22. Загальні правила експлуатації електронних ваг

При використанні електронних ваг необхідно дотримуватися таких правил:

- Під час роботи з вагами необхідно врахувати, що через обмежен­ня розрядів на табло «Вартість» множення ціни на масу товару не повин­но перевищувати кількість знаків на індикаторі вартості (відповідно до технічних даних окремих моделей ваг).

- На вантажоприймальний майданчик покласти товар, що зважують.

- Встановити значення ціни за 1 кг товару, що зважується, по­слідовним натисненням цифрових клавіш на пульті та проконтролювати її значення на табло «Ціна за 1 кг».

- Після заспокоєння ваг зробити облік показників маси та вартості. Сигналом про заспокоєння ваг є поява показників на табло «Вартість».

- Якщо перед початком зважування показники табло «Маса» були ненульовими, то перед тим, як покласти продукцію, необхідно натиснути клавішу «Тара».

- Якщо зважування продукції відбувається в тарі чи упаковці, то слід попередньо виконати вибірку її маси. Для цього необхідно покласти на вантажоприймальний майданчик порожню тару чи упаковку (тарілку, креманку і т. д.) і натиснути клавішу «Тара». Показники відлікового пристрою стануть нульовими.

- При наступному зважуванні продукції в тій же тарі або такій же упаковці ваги покажуть чисту масу такої продукції. При знятті з вантажоприймального майданчика продукції ваги покажуть значення маси або упаковки зі знаком «мінус».

- Для приведення табло «Маса» у вихідне положення потрібно натиснути клавішу «Тара».

- Якщо відбувся збій ваг внаслідок короткострокового вимкнення електропостачання, то ваги необхідно вимкнути і не раніше ніж через 5 с знову ввімкнути.

- При перевантаженні ваг табло «Маса» та вартість гаснуть. При цьому треба розвантажити ваги до відновлення показників.

- Після закінчення роботи ваги слід вимкнути вимикачем «Мережа».

- Наприкінці робочого дня потрібно від'єднати ваги від електро­мережі, промити мильним розчином.

Перевірка ваговимірювальних приладів

У закладах ресторанного господарства дозволяються до викорис­тання ваги, що занесені до Державного реєстру вимірювальної техніки, допущеної до використання в Україні.

Науково-виробничі центри стандартизації, метрології та сертифі­кації в Україні забезпечують державний метрологічний нагляд, експер­тизу, організовують контроль за дотриманням метрологічних норм і правил та єдність вимірювання і одноманітність засобів вимірювання в нашій державі, здійснюють періодичну повірку і таврування ваговимірювального устаткування, вилучають з експлуатації непридатні вимірювальні прилади.

Усі види ваговимірювального устаткування періодично проходять технічний огляд і контрольні іспити на точність, чутливість, стійкість і постійність показань для з'ясування їх придатності до експлуатації. Під час технічного огляду перевіряють чистоту і справність ваг. При контрольних іспитах звіряють міру і показання ваг зі зразковими (виявлені відхилення не повинні перевищувати допустимих похибок). Прилади, що мають відхилення понад установлені стандартами допус­тимі похибки, ремонтують чи списують як непридатні до експлуатації.

Періодичність повірки (міжповірочний інтервал) встановлюється при внесенні ваг у Реєстр засобів вимірювальної техніки (ЗВТ), допу­щених до застосування в Україні, і вказується у паспорті конкретного ЗВТ. У більшості ваг, що експлуатуються в закладах ресторанного господарства і торгівлі, цей інтервал не повинен перевищувати 12 місяців.

Відповідальність за справний стан і правильне використання ваговимірювальних приладів несе керівник підприємства разом з особою, яка відповідає за експлуатацію ваг. Усі ваговимірювальні прилади повинні бути закріплені за певним працівником, який знає пра­вила роботи з ними та терміни подання на державну повірку і таврування. З числа працівників закладів ресторанного господарства чи торгівлі призначають відповідальну особу для контролю за станом засобів вимірювання і дотриманням правил їх використання. За обрахування, обваження, користування неперевіреними ваговимірювальними прилада­ми винуватців притягають до суворої відповідальності, аж до карної включно. У разі виявлення несправностей у ваговимірювальному устат­куванні особи, за якими вони закріплені, повинні негайно повідомити про це відповідальному працівнику чи керівнику закладу. Користуватися такими засобами до усунення несправностей забороняється.

Перевірка настільних циферблатних ваг. Перед перевіркою з'ясо­вують справність ваг: вони повинні мати добре укріплені шкали, чіткий циферблат. Стрілки мають плавно переміщатися уздовж циферблата і зупинятися після декількох коливань. Ваги повинні бути встановлені суворо за рівнем.

Стійкість ваг перевіряють, виводячи їх із рівноваги: стрілка має плавно повернутися на нульову поділку, між нею і початком шкали ци­ферблата не повинно бути видимого зазору.

Точність і постійність показань ваг перевіряють у ненавантаженому стані, на найбільшу межу зважування і на 1/10 найбільшої межі.

Чутливість ваг перевіряють, встановлюючи на товарний майданчик зразкову гирю і додаючи до неї вантаж, маса якого дорівнює найменшій поділці шкали: стрілка повинна відхилитися на одну поділку. Перевірка точності ваг у межах шкали здійснюється послідовним розміщенням на товарному майданчику гир масою 500 г, 1 кг: стрілка повинна показу­вати відповідну масу.

Перевірка електронних ваг. Перед роботою на вагах здійснюється технічний огляд усіх їх складових.

Для перевірки системи тарокомпенсації на товарний майданчик кладуть вантаж вагою 3 г і натискають на клавішу тарокомпенсатора. На табло мають з'явитися нулі - «0000». Допускається показання «0001». Після зняття вантажу і натискання на клавіші тарокомпенсатора знову повинні з'явитися нулі. Чутливість перевіряють, ставлячи на майданчик гирю масою 500 г у чотирьох різних точках: показання ваг повинні у будь-якій точці дорівнювати 500 г. Похибка у кожній точці не повинна перевищувати ± 2 г.