Културна добра

ЗГРАДА ЦРВЕНОГ КРСТА - ДОМ РАТНЕ СИРОЧАДИ

Главни одбор Црвеног крста СХС у договору са Обласним одбором Црвеног крста у Ужицу одлучио је да на месту где је раније била зграда Орфелината подигне нови Дом за ратну сирочад. Израда пројекта поверена је Добривоју Мојовићу, инжењеру из Ужица. Зграда је пројектована са приземљем и два спрата. Изградња је започета авгутса 1927. године, а завршена новембра 1929. године, односно 25. новембра наведене године обављено је свечано освећење Дома у присуству великог броја грађана и гостију са стране. Од тада, као и за време рата, служила је за смештај незбринуте и сиромашне деце. У јесен 1941. године коришћена је као партизанска болница али и за смештај избегличке деце од којих је већина, у завршној фази рата, отишла у партизанске јединице. У дугим годинама рата био је то Српски избеглички дом "Црвени крст".

У првим послератниим годинама у просторијама овог објекта била су смештена деца која похађају основну школу, затим од половине 1946. године то је Дом за женску средњошколску омладину са подручја више околних округа да би од 6. августа 1955. године Народни одбор градске општине Титово Ужице основао Средњошколски дом "Жељо Ђурић". У част Дана Републике 28. новембра 1966. године, на згради је откривена спомен-плоча са текстом изливеним у бронзи: "Омладинци овог дома, ратна сирочад, деца без родитеља листом су били борци за идеале Комунистичке партије Југославије пре и у рату. Од свог сиромаштва давали су омладини достојанство, љубав и животе." Аутор текста је Славко Вукосављевић, а фриз стилизованих у бакру рељефно приказаних бораца у покрету, који је фиксиран на средини плоче, радио је вајар Милан Верговић. Том приликом предложено је да дом носи назив Петар Радовановић, бившег домца погинулог 1942. године у борбама Друге пролетерске НОУ бригаде. Скупштина општине Титово Ужице, на заједничкој седници свих већа од 31. марта 1967. године донела је решење да Дом за децу и омладину "Жељо Ђурић" мења назив у Дом за децу и омладину "Петар Радовановић".

Завршетком изградње нове зграде Дома половином 1982. године на потезу "Царина 2", спомен плоча пренета је и постављена на главни улаз у зграду. Поводом свечаног отварања нове зграде Дома, 3. јула 1982. године, откривена је нова спомен плоча на фасади зграде на којој се налазе имена 66 домаца погинулих у ослободилачким ратовима 1915-1945. година. Решење изгледа спомен плоче дао је Бранко Тијанић, академски вајар из Ужица.

Предходну зграда Дома адаптирало је и преуредило за своје отребе Грађевинско предузеће "Златибор" и у њу се уселило 15. априла 1989. године. Власник зграде остао је Црвени ксрт Југославије. Данас у једном делу зграде Црвеног крста Ужице, ова организација и даље ради на програмима помоћи социјално угроженим лицима, пружању психосоцијалне подршке, на пројектима међународне сарадње, рада са подмлатком и омладином, док у другом делу зграде ради Уметничка школа Ужице.


Литература:

Културно-историјско споменичко наслеђе Титовог Ужица, др Живота Марковић, Ангелина Станимировић, Ужички зборник 19