Монументи

СПОМЕН-КОМПЛЕКС НА КАДИЊАЧИ

Спомен-комплекс Кадињача посвећен је борцима Радничког батаљона, Посавцима и Орашанима, који су 29. новембра 1941. год. погинули на брду Кадињача, 14 km западно од Ужица, бранећи одступницу Врховном штабу НОПОЈ-а, партизанским одредима и партизанској болници.

У току 1952. године на доминирајућем превоју саграђена је, по пројекту инжењера Стевана Живановића, четворострана пирамида од камених блокова, висине 11 метара, а крај пирамиде костурница, у коју су пренете кости из старе заједничке гробнице. Споменик је свечано откривен 29. новембра 1952. године.

Већ 1962. године забележене су прве иницијативе да се Кадињача претвори у компексније спомен - подручје. Ускоро затим почеле су припреме. Радови су почели у 1975. године.

Сам комплекс представља сложену архитектонско-музеолошку целину који чини низ сегмената грађених у периоду између 1952. и 1979. године. У првој фази, године 1952. на Кадињачи је подигнут споменик пирамидалног облика под којим се налази костурница у којој почивају посмртни остаци припадника Радничког батаљона страдалих током битке на Кадињачи.

Знатно проширење и обогађење комплекс је доживео 1979. године када је, по пројекту чији су аутори вајар Миодраг Живковић и архитекта Александар Ђокић, окончано његово уређење чиме је он добио свој данашњи изглед. Читав меморијални комплекс свечано је отворио председник Републике Јосип Броз Тито 23. септембра 1979. године.


Комплекс се састоји од три целине:

1.амфитеатар Ужичке републике

2.алеја Радничког батаљона

3.висораван слободе

Посебан сегмент комплекса чини музејска поставка са преко три стотине аутентичних предмета и докумената махом у вези са припадницима Радничког батаљона. У питању су лични документи, фотографије, архивска грађа, оружје и други тродимензионални експонати.

Меморијалном споменику су записани стихови ужичког песника Славка Вукосављевића:


Рођена земљо јеси ли знала?

Ту је погино батаљон цео...

Црвена крв је процветала

кроз снежни покров хладан и бео.


Ноћу је и то завејо ветар.

Ипак на југу... војска корача...

Пао је четрнаести километар,

ал` никад неће

Кадињача.”


Извори:

Републички завод за заштиту споменика културе Београд, База непокретних културних добара: Споменички комплекс Кадињача;