21. Електронні ваги

У ресторанному господарстві широкого використання набули електронні ваги. Сучасні електронні ваги складаються з таких основних елементів: вантажоприймального пристрою, електронного перетворювача, процесорного блока, індикатора (дисплея), клавіатури, принтера.

Індикатори електронних ваг. Індикатори застосовуються в електронних вагах для відображення цифрової і символьної інформації: маси, ціни та вартості товару, суми грошей, отриманої від покупця, і здачі. На них виводиться і службова інформація: повідомлення про по­милки, коди програмування та ін. У більшості конструкцій електронних ваг використовуються світлодіодні і рідкокристалічні індикатори.

Світлодіодні сегментні індикатори - це напівпровідникові прилади. Вони дуже яскраво світять і дають змогу працювати з вагами при недостатньому освітленні в приміщенні. Крім того, такі індикатори міцні і довговічні і експлуатуються в широкому діапазоні температур (навіть при мінусових).

Рідкокристалічні сегментні індикатори - це відображені (що працюють на відбитому світлі) семисегментні індикатори на основі рідких кристалів. Вони мають низьку вартість і відрізняються вкрай малим споживанням енергії, тому дуже часто застосовуються у вагах, які живляться від батарейок. Серед їх недоліків: крихкість, так як їх основа - рідкокристалічні індикатори (РКІ), тобто скло, необхідність підсвічу­вання під час роботи в темних приміщеннях, неможливість експлуатації при мінусових температурах (рідкі кристали на холоді замерзають і зображення зникає).

Клавіатура. Клавіатуру електронних ваг використовують для введення вартості товару, управління процесом зважування, програму­вання і тестування. У більшості моделей вона розташовується нижче вантажної платформи, а у деяких об'єднується з дисплеєм. Фізична реалізація клавіатури в основному плівкова, хоча іноді зустрічається (у дешевих ваг) і кнопкова з відкритими контактами або кнопкова з за­критими контактами (у ваг з підвищеним навантаженням на клавіатуру).

Плівкова клавіатура складається зі складених у кілька шарів від­формованих пружних плівок. На деяких з них знаходяться зображення клавіш (з позначеннями), на інших - електричні контакти, розташовані у вигляді двох пересічних матриць контактів. Натискання на клавішу приводить до замикання відповідних контактів. Такі клавіатури досить зручні, недорогі, технологічні і герметичні. Але вони не придатні для ремонту (хоча й довговічні) - при виникненні будь-яких несправностей їх доводиться замінювати повністю.

Принтер. Принтер електронних ваг призначений для друку товарних етикеток і звітних відомостей; застосовується в електронних вагах, що використовуються для фасування товарів. За принципом дії принтери електронних ваг поділяються на принтери з термодруком і матричні, конструктивно об'єднані з корпусом ваг або окремим блоком, з'єднані з вагами за допомогою роз'ємного кабелю.

Принцип дії і характеристика електронних ваг

Принцип дії електронних ваг полягає у вимірюванні сили, що ви­никає при навантаженні вантажоприймального майданчика і дії на пер­винний датчик, за допомогою перетворення виникаючих змін, наприклад, деформації або частоти коливань пружного елемента в пропорційний вихідний електричний сигнал. Далі за допомогою аналого-цифрового перетворювача електричний сигнал виводиться на дисплей (індикатор) і в канал зв'язку з принтером етикеток (у вагах, що мають функцію друку етикеток або зведених протоколів).

За призначенням електронні ваги поділяються на ваги торгові, порційні, товарні, автомобільні, вагонні і кранові.

- ваги з межею зважування до 15 кг з дискретністю 1,2 і при зважуванні товару до 6 кг і автоматичною зміною дискретності на 5 г при масі вантажу більше 6 кг;

- ваги з межею зважування до ЗО кг з дискретністю 1,2 г при зважуванні товару до 6 кг і автоматичною зміною дискретності на 5 г при масі вантажу від 6 кг до 15 кг та дискретністю 10 г при масі вантажу більше 15 кг.

Порційні ваги поділяються на ваги власне порційні і порційно- рахункові.

Порційні ваги (різновид торгових ваг) з максима­льною межею зважування до 30 кг використовуються у всіх закладах ресторанного господарства для зважування інгредієнтів згідно з техноло­гічними картами на страви при їх приготуванні, порціонуванні страв і як контрольні в кулінарних крамницях, продуктових торгових підприємствах. Крім того, вони застосовуються в магазинах і закладах харчування для розфасування продуктів, а також у непродовольчих магазинах і виробництві.

Порційно-рахункові ваги використовуються для роз­фасування штучних виробів. При цьому ваги дозволяють швидко визначити загальну кількість зважених виробів за масою одного, заздалегідь зваженого і внесеного в пам'ять ваг.

Товарні ваги - це ваги, що встановлюються на підлозі і мають максимальну межу зважування від 60 кг до 2 т. Вони викорис­товуються на складах, оптових базах, у магазинах. Корисна площа платформи прямо залежить від максимальної межі зважування. Чим більша межа зважування, тим більша площа платформи ваг.

Рис. 33. Види електронних ваг