15. Льодогенератори. Правила експлуатації, технічні характеристики

Льодогенератори призначені для виробництва харчового льоду (кускового, формового, лускатого), який використовується в закладах харчування і торгівлі для охолодження напоїв, страв та різних продуктів. Льодогенератори складаються з двох блоків: льодоприготувального відділення з бункером і машинного відділення. Всі льодогенератори забезпечені автоматичною системою відключення у випадку заповнення бункера-накопичувача льодом, автоматичною системою генерування льоду. Льодогенератори, залежно від продуктивності, можуть виробляти від 20 до 5 000 кг штучного льоду на добу і встановлюються на столі чи на підлозі.

Для виробництва лускатого льоду використовуються льодогенератори лускатого льоду. Генерований цими машинами лід має вигляд тонкої сухої стружки. Страви, прикрашені льодом з лускатого льодогенератора, естетично виглядають на вітринах, приваблюючи клієнтів. Лускатий льодогенератор видаляє надлишок води з льоду та робить його твердим і сухим. Так само як і гранульований лід, лускатий ідеально підходить для демонстрацій, коктейлів. Також використовується в терапевтичних цілях.

Залежно від комплектації, розрізняють автономні і модульні льодогенератори. Модульні льодогенератори надаються без контейнера для льоду. Такі генератори забезпечують вищу вихідну продуктивність, проте потребують додаткової комплектації і займають більше місця. Такі генератори краще підходять для використання на кухнях великих ресторанів або в промисловому виробництві, де великі вимоги до кількості та швидкості виробництва льоду. Автономні льодогенератори поєднують в одній машині генератор льоду і контейнер для його зберігання. Ці генератори більш компактні, ніж модульні, але виробляють меншу кількість льоду. Вони ідеальні для невеликих кухонь і можуть вміститися під барною стійкою.

Принцип дії льодогенератора. При включенні льодогенератора вода, що поступає з водопровідної мережі, проходить через фільтр, електромагнітний клапан, заповнює теплообмінник і з нього ванну випарника. Через отвір у ванні випарника вода стікає в нижню ванну, в яку занурений насос. При заповненні нижньої ванни водою реле часу включає холодильний агрегат і водяний насос, а електромагнітний клапан відключає. Насос з нижньої ванни нагнітає воду в колектор.

Вода проходить через форсунки і зрошує пальці випарника, поступово намерзаючи на них. При зниженні температури випарника до -7 °С термореле випарника включає реле часу і цикл наморожування льоду триває ще 12...13 хв. В цей час гаряча пара холодагенту, що нагнітається компресором в конденсатор через змійовик теплообмінника, нагріває в ньому воду.

Після закінчення циклу наморожування льоду за допомогою реле часу зупиняються холодильний агрегат і водяний насос. Тоді відкривається електромагнітний клапан. Підігріта в теплообміннику вода поступає у ванну випарника. Циліндрики льоду, що намерзли на пальцях випарника, підтаюють, падають на решітку і сковзають в бункер.

При заповненні бункера льодом термореле бункера відмикає льодогенератор.

Рис. 29. Льодогенератори