Како је Ђетиња добила име?

Ђетиња је река, која протиче кроз Ужице, настаје на обронцима планине Таре, у Пустом пољу код села Кремна на месту где се спајају реке Братешина и Коњска река, као и Ужички поток и Томића поток. Река протиче кроз Ужицеа код Пожеге се, након 75 km, спаја са реком Моравицом и тако настаје река Западна Морава.

  • О настанку имена реке Ђетиње постоје разноврсне теорије и легенде. Легенда каже да су у давно време Турци бацали децу у реку и да је по њима (ђеци) и река добила име у народу. Ово тумачење тешко да ико схвата озбиљно. По другима, назив је у ствари сложеница речи ђе (дие – који кривуда, кривудав) и тина (од тине – речно корито) те да је њено значење река која тече кривудавим коритом. Не би се рекло да је и то тумачење нешто много озбиљније.

У горњем току, све до Ужица река тече кроз веома атрактивну клисуру која има и неке одлике кањона. Клисура је значајна и по живом свету. Велики је број ретких и ендемских биљних врста које су овде сачуване. Клисура је позната као један од простора најбогатијих дневним лептирима, а није реткост наићи на срне, лисице, видре и друге шумске животиње.

На реци постоје три вештачка језера. Два Велика и Мала брана се налазе близу Ужица, а настала су на преласку из 19. века у 20. век, када је започа електрификација овог места. 1900-те године, у Ужицу је изграђена хидроелектрана, једна од првих на свету, само 5 година после оне на Нијагариним водопадима.

  • У клисури Ђетиње и околини је нађено више остатака насеобина из најранијих периода људске цивилизације. У римско доба овде се налазило и римско утврђење. На брду изнад Ужица се налазе остаци Ужичког града, тврђаве настале у раном средњем веку. Њена улога је била заштита тадашњих трговачких путева који су спајали јадранску обалу са истоком. Порушена је 1863. године минирањем.

У току где река Ђетиња улази у Ужице, Ужичани су 1960. године изградили градску плажу. Наиме, још 1959. године, на захтев Друштва пријатеља деце, Општина Титово Ужице одобрила је локацију за изградњу бране и плаже на реци Ђетињи. Радовима на изградњи плаже руководио је Војо Бојовић потпредседник ужичке Општине, а градња је рађена по идејном концепту инжињера Миладина Пећинара. Одбор за изградњу, поред Воја Бојовића, чинили су и председник Општине, Рајко Јечменица, Мирко Поповић, Хриберник и још неколико лица. Током изградње плаже било је ископано 1200 и насуто 12 000 кубних метара земље, изграђено је 350 кубика бетона, преко 40 000 тона гвожђа и озидано 3000 кубних метара. Површина је износила 25 000 квадратних метара. Војска је ручно радила на бетонирању моста 24 часа без прекида, а значајан допринос у изградњи плаже дале су и радничке бригаде. 7. августа 1960. године, под покровитељством Ваљаонице бакра, у тадашњем Титовом Ужицу, одржано свечано отварање нове плаже. У самом плану свечаног отварања плаже, које је било заказано за 7. август 1960. године, било је предвиђено да, поред масовног пливања и пливачког кроса, буде одржан и пливачки двомеч београдских клубова „Партизан“ и „Црвена звезда“. Свечаност је, поменутог дана, почела у 10 часова. Председник Радничког савета Ваљаонице бакра, Радомир Нешовић најпре је поздравио присутне грађане, који су се у великом броју одазвали и дошли на свечано отварање, а након обраћања Нејдана Јовановића, секретара Друштва за старање о деци, почело је такмичење, најпре пионира, а затим су своју пливачку спремност показали и припадници Југословенске народне армије. Уследило је женско такмичење у пливању на стази од 500 метара, а победник је била Зденка Франчевић, чланица ПК „Партизан“. У поподневним часовима публика је уживала у двомечу екипа „Партизан“ и „Црвена звезда“, који је отпочео трком на 200 метара прсно за жене, а затим се наставио и трком на 100 метара прсно за мушкарце. Ређали су се и остали стилови, 100 метара лептир и леђно пливање итд.

  • Данас је Ужичка плажа и даље једно од омиљених места Ужичана. Нажалост, због честе неисправности воде, у том делу тока Ђетиње, на плажи нема толико купача као некад, али је Ужичка плажа незаобилазно шеталиште које Ужичани свако вече походе, након врелих летњих дана, тражећи расхлађење поред реке.

Ђетиња некада

Ужице 1961.

Ужичка плажа

Велика брана