Chair Ryan Cook: Won
Mississippi: (3/12/2024)
Senators:
Sen. Roger Wicker: Won: 61.3%
Ohio: (3/19/2024)
House of Representatives:
District 7:
Rep. Max Miller: Won: Uncontested
District 10:
Rep. Michael (Mike) Turner: Won: Uncontested
District 14:
Rep. David Joyce: Won: 76.7%
District 15:
Rep. Mike Carey: Won: Uncontested
Senate:
State Sen. Matt Dolan: Lost: 32.9%
Pennsylvania: (4/23/2024)
House of Representatives:
District 1:
Rep. Brian Fitzpatrick
District 9:
Rep. Dan Meuser
District 10:
Rep. Scott Perry
Nebraska: (5/14/2024)
House of Representatives:
District 2:
Rep. Don Bacon
Idaho: (5/21/2024)
House of Representatives:
District 2:
Rep. Mike Simpson
Oregon: (5/21/2024)
House of Representatives:
District 2:
Rep. Cliff Bentz
Iowa: (6/4/2024)
House of Representatives:
District 1
Rep. Mariannette Miller-Meeks
District 2:
Rep. Ashley Hinson
New Jersey: (6/4/2024)
House of Representatives:
District 2:
Rep. Jeff Van Drew
District 4:
Rep. Christopher (Chris) H. Smith
District 7:
Rep. Thomas Kean Jr.
New Jersey House of Representatives:
District 2:
State Rep. Don Guardian
New Mexico: (6/4/2024)
New Mexico House of Representatives:
District 51:
State Rep. John Block
North Dakota: (6/11/2024)
Governor:
Gov. Doug Burgum
House of Representatives:
District 1 (At-Large District):
Rep. Kelly Armstrong
Senators:
Sen. Kevin Cramer
South Carolina: (6/11/2024)
House of Representatives:
District 1:
Rep. Nancy Mace
District 3:
Rep. Jeff Duncan
South Carolina House of Representatives:
District 22:
State Rep. Jason Elliott
New York: (6/25/2024)
House of Representatives:
District 1:
Rep. Nicholas LaLota
District 2:
Rep. Andrew Garbarino
District 3:
Rep. George Santos
District 4:
Rep. Anthony D’Esposito
District 11:
Rep. Nicole Malliotakis
District 17:
Rep. Mike (Michael) Lawler
District 21:
Rep. Elise Stefanik
Utah: (6/25/2024)
House of Representatives:
District 1:
Rep. Blake Moore
District 3:
Rep. John Curtis
District 4:
Rep. Burgess Owens
Senators:
Sen. Mitt Romney
Governor:
Gov. Spencer Cox
Arizona: (7/30/2024)
County Recorder of Maricopa County:
Stephen Richer
Arizona House of Representatives:
District 4:
State Rep. Matt Gress
Missouri: (8/6/2024)
House of Representatives:
District 2:
Rep. Ann Wagner
Missouri House of Representatives:
District 33:
State Rep. Chris Sander
District 104:
State Rep. Phil Christofanelli
Washington: (8/6/2024)
House of Representatives:
District 4:
Rep. Dan Newhouse
Washington House of Representatives:
District 16-Position 2:
State Rep. Skyler Rude
Minnesota: (8/13/2024)
House of Representatives:
District 6:
Rep. Tom Emmer
State Representatives:
District 3A:
Rep. Roger J. Skraba
District 23B:
Rep. Patricia Mueller
District 32A:
Rep. Nolan West
District 41B:
Rep. Shane Hudella
District 58B:
Rep. Pat Garofalo
Vermont: (8/13/2024)
Governor:
Gov. Phil Scott
Wisconsin: (8/13/2024)
House of Representatives:
District 1:
Rep. Bryan Steil
District 3:
Rep. Derrick Van Orden
Wisconsin State Assembly:
District 51:
State Rep. Todd Novak
District 63:
State Rep. Robin Vos
Florida: (8/20/2024)
House of Representatives:
District 3:
Rep. Kat Cammack
District 6:
Rep. Michael Waltz
District 21:
Rep. Brian Mast
District 26:
Rep. Mario Diaz-Balart
District 27:
Rep. Maria Elvira Salazar
District 28:
Rep. Carlos Gimenez
Wyoming: (8/20/2024)
State Representatives:
District 43:
State Rep. Dan Zwonitzer
Massachusetts: (9/3/2024)
State Representatives:
1st Bristol District:
State Rep. F. Jay Barrows
4th Bristol District:
State Rep. Steven Howitt
12th Bristol District:
State Rep. Norman Orrall
1st Essex District:
State Rep. James Kelcourse
9th Essex District:
State Rep. Donald Wong
1st Hampden District:
State Rep. Todd Smola
3rd Hampden District:
State Rep. Nicholas Boldyga
4th Hampden District:
State Rep. Kelly Pease
1st Plymouth District:
State Rep. Mathew Muratore
2nd Plymouth District
State Rep. Susan Gifford
5th Plymouth District:
State Rep. David DeCoste
7th Plymouth District:
State Rep. Alyson Sullivan
8th Plymouth District:
State Rep. Angelo D'Emilia
1st Worcester District:
State Rep. Kimberly Ferguson
5th Worcester District:
State Rep. Donald Berthiaume Jr
6th Worcester District:
State Rep. Peter Durant
7th Worcester District:
State Rep. Paul Frost
8th Worcester District:
State Rep. Michael Soter
9th Worcester District:
State Rep. David Muradian Jr.
11th Worcester District:
State Rep. Hannah Kane
18th Worcester District:
State Rep. Joseph McKenna
3rd Barnstable District:
State Rep. David Vieira
5th Barnstable District:
State Rep. Steven Xiarhos
20th Middlesex District:
State Rep. Bradley Jones Jr.
22nd Middlesex District:
State Rep. Marc Lombardo
Massachusetts State Senate:
1st Essex and Middlesex District:
State Sen. Bruce E. Tarr
Worcester and Hampden District:
State Sen. Ryan C. Fattman
1st Plymouth and Norfolk District:
State Sen. Patrick M. O'Connor
Massachusetts Republican committee:
Committee member Marty (Martin) Lamb
Massachusetts Local Offices:
Janet Leombruno (Framingham City Council Vice Chair, Framingham Housing Commissioner and MA Funeral Board)
New Hampshire: (9/10/2024)
New Hampshire House of Representatives:
Hillsborough 29:
State Rep. Joe Alexander Jr.
New Hampshire State Senate:
District 7:
State Sen. Daniel Innis