Шарганска осмица

Захваљујући богатој историји, занимљивим пророчанствима, необичном облику и нестварним крајолицима који је окружују, Шарганска осмица се данас оправдано назива чудом железнице и једним од највеличанственијих туристичких атракција Србије.

Део узане пруге која је некада преко брда, мостова и неприступачних предела неописиве лепоте, спајала Европу са Јадранским морем, данас је јединствена туристичко-музејска железница. Непуних педесет година се кроз ове брдовите крајолике и планинске усеке пробијао чувени "Чира", остављајући са собом мирис дима и препознатљив "ћиху, ћиху, ћихуху" звук.

Напредак технологија и модернизација железница учиниле су да овај легендарни воз који је саобраћао од Београда, до Дубровника и Зеленике, постане део историје и слатка успомена оних који су имали прилику да са њим путују.

Ипак, сећање на "Ћиру" и јединствену вожњу уском пругом неким од најлепших предела Србије, ни време а ни модернизација нису могле да избришу.

Као што су људи те давне 1974. године плакајући опраштали од воза који их је верно превозио на жељену станицу, тако се и после двадесет година јавила жеља да се бар један његов део оживи и осети минули дух прошлости.

Тада се Шарган осмица вратила у живот, а још једно предвиђање чувеног креманског пророка Митра Тарабића обистинило. "Проћи ће доста година па ће се људи сјетити гвозденог пута те ће испотекаре обновити овај пут. Само њиме до Вишеграда неће путовати путници ради потребе и посла, већ људи од забаве, сербез одмора и уживанције", говорио је познати Тарабић крајем 19. века.

Данас је управо тако, иако пругом која оцртава савршену осмицу више не крстари "Ћира", звук парне локомотиве и мириса дима и даље испуњавају чист планински ваздух. Главни "кривац" за то је воз "Носталгија", која три пута дневно превози радознале путнике од Мокре Горе до станице Шарган Витаси. Тако се весели жамор узбуђених путника шири вагонима чије клапање одјекује мирним брдским пределима.

Шарганску пругу или деоницу исмеђу Ужица и Вардишта, почела је да гради Сарајевска дирекција 1. матра 1921. године. Први воз је прошао новом пругом 25. јануара 1915. године, а ова пруга је имала велики економски, политички и војно-стратегијски значај.

Романтична вожња "Носталгија" старије генерације враћа у минулу прошлост, а новим нараштајима пружа могућност да се упознају са њеним малим, али пажљиво очуваним делићем. И тада делује као да се није много тога променило.

Дрвени вагони, богатство и природне лепоте овога краја, подсећају на давна времена која се обележавале једноставност, повезаност са природом и људима.

И не само то. Укрцавањем на овај воз проћи ћете кроз двадесет и два тунела, преко пет мостова и савладати висинску разлику од 300 метара и све то на укупној раздаљини од 15.440 метара. Очекују вас и величанствени видиковци и призори од којих застаје дах. Импресивно зар не?

Разгледање бујне природе Мокре Горе и околине има безброј чари како у летњим, тако и у зимском периоду. На пролеће овде све мирише на пољско цвеће и процветало зеленило, а зими се природа ушушка под дебелим снежним прекривачем. Узбудљива вожња "Носталгијом" представља незаборавно искуство, а на вама је да одаберете омиљено доба за уживање у њеним лепотама.

Шарганска осмица име "осмица" добила је зато што је надморска висина од 300 метара савладана успоном идући преко брда у завијеним круговима у облику броја осам, Једна од највећих атракција ове пруге је станица Голубићи, направљена за потребе филма режисера Емира Кустурице под називом "Живот је чудо".

Како доћи на Гору вијугаве Шарганске пруге?

Парк природе Мокра Гора се налази на око 210 km од Београда и 290 километара од Ниша, и до ње можете стићи сопственим превозом, аутобусом и возом.

Уколико на пут крећете сопственим возилом, из правца Београда најбоље је поћи магистралним путем за Црну Гору. Из правца Ниша, ка Мокрој Гори вас води пут преко Кружевца, Краљева, Чачка, Пожеге, Ужица и Златибора. На Златибору се рачва пут ка Новој Вароши и ка Вишеграду. За Мокру Гору, скрећете на пут ка Вишеграду.

Уколико се одлучите за аутобуски превоз, из свих већих градова Србије постоје редовне линије које возе до Ужица и Златибора одакле ћете морати да преседате на локални аутобус или такси до Мокре Горе.

Возом можете доћи до Ужица а затим аутобусом до Дрвенграда.

Када сте већ овде, не пропустите...

Посету Златибору и златиборском крају, као и месту Чајетина где можете присуствовати традиционалној манифестацији "Пршутијада" и пробати неке од домаћих специјалитета припреманих по добро чуваним рецептима.

Прошетајте националним парком Тара и уживајте у лепотама језера Заовине и Перућца,

Уколико сте љубитељи авантуре, не пропустите да обиђете бисер ужичког краја - Стопића пећину.

Извор: http://www.serbia.com