19. Класифікація ваговимірювального устаткування

Зважуванням називається метод визначення маси тіла на основі гравітаційного ефекту. Для цієї мети в закладах ресторанного господарства використовують різні види ваговимірювального устаткування, класифікація якого наведена в таблиці

Класифікація ваг

Вимоги до ваговимірювальних приладів

Усі ваговимірювальні прилади, що використовуються в ресторанному господарстві, повинні відповідати вимогам, встановленим стандартами.

Перелік вимог до ваговимірювальних приладів:

1. Метрологічні (технічні):

- точність зважування;

- стійкість ваг;

- чутливість;

- постійність показань зважування

2. Торгово-експлуатаційні:

- висока швидкість зважування;

- наочність показань зважування;

- відповідність вагового приладу характеру вантажу, який зважується

3. Санітарно-гігієнічні:

- нейтральність матеріалу, з якого виготовленні ваги;

- зручність догляду за вагами

Стійкість ваг - це властивість ваг, виведених із стану рівноваги, без застосування зовнішніх сил повертатися після декількох коливань у початкове положення. Стійкість повинна бути в межах, визначених допустимою похибкою для даного типу ваг. Якщо ненавантажені ваги після виведення їх із стану рівноваги не повертаються в початкове положення, то вони повинні прийти в рівновагу або перейти цей стан у протилежний бік при додаванні вантажу (допуску), маса якого рівна допустимій похибці для даних ваг.

Точність зважування - це властивість ваг давати показання вимі­рювання маси з відхиленням від дійсних значень у межах допустимих норм похибки. У державних стандартах на різні ваги встановлено норми похибки на точність зважування. Наприклад, похибки випущених з виробництва електронних ваг при межах зважування від 0,04 до 4 кг - не повинні перевищувати ±2 г; понад 4 до 6 кг - ± 4г; понад 10 кг до 15 кг - ±10 г.

Чутливість ваг - це здатність їх реагувати на різницю мас ванта­жів, що знаходяться на вантажоприймальних майданчиках ваг. Чутливість ваг повинна бути такою, щоб зміна маси вантажу, рівна допустимій по­хибці, викликала певне відхилення покажчиків від положення рівноваги.

Постійність показань зважування. Ваги повинні надавати однакові показання при багатократному зважуванні одного і того ж виду вантажу. Постійність визначається головним чином точністю виготов­лення і ретельністю збірки ваг.

Висока швидкість зважування. Дотримання цієї вимоги забез­печується установкою в механічних вагах обмежувачів коливань, які зменшують кут нахилу коромисла і сприяють швидшому загасанню його коливань. У циферблатних і вагах інших типів встановлюють рідинні заспокоювачі коливань - демпфери. Найбільшу швидкість зважування, що не перевищує 2-3 с, мають електронні ваги.

Наочність показань зважування. Ваги повинні бути забезпечені такими вказівними (відліковими) пристроями, які дозволяють спосте­рігати за показаннями зважування і контролювати точність окремих показань. З цією метою у циферблатних вагах стрілки і циферблат фар­бують у контрастні тони. Найбільшою наочністю показань володіють електронні ваги, що мають цифрові індекси результату зважування.

Відповідність вагового приладу характеру вантажу, який зважується. Ваги за своєю конструкцією повинні бути максимально зручними для зважування тих або інших вантажів. Форма і розміри товарних майданчиків повинні відповідати розмірам і видам зважуваних вантажів (сипучі, штучні, рідкі). Залежно від маси вантажів передбачена або підлогова, або настільна установка ваг.

Нейтральність матеріалу, з якого виготовлені ваги. Деталі ваг, що контактують з харчовими продуктами, повинні бути з нержавіючої сталі, харчового алюмінію, пластмасових матеріалів, нейтральних до про­довольчих товарів. Поверхні металевих деталей, що не контактують з харчовими продуктами, можуть покриватися фарбами, також нейтраль­ними до зважуваних товарів.

Зручність догляду за вагами. Конструктивно ваги повинні бути зручними для проведення санітарної обробки - миття і чищення. Сучасні ваги оснащують кожухом, який оберігає від пилу і вологи. Відкриті деталі повинні бути добре відшліфовані та пофарбовані.