Златар

Благотворни ваздух, спој медитеранске и планинске климе, максималан број сунчаних дана, бескрајни видици, мирисне ливаде и бистра језера окружена оморикама и брезама... Иако звучи као одломак из неке бајке, ова нетакнута природа ипак је стварна. Њену лепоту можете видети на обронцима, а нестварне мирисе удахнути у свежем ваздуху једне од најлепших српских планина - Златар.

Уколико се упутите у југозападну Србију и одлучите да посетите неки од планинских драгуља, пут ће вас засигурно одвести ка Златару, месту са аутентичном природом. Овде ће вас у хладним, јануарским данима сачекати топла, зимска идила. Брдовити пропланци завејани снегом, стидљиви зраци сунца који се пробијају кроз оголеле гране дрвећа и оштар планински ваздух од кога се чисте мисли.

Кажу да бољег места за одмор, рекреацију а и уживање у домаћој храни, једноставно нема. Благотворан, чист ваздух и тишина коју само по неки звук птичице наруши, идеални су услови за опуштање и бег од градске гужве. И то је управо оно што Златар чини специфичним. Ова планинска лепотица још увек "бежи" тренду модернизма и урбаности, па је нетакнута природа једино у чему ћете овде уживати.

Планина Златар налази се између река Лима, Увца, Милешевке и Бистрице и спада у целину Старовлашко-рашких планина. Њен највиши врх је Голо брдо (1.627 m), а у њеном подножју налази се градић Нова Варош.

Поред живописних пејзажа сеоских кућица и импозантне природе која их окружује. Златар је постао чувен због изузетних климатских и ваздушних својстава. Наиме, овим статусом се поред поменуте планине могу похвалити само неколико места у Србији - Бања Ивањица, Златибор, Дивчибаре, Сокобања, Бања Врдник и планина Рудник. Свима њима је поред изузетних природних богатстава, заједничко и то што су се проглашени ваздушним бањама Србије.

Због лековитих својстава којима одликују бујне шуме, фузија планинске и медитеранске климе, као и разређени ваздух, на Златару је основан "Завод за превенцију, лечење и рехабилитацију кардиоваскуларних обољења". Из тог разлога, боравак на овом месту изузетно је погодан за особе са поремећеним артеријским притиском, малокрвношћу, кардиоваскуларним болестима и слабим општим стањем.

Импозантна природа и културна богатства која окружују Златар, пружају могућност да овде пронађе нешто за "своју душу". Близина чудесног кањона и специјалног резервата Увац, авантуристима је идеална прилика за шетњу кроз дивљу природу и видиковце од којих застаје дах. Љубитеље историје чекају средњовековни манастири, док заљубљеницима у сеоски туризам коначно могу да се препусте чарима аутентичних етно села.

Ипак, готово да је немогуће одлучити се када је право време за посету овој планинској лепотици. Златар на пролеће почне да се буди, миришљаве ливаде да зелене, пољско цвеће да се шарени а ваздух да мирише на најлепши спој природни есенција. Тада се овде ужива у дугим шетњама, излетима, спортским активностима и купању у оближњем Златарском језеру.

Са друге стране, зими се откривају бајковити призори које фотографије талентованог уметника и новинара Зорана Шапоњића, у великој мери дочаравају.

Снежни покривач и измаглица из које избијају брдовити пропланци Златара, заиста су право ремек-дело природе. У овом периоду посетиоцима Златара доступне су ски стазе "Бријежда", "Панорама" и дечија стаза код хотела "Центар", које љубитељима скијања омогућавају уживање у овом зимском спорту.

На крају, када год да се одлучите да проведете време на планини мирисних ливада и бистрих језера, нећете се покајати. Свако годишње доба Златар обоји себи својственим чарима, па је подједнако незаборавно посетити га на пролеће, лето, јесен или зиму. За потпуни утисак и комплетан ужитак, наша препорука је да осетите и доживите Златар у сваком од њих.

Када сте већ овде, не пропустите...

... да посетите Увац, прелепи кањон реке коме посебну драж дају укрштени менадри. Захваљујући јединственом биљном и животињском свету, ово место проглашено је Специјалним резерватом природе и важним стаништем Белоглавог супа.

... обилазак бројних културно-историјских знаменитости. У близини Златара налазе се манастир Милешева, Давидовица у Бродареву, манастир Бања у Прибоју, као и цркве брвнаре у селу Кућани и Радијевићи.

... уживање у лепотама Златарског, Увачког и Радоињског језера, на којем се лети организују сплаварења и вожње бродовима.

Извор: http://www.serbia.com