17. Охолоджувачі напоїв. Правила експлуатації, технічні характеристики

Охолоджувачі напоїв призначені для охолодження, демонстрації і продажу різних негазованих напоїв у закладах ресторанного господарства.

Охолоджувачі оснащені прозорими знімними контейнерами, які виготовлені з харчового полікарбонату, з герметичним компресором та конденсатором повітряного охолодження. Герметичні компресори мають досить низький рівень шумоутворення, зазвичай менше 70 дБ. Корпус апаратів виконаний з нержавіючої сталі з удароміцними пластиковими вставками.

Моделі охолоджувачів напоїв відрізняються за об'ємом і кількістю ємностей (в основному, від 1-ї до 3-х).

Гранітори призначені для заморожування напоїв до стану «фруктового снігу», в результаті виходить густий освіжаючий напій, що готується з натуральних соків, спеціально приготовлених концентратів, сиропів та льоду - середнє між м'яким фруктовим морозивом та коктейлем.

Моделі граніторів відрізняються за кількістю ємностей (в основному, від 1-ї до 3-х). Охолоджуваний об'єм від 5 до 20 літрів.

Принцип роботи гранітора наступний: сік, потрапляючи на холодильний міні-агрегат, охолоджується до +2+4 °С і кристалізується. Потім продукт, що утворився, зчищається з поверхні охолоджуючого елемента за допомогою двох спіральних шнеків, перемішується і злегка збивається. Готовий десерт накладається в стаканчик або креманку за допомогою спеціального крана роздачі.

Гранітор може працювати і як звичайний охолоджувач напоїв з температурою охолодження +4...+15 °С. В його конструкції передбачений перемикач з режиму «фруктового снігу» в режим сокоохолодження і термостат дозволяє регулювати температуру охолодження напоїв.

У охолоджувачі напоїв і граніторі з кількома ємностями передбачено незалежне регулювання температури кожної з них.

Апарати для охолодження і реалізації напоїв (премікси)

Для охолодження і продажу таких напоїв як пиво і вино використовуються напівавтомати, що називаються преміксами. По суті - це охолоджувачі компресорного типу, що знижують температуру напою за рахунок охолодженої води, в якій знаходиться випарник і змійовик з напоєм (пиво і винопровід).

Напої для реалізації в цих системах надходять з заводу-виробника у металевих ємностях (кегах), оснащених двома (чи одним) штуцерами зі зворотними клапанами. Напій із кегів до дозувального пристрою може надходити тільки під дією тиску газу. Для найбільш повного видалення рідин із кегів в них вмонтовано трубку на всю їх висоту, що має мінімальний зазор від дна.

З німецької «keg» перекладається як «невелика ємність». Є три різновиди кегів:

- Din - високі кеги;

- Euro - невисокі кеги;

- Plus-keg – сталева ємність зі спеціальним покриттям, що виконує роль спеціального термостата.

За об'ємом кеги поділяються на: 5-літрові, 10-12-літрові, 20-25-літрові 30, 50- та 100-літрові.

Премікси гарантують температуру напою на виході із крана на рівні +3...+5 °С. Пивні охолоджувачі, що встановлюються під стійкою (тому називаються підстійковими), можуть досягати продуктивності 700 л - пива за годину. Надстійкові пивні охолоджувачі (мають продуктивність 30-60 л пива за годину) встановлюються на стійці бару із вбудованою баштою чи колонкою.

Башта, яка встановлюється на стійці бару, повинна мати відповідний вигляд. Наприклад, у вигляді пивного барильця або в стилі хай-тек. Така деталь не тільки гідно впишеться в інтер'єр, але й підкреслить індивідуальність кафе, бару чи ресторану. Ці моделі більш компактні і менш потужні, ніж ті, які встановлюються під стійкою.

Для різних сортів пива передбачається високоміцна керамічна чи металічна башта з необхідною кількістю кранів. Кращі пивні колонки з металу - латуні, покритої хромом чи золотом. Подібне покриття відрізняється довговічністю і високим дзеркальним ефектом.

До складу преміксу входять колонка для розливу і проточний охолоджувач.

Колонка для розливу оснащена краном для порціонування і розливу пива. Пиво з кега через змійовик охолоджувача нагнітається в колонку за допомогою тиску, що створюється вуглекислим газом, який надходить з балона. Тиск газу над поверхнею пива в кегах не повинен перевищувати 0,5 МПа, а в балоні досягає 8,0 МПа. Вирівнювання тиску здійснюється спеціальним газовим редуктором, встановленим на виході газу з балона і оснащеним, як правило, двома манометрами – для контролю тиску в балоні і перед кегами.

Корпус охолоджувача виготовлений із знімних панелей, що забезпечує вільний доступ до всіх його основних вузлів. Металеві частини корпусу оцинковані і пофарбовані спеціальними водостійкими порошковими фарбами, що захищають від корозії. Регулювання температури охолоджування напоїв здійснюється терморегулятором, ручка якого виведена на лицьову панель охолоджувача.

На ринку СНД представлені охолоджувачі (Великобританії, України, Хорватії) таких брендів, як Gornelius (ЕVО, Visio, МІГ), Тор, Дюк, Кентавр, Айсберг, Мініпрім, OPREMA (ЕСО, ВОХ). Вони призначені для охолодження одного або декількох сортів пива (до 12 сортів одночасно). Охолоджувачі пива відрізняються також своєю продуктивністю: 16, 24, 35, 50, 70, 90,100,150, 300, 334 літра на годину.

Рис. 31. Охолоджувачі напоїв

а – гранітор; б - охолоджувач напоїв