Спомен бисте Ужица

Овде се можете упознати са спомен-бистама значајних личности које се налазе у граду Ужицу. Због њихове бројности још увек нису све бисте унете на ову страницу што ће током времена бити учињено.

Радован Драговић (1878-1906), је био истакнути вођа социјалистичког радничког покрета у Србији и један од оснивача Српске социјалдемократске странке чији је био секретар, а затим и председник до смрти. Умро је и сахрањен у Београду. Биста Радовану Драговићу постављена је у Малом парку 30. априла 1957. године у оквиру обележавања 60-годишњице међународног празника 1. маја. Биста је рад Стевана Боднарева.

Душан Поповић (1884-1918) био је новинар, публициста, један од оснивача радничког покрета у Србији и секретар Српске социјалдемократске странке. Умро је у Лондону 8. новембра 1918. године и сахрањен на лондонском гробљу Хајгет. У време обележавања 40-годишњице од оснивања КПЈ посмрти остаци Душана Поповића пренети су у земљу и сахрањени у Београду 5. децембра 1959. године. Спомен-биста је постављена у Малом парку 30. априла 1957. године и рад је Олге Јеврић, вајара из Београда.

Димитрије Туцовић (1881-1914) био је идеолог, организатор и вођа радничког покрета у Србији до Првог светског рата. Погинуо је током операција Колубарске битке на положају Враче брдо код Лазаревца 20. новембра 1914. године. Посмртни остаци пренети су и сахрањени у Београд. Спомен-биста је постављена у Малом парку 30. априла 1957. године. Иначе још једна биста Димитрија Туцовића постављена је у парковском делу штампарије "Димитрије Туцовић" 15. септембра 1976. године, у оквиру обележавања 30-годишњице рада ове штампарије.

Душан Пурић (1873-1914) је био потпуковник српске војске (постхумно унапређен у чин пуковника). Учесник је Балканских ратова. У Првом светском рату Пурић је командовао Четвртим пуком "Стеван Немања" у саставу Ужичке војске која је у садејству са Црногорско-санџачком војском извршила продор преко Дрине. Истако се у борбама на Мачковом камену где и гине. Постхумно је унапређен у чин пуковника због успешног командовања и показаној храбрости у одбрани отаџбине.


Вукола Дабић (1902-1941) је био машински бравар, предратни партијски и синдикални радник, командант ослобођеног Ужица 1941. године. Тешко рањен и опкољен од окупатора извшио самоубиство у Буару 13. децембра 1941. године, а затим спаљен на Доварју. Спомен-биста је рад Милуна Мирића, академског вајара из Београда и постављена је 7. јула 1959. године, у синдикалној сали Текстилног завода "Цвета Дабић". У оквиру обележавањ 85. годишњице Текстилног завода "Цвета Дабић" и дана Радне организације 14. новембра 1983. године биста је измештена на скверу преко пута главног улаза у Текстилни завод. Данас се налази у парку испред Комаде гарнизона, на Тргу Светог Саве.

Коста Тодоровић (1882-1914) је био српски војник, мајор и командант Златиборског добовољачког одреда у саставу Ужичке војске. Када је након атентата на Франца Фердинанда објављен рат Србији, Коста се јавља у штаб Ужичке војске. Међутим, он по својој молби образује герилску чету и одлази у помоћ браћи са друге стране Дрине. Ту долази до жестоких борби са непријатељем у којој се Коста Тодоровић истиче као и небројано пута до тада. Међутим, у борбама са Аустријанцима, око Сребренице на Караџића брду, он бива тешко рањен и заробљен од стране Аустријанца који га 14. септембра 1914. живог спаљују заједно са његовим саборцем Јованом Живановићем. Споме-биста је постављена 19.маја 2000. године у парку на тргу Светог Саве.

Михаило Миловановић (1879-1941) је био сликар, вајар и писац. Миловановић је дипломирао 1909. године на ликовној Академији у Минхену, а у земљу се вратио на почетку Балканских ратова 1912. године као добровољац. Почетак I светског рата је дочекао на усавршавању у Прагу био ухапшен и после бекства из прашког затвора, стигао је да се прикључи на ратишту својој Дринској дивизији и са српском војском преживео њену голготу. Носилац је Албанске споменице, Ордена Светог Саве и ордена Југословенске круне III степена. Партизани су га стрељали у Ужицу крајем новембра 1941. године, под оптужбом да је шпијун.

Јосиф Јехлича (1891-1986) је био професор физичке културе, оснивач Сокола у Ужицу и иницијатор за изградњу Соколског дома у Ужицу. Јосиф Јехличка, као двадесетогодишњак, био је један од неколицине професора физичке културе који су из Прага дошли у Србију 1911. године, када су започели организовани развој физичке културе и соколског покрета. Јехличка је био најзаслужнији што је 1934. године Ужице добило прелепо здање Соколског дома, које је срушено седамдесетих година прошлог века, приликом изградње пруге Београд - Бар. На ужичком тргу Светог Саве, постављена је биста Јосифа Јехличке, који је до пензионисања 1958. године, као професор у Учитељској школи и Ужичкој гимназији, извео 47 генерација ученика, међу којима су и многи успешни спортисти.

Милутин Ускоковић (1884-1915) био је књижевник, писац, књижевни приповедач. Рођен у Ужицу, на Липи, 4. јуна (по старом календару) 1884. године. После завршених шест разреда гимназије, колико је имала ужичка Реалка крајем деветнаетог века, Ускоковић је пешке отишао из Ужица у Београд да би наставио школовање. У Београду је завршио седми и осми разред гимназије и студије права. Три године је провео у Женеви, где је 1910. године одбранио дисертацију из међународног права о царинама и стекао титулу доктора правних наука. Споме-биста је рад Милана Верговића. Првобитно је била постављена у Великом парку 14. новембра 1956. године, да би, после 20 година, тачније новембра 1985. године била постављена на Липи у близини Ускоковићеве родне куће, поред музичке школе "Војислав Лале Стефановић".

Душан Јерковић (1914-1941) је био учитељ, учесник Априлског рата, командир Прве рачанске чете ужичког НОП одреда и командант ужичког НОП одреда. Погинуо је у борби против Немаца на Кадињачи 29. новембра 1941. године. Посмртне остатке окупатор је пренео у Ужице и спалио на Доварју половином децембра исте године. Сахрањен на партизанском гробљу на Доварју. За народног хероја проглашен 25. септембра 1944. године. Спомен-биста је рад Милана Верговића, академског вајара из Београда и постављена је 29. новембра 1959. године у дворишту Основне школе "Душан Јерковић",

Радоје Марић (1920-1941), је био пушкарски радник Фабрике оружја и муниције у Ужицу пре рата, секретар Окружног комитета СКОЈ-а за округ ужички. Убијен у току радничких демонстрација у Ужицу 1. јануара 1941. године. Сахрањен је у родном Добродолу. Спомен-биста је рад Бранка Тијанића, академског вајара из Ужица и откривена је 24. септембра 1984. године испред Средње школе "Радоје Марић" (данас Техничка школа Ужице) у Ужицу.

Андрија Ђуровић (1916-1941) је био металски радник, политички комесар партизанске милиције у Ужицу и командант Радничког батаљона Ужичког НОП одреда. Погинуо је у борби против Немаца на Кадињачи 29. новембра 1941. године. Спомен-биста је рад Василија Ђуричића, наставника ликовног васпитања Основне школе "Андрија Ђуровић" и постављена је у дворишту ове школе 29. новембра 1947. године. Данас школа носи назив "Прва основна школа краљ Петар Други".

Цвета Дабић (1911-1943) је била текстилна радница, партијски и синдикални активиста, члан ОК КПЈ за Ужице, одборник НОО у слободном Ужицу у јесен 1941. године. Убијена у логору на Бањици у Београу 7. јуна 1943. године. Спомен-биста је рад Милана Верговића, академског вајара из Београда и постављена је 7. јула 1959. године, у синдикалној сали Текстилног завода "Цвета Дабић". У оквиру обележавања 85. годишњице Текстилног завода "Цвета Дабић" и дана Радне организације - 14. новембра 1983. године, била је премештена и постављена на сквер преко пута главног улаза у Текстилни завод, где се и данас налази.

Нада Матић (1924-1944), је била ученица Учитељске школе, омладински руководилац у Ужичком НОП одреду 1941. године, борац, болничарка и на крају заменик политичког комесара треће чете 4. батаљона Друге пролетерске НОУ бригаде. Смртно рањена у борби против Бугара, испод планине Радочела на Ибру, 1. априла 1944. године, а умрла 30. маја исте године у Црној Гори. После рата посмртни остаци су пренети у Ужице и сахрањени на Партизанском гробљу. За народног хероја проглашена 6. јула 1953. године. Спомен-биста је рад Милана Верговића, академског вајара из Београда и откривена је 22. маја 1961. године у дворишту Основне школе која носи њено име.

Петар Ћеловић (1880-1924) је био часовничар, председник комунистичке општинске управе у Ужицу 1920-1921. године. Спомен-биста је рад Мирослава Протића, академског вајара из Београда и постављена је, септембра 1980. године у холу зграде Скупштине општине Титово Ужице у оквиру обележавања 60. годишњице оснивања КПЈ и 60. година од победе Комунистиче партије на општинским изборима. Током 1984. године биста је измештена и постављена у парковском делу тадашњег трга Слободан Пенезић Крцун (данас трг Светог Саве).

Никола Тесла (1856-1943) је био један од најпознатијих српских и светских проналазача и научника у области физике, електротехнике и радиотехнике. Најзначајнији Теслини проналасци су полифазни систем, обрнуто магнетно поље, асинхрони мотори, синхрони мотори и Теслин трансформатор. Такође, открио је један од начина за генерисање високофреквентне струје, дао је значајан допринос у преносу и модулацији радио-сигнала, а остали су запажени и његови радови у области редгенских зрака. Његов систем наизменичне струје је омогућио знатно лакши и ефикаснији пренос електричне енергије на даљину. Био је кључни човек у изградњи прве хидроцентрале на Нијагариним водопадима, а по његовим приципима је изграђена прва таква хидроцентрала у Србији и то у Ужицу. Спомен-биста је постављена у дворишном делу Хидроцентрале на Ђетињи.

Ђорђе Станојевић (1885-1921) је био физичар, професор Велике школе, професор и ректор Београдског универзитета. Идејни је творац електрификације Ужица 1900. године. За изградњу прве Хидроцентрале по Теслиним принципима извршио је набавку турбина од фирме "Днубиус" из Будимпеште. Спомен-биста му је постављена 2. августа 1999. године у дворишту Хидроцентрале чију је изградњу помогао и иницирао.

Јосип Броз Тито је био председник Социјалистичке Федеративне Републике Југославије од 1953. до 1980. године. Био је лидер Комунистичке партије Југославије (касније Савез комуниста Југославије) од 1937. до 1980, вођа Народноослободилачке борбе народа Југославије од 1941. до 1945, а касније и врховни командант Оружаних снага СФРЈ. Један је од оснивача Покрета несврстаних. Поводом обележавања 20. годишњице устанка народа и народности Југославије 3. јула 1961. године на тек изграђеном Тргу партизана у Ужицу откривен је спомен-биста Јосипу Брозу Титу. Споменик је био део урбанистичког решења и пројекта Трга партизана, чија је изградња почела 1958. године и трајала до свечаног отварања 4. јула 1961. године. Аутор споменик је познати загребачки вајар Фране Кршинић, а постављање завршне скице споменика обављено је у атељеу Антуна Аугустиничића. 1991. године споменик је уклоњен са Трга партизана и премештен иза прве зграде Народног музеја Ужице.