18. Загальні правила експлуатації і холодильного устаткування

Термін служби торгового холодильного устаткування і безвідмовність його роботи залежать від дотримання правил експлуатації, утримання в чистоті, використання за призначенням. Основні умови безперебійної роботи холодильного устаткування такі: висока якість монтажу; кваліфіковане технічне обслуговування; виконання всіх правил експлуатації персоналом закладу. Монтаж, тобто підготовку до роботи і пуск холодильного устаткування, повинен проводити механік, що має посвідчення на право здійснення таких робіт і обслуговуваннях холодильних агрегатів. У період між технічним обслуговуванням і ремонтами персонал торгового закладу повинен здійснювати: контроль за станом виробу, правильним його завантаженням і установкою щитків, системою відводу конденсату; візуальний огляд машинного відділення, при якому перевіряється герметичність трубопроводів (поява слідів мастила в роз'ємних з'єднаннях вказує на витік холодоагента); щоденне чищення й просочення виробу після закінчення роботи; видалення снігової «шуби» (шару інею завтовшки більше 3 мм); візуальний контроль за температурою в охолоджуваному об'ємі за термометром. Від якості виконання персоналом цих обов'язків значною мірою залежить надійність роботи устаткування та зниження витрат на його експлуатацію.

Торговельне холодильне устаткування установлюють у сухому найбільш прохолодному приміщенні. Для нормальної та економічної роботи холодильного устаткування слід уникати прямої дії сонячних променів і встановлювати на відстані не менше 2 м від опалювальних приладів та інших джерел тепла. Не рекомендується відкривати дверцята у бік потоку теплого повітря. При розміщенні устаткування необхідно, щоб до конденсатора агрегата забезпечувався вільний доступ повітря, тому він повинен бути встановлений на відстані не менше 0,2 м від стіни.

Устаткування з вбудованим агрегатом також повинно мати вільний доступ повітря до ґрат машинного відділення. Устаткування необхідно утримувати в чистоті. Зовнішню його частину слід періодично протирати вологою фланеллю і витирати насухо. Внутрішні стінки кожен тиждень необхідно промивати з милом, потім обполіскувати чистою водою і насухо витирати. З метою досягнення мінімальних втрат холоду розсувні стулки вітрин і прилавків, двері холодильних шаф і камер рекомендується відкривати тільки в разі потреби і на короткий термін. У вітринах, шафах продукти укладають із зазором, щоб відстань до скла або стінок була не менше 100 мм. Недотримання цієї вимоги негативно впливає на температурний режим. Чим нижча температура повітря навколо агрегата, тим нижчий тиск конденсації і, отже, вища холодопродуктивність установки і економічність її роботи. Гранично допустима температура повітря, що оточує холодильну машину, -25...35 °С. При більш високій температурі повітря тиск конденсації досягає встановленої верхньої межі і контролер автоматично вимикає агрегат. При порушенні нормальної роботи холодильного устаткування необхідно негайно вимкнути електродвигун компресора і викликати механіка, який обслуговує холодильну установку.

При експлуатації холодильного устаткування забороняється:

-допускати сторонніх осіб до огляду, ремонту холодильної машини і регулювання приладів автоматики, а також виконувати ці роботи самостійно; торкатися до рухомих частин холодильного агрегату під час роботи і автоматичної зупинки; видаляти іній з випарника меха­нічним способом за допомогою скребків, ножів та інших предметів);

-захаращувати холодильний агрегат і проходи сторонніми предметами, що утруднюють технічний огляд і перевірку його роботи, а також переш­коджають нормальній циркуляції повітря, що охолоджує конденсатор;

-включати холодильну машину при знятих з агрегата, а також з обертових і рухомих його частин кришці магнітного пускача, клемної колодки електродвигуна, регулятора тиску та інших приладів.

Довговічна робота холодильної машини залежить від дотримання таких правил:

-завантажувати устаткування продуктами слід тільки після досягнення нормального температурного режиму;

-кількість завантажуваних продуктів не повинна перевищувати допус­тиму норму одноразового завантаження устаткування;

-для вільного руху холодного повітря і кращого, рівномірного охоло­дження продукту їх укладають або підвішують нещільно між собою на відстані від стінок 8-10 см;

-не можна зберігати продукти на випарниках, покривати решітки та продукти папером, целофаном і т. п.; не допускається зберігання в охолоджуваному обладнанні сторонніх предметів;

-слід уникати спільного зберігання різнорідних продуктів, що передають один одному запах; зачинені дверцята холодильного устаткування по всьому периметру повинні бути щільно притиснуті до корпусу, відчиняти їх слід якомога рідше і на короткий термін; на випарнику не повинно бути інею, між його ребрами має вільно циркулювати холодне повітря.

Причини, що негативно впливають на продуктивність устаткування

Устаткування не можна використовувати в перенапруженому режимі. Насамперед це стосується холодильних вітрин для демонстрації товару, а не для його зберігання. Перезавантаження вітрин за рівнем викладення товару в демонстраційному обсязі призводять до перенапру­ження режиму роботи агрегату, що зменшує термін його служби. Висота завантаження при викладенні товару в холодильних чи морозильних вітринах не повинна перевищувати зазначеного на боковині рівня. Прак­тично все холодильне устаткування розраховано на роботу при темпера­турі навколишнього повітря до 25 °С. Улітку температура в торгових приміщеннях підвищується до 30 °С і більше. Це також негативно впливає на роботу агрегату. Економія на встановленні додаткових вентиляційних систем або систем кондиціювання може призвести до виходу з ладу холодильного устаткування. Проведення профілактичних робіт слід здійснювати регулярно, особливо у весняно-літній період, коли найбільше забруднюється машинне відділення.