Правила поведінки в закладі освіти (Кодекс честі)

ЗАТВЕРДЖЕНО

Керівник закладу освіти

Айриш О.Б.

03.09.2020 р. № 157-ОД

Кодекс честі

Забузької ЗШ І-ІІІ ступенів

Сокальської районної ради Львівської області

1. Загальні положення

Кодекс честі Забузької І-ІІІ ст. Сокальської районної ради Львівської області (далі – Кодекс) встановлює загальні морально-етичні принципи та правила поведінки здобувачів освіти, що навчаються в закладі освіти, якими вони мають керуватись у своїй діяльності.

Кодекс створено на підставі Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту» Статуту Забузької ЗШ І-ІІІ ст. Сокальської районної ради Львівської області, Положення про академічну доброчесність педагогічних працівників та здобувачів освіти Забузької ЗШ І – ІІІ ст. та на основі пропозицій членів учнівського самоврядування, членів Ради закладу освіти і погоджений педагогічною радою.

Заклад освіти прагне створити середовище, яке сприяє навчанню, впровадженню інновацій, інтелектуальному розвитку здобувачів освіти, підтримці особливої академічної культури взаємовідносин. Здобувачі освіти, дотримуючись норм даного Кодексу, роблять свій внесок у розвиток всього закладу освіти, зміцнення його іміджу та репутації.

Кодекс честі є переліком настанов та цінностей, дотримання яких здобувачами освіти Забузької ЗШ І-ІІІ ст. є необхідним як на території закладу освіти, так і поза ним.

Загальні принципи поведінки здобувачів освіти є :

Принцип академічної доброчесності. У своїй освітній діяльності, у наукових дослідженнях, практичній роботі тощо здобувачі освіти зобов'язані діяти порядно, доброчесно.

Принцип особистого прикладу. Утвердження академічної доброчесності, гуманістичних цінностей, ідеалу у міжособистісних відносинах можливе тільки за умови власного особистого прикладу. Особистий приклад – найкращий метод виховання та вдосконалення системи суспільних відносин. Здобувачі освіти, які виявляють прагнення до академічної доброчесності, не лише стають зразками для наслідування, але й підвищують стандарти освітньої та наукової діяльності в цілому.

Принцип відповідальності. Здобувачі освіти зобов'язані брати на себе відповідальність за результати своєї діяльності і повинні виконувати взяті на себе обіцянки та зобов’язання. Бути відповідальним – це протистояти ганебним вчинкам, негативному впливу інших осіб і слугувати прикладом для інших.

Принцип взаємоповаги. Повага в освітньому середовищі має бути взаємна і вимагає виявлення її як до себе, так і до інших, незалежно від віку, статі, статусу. Варто поважати й цінувати працю інших, поважати різноманітні, а іноді й протилежні, думки та ідеї. Особа, яка навчається, розглядається як незалежна особистість і партнер.

Принцип безпеки та добробуту. Здобувачі освіти повинні піклуватися про безпеку та добробут іншим здобувачам освіти. Будь-яка діяльність здобувачів освіти не повинна завдавати шкоди здоров’ю, життю та майну будь-кого загалом та здобувачу освіти, зокрема.

Принцип законності. У своїй діяльності здобувачі освіти суворо дотримуються приписів законів, а також стимулюють інших поважати закон та неупереджено застосувати його вимоги.

Дотримання вищезазначених принципів має бути справою честі всіх учасників освітнього процесу.

Загальні права здобувачів освіти:

- на вибір форми навчання, факультативів, спецкурсів, позашкільних та позакласних занять;

- на користування навчально-виробничою, науковою, матеріально-практичною, культурно-спортивною та лікувально-оздоровчою базою навчального закладу;

- на доступ до інформації з усіх галузей знань;

- брати участь у різних видах науково-практичної діяльності:конференціях. олімпіадах, виставках, конкурсах тощо;

- брати участь у роботі органів громадського самоврядування навчального закладу;

- брати участь в обговоренні і вносити власні пропозиції щодо організації освітнього процесу, дозвіллі учнів;

- брати участь у добровільних самодіяльних об’єднаннях, творчих студіях, клубах, гуртках, групах за інтересами тощо;

- на захист від будь-яких форм експлуатації, психічного і фізичного насилля, що порушують права або принижують їх честь, гідність;

- на безпечні і нешкідливі умови навчання, виховання та праці;

- на відпочинок під час перерв, у вихідний день, святкові та канікулярні дні.

2. Політика академічної доброчесності

2.1. Академічна доброчесність - це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень..

Автор - фізична особа, творчою працею якої створено твір.

Твір (робота, матеріал) – результат творчої діяльності конкретної особи (чи у співавторстві), представлена на паперових носіях або в електронному вигляді (монографія, підручник, навчальний посібник, стаття, тези, автореферат реферат, есе, контрольна робота тощо).

Для забезпечення академічної доброчесності в освітньому закладі необхідно дотримуватися наступних принципів:

· старанність, самостійність у навчанні;

· відповідальність за власні вчинки і чесне здобуття оцінок;

· толерування думок інших, взаємоповага та підтримка;

· відкритість і прозорість;

· гідна та моральна поведінка під час освітнього процесу та поза ним.

2.2. Кожен учасник освітнього процесу наділений правом вільно обирати свою громадську позицію, яка проголошується відкрито при обговоренні рішень та внутрішніх документів.

2.3.Дотримання академічної доброчесності здобувачами освіти передбачає:

самостійне виконання навчальних завдань, завдань поточного та підсумкового контролю результатів навчання (для осіб з особливими освітніми потребами ця вимога застосовується з урахуванням їхніх індивідуальних потреб і можливостей);

посилання на джерела інформації у разі використання ідей, розробок, тверджень, відомостей;

дотримання норм законодавства про авторське право і суміжні права;

надання достовірної інформації про результати власної навчальної (наукової, творчої) діяльності, використані методики досліджень і джерела інформації

нести відповідальність за порушення академічної доброчесності;

2.4. Порушення академічної доброчесності вважається:

академічний плагіат - оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості) та/або відтворення опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва) інших авторів без зазначення авторства;

самоплагіат - оприлюднення (частково або повністю) власних раніше опублікованих наукових результатів як нових наукових результатів;

фабрикація - вигадування даних чи фактів, що використовуються в освітньому процесі або наукових дослідженнях;

фальсифікація - свідома зміна чи модифікація вже наявних даних, що стосуються освітнього процесу чи наукових досліджень;

списування - виконання письмових робіт із залученням зовнішніх джерел інформації, крім дозволених для використання, зокрема під час оцінювання результатів навчання;

обман - надання завідомо неправдивої інформації щодо власної освітньої (наукової, творчої) діяльності чи організації освітнього процесу; формами обману є, зокрема, академічний плагіат, самоплагіат, фабрикація, фальсифікація та списування;

хабарництво - надання (отримання) учасником освітнього процесу чи пропозиція щодо надання (отримання) коштів, майна, послуг, пільг чи будь-яких інших благ матеріального або нематеріального характеру з метою отримання неправомірної переваги в освітньому процесі;

необ’єктивне оцінювання - свідоме завищення або заниження оцінки результатів навчання здобувачів освіти.

2.5. За порушення академічної доброчесності здобувачі освіти можуть бути притягнені до такої академічної відповідальності:

- повторне проходження оцінювання (контрольна робота, тест тощо);

- повторне проходження відповідного освітнього компонента освітньої програми.

2.6. Кожна особа, стосовно якої порушено питання про порушення нею академічної доброчесності, має такі права:

- ознайомлюватися з усіма матеріалами перевірки щодо встановлення факту порушення академічної доброчесності, подавати до них зауваження;

- особисто або через представника надавати усні та письмові пояснення або відмовитися від надання будь-яких пояснень, брати участь у дослідженні доказів порушення академічної доброчесності;

- знати про дату, час і місце та бути присутньою під час розгляду питання про встановлення факту порушення академічної доброчесності та притягнення її до академічної відповідальності.

2.7. Комісія з питань академічної доброчесності (далі – Комісія) – це незалежний орган, що діє в закладі з метою забезпечення дотримання учасниками освітнього процесу морально-етичних та правових норм цього Положення.

До складу Комісії входять представники батьківської громади,учнівського самоврядування та педагогічного колективу (за згодою).

3. Загальні правила поведінки

3.1. Здобувач освіти приходить до закладу освіти за 15-20 хвилин до початку занять, дотримується правил ввічливості, залишає верхній одяг (при наявності) у визначеному для нього місці, займає своє робоче місце, готує все необхідне навчальне приладдя до майбутнього уроку.

3.2. Забороняється приносити на територію закладу з будь-якою метою і використовувати будь-яким способом вибухові, вогненебезпечні речовини та предмети, спиртні напої, тютюнові вироби, наркотики і інші одурманюючі засоби й отрути.

3.3. Піклуватися про чистоту своїх жестів, чистоту своєї мови та мови своїх однокласників, інших здобувачів освіти.

3.4. Знаходитися в закладі освіти у верхньому одязі без особливих на те причин не дозволяється.

3.5. Йти із закладу освіти та його території під час занять можна лише з дозволу педагогів або класного керівника (за узгодженням із батьками).

3.6. У разі пропуску занять здобувач освіти зобов’язаний пред’явити класному керівникові довідку або записку від батьків (осіб, що їх заміняють) про причину відсутності на заняттях.

3.7. Здобувачі освіти бережуть майно закладу освіти, у разі його пошкодження – відшкодовувати нанесені матеріальні збитки.

3.8. Піклуватися про естетичний вигляд закладу освіти: підтримувати у чистоті та порядку приміщення закладу освіти, його території.

3.9. Час перерва – особистий час кожного здобувача освіти. Він може його проводити по своєму розумінню, проте, не повинен заважати іншим.

3.10. Здобувачі освіти, які знайшли втрачені або забуті речі, повинні здати їх черговому учителю, класному керівнику або адміністрації закладу освіти.

3.11. Булінг, кібербулінг, мобінг, секстинг - є неприпустимою формою поведінки здобувачів освіти у закладі освіти та за його межами.

3.12. Здобувачі освіти повинні звернутися до чергового вчителя, до класного керівника, до вчителя, адміністрації закладу освіти за допомогою, якщо проти них здійснюються протиправні дії або у разі поганого самопочуття.

3.13. Здобувачі освіти можуть користуватися на уроках гаджетами лише для навчання.

3.14. Здобувач освіти зобов’язаний виконувати домашні завдання в терміни, встановлені навчальною програмою.

3.15. Здобувач освіти повинен приносити на заняття всі необхідні підручники, зошити, письмове приладдя, інструменти.

3.16. Здобувачі освіти дотримуються правил техніки безпеки, як під час уроків, перерв, екскурсій ін

4. Поведінка здобувачів освіти на уроках

4.1. Здобувач освіти вчасно приходить на уроки.

4.2. Коли вчитель входить в клас, здобувачі освіти встають, вітаючи вчителя. Так само здобувачі освіти вітають будь-якого дорослого, який увійшов до класу під час занять.

4.3. Під час уроку не можна ходити по класу без дозволу вчителя, голосно розмовляти, кричати, відволікатись самому і відволікати інших товаришів від занять розмовами, іграми і іншими справами, що не стосуються уроку.

4.4. Кожен здобувач освіти відповідає за збереження санітарного стану та майна на своєму робочому місці.

4.5. Якщо здобувач освіти хоче поставити питання вчителеві або відповісти на питання вчителя, він піднімає руку.

4.6. Здобувач освіти має право в коректній формі відстоювати свій погляд і свої переконання при обговоренні різних спірних і неоднозначних питань.

4.7. На уроки фізичної культури здобувачі освіти приходять у спортивній формі та спортивному взутті. Здобувачі освіти, які звільнені від занять фізкультурою, обов’язково присутні в залі.

4.8. Дзвінок про закінчення уроку дається для вчителя. Тільки коли вчитель оголосить про закінчення заняття, здобувачі освіти мають право покинути клас.

4.9. Здобувачі освіти зобов’язані знати і дотримуватися правил техніки безпеки як під час уроків, так і після їх закінчення.

5. Поведінка здобувачів освіти під час перерви

5.1. Під час перерви здобувач освіти зобов’язаний:

- виходити з класу, якщо попросить учитель (під час провітрювання класу);

- реагувати на зауваження чергового вчителя;

- заходити до вчительської з дозволу;

- при зустрічі з учителями, батьками, дорослими відвідувачами закладу освіти здобувачі освіти вітаються.

5.2. Під час перерви здобувачі освіти можуть вільно пересуватися по закладу освіти, окрім тих місць, де їм заборонено знаходиться в цілях безпеки.

5.3. Під час перерв здобувачі освіти залишаються на території закладу освіти.

5.4. Категорично забороняється самовільно відчиняти вікна, сидіти на підвіконнях.

6.Правила поведінки в шкільному автобусі

6.1. Здійснювати посадку (висадку) лише після повної зупинки автобуса.

6.2. Посадка в автобус починається тільки по команді вихователя.

6.3. Заходити в шкільний автобус потрібно не поспішаючи, дотримуючись черги, не випереджаючи всіх.

6.4. Займати своє зазначене місце.

6.5. У салоні автобуса поводитися ввічливо, дисципліновано, розмовляти тихо, не відволікати увагу водія від керування.

6.6. Не ставити в проході салону автобуса свої речі.

6.7. Не можна вставати із своїх місць і ходити по салону автобуса та самостійно відкривати і закривати кватирки, вентиляційні люки.

6.8. Заборонено користуватись аварійним обладнанням без потреби.

6.9. Виконувати вимогу вихователя, що має право здійснювати контроль.

6.10. Повідомляти вихователю про погане самопочуття.

6.11. Повідомляти водієві або вихователю про виявлені забуті речі, документи та цінності.

7. Правила поведінки в шкільній їдальні

7.1. Здобувачі освіти приходять до їдальні у визначений час.

7.2. Здобувачі освіти дотримуються правил гігієни рук, етикету за столом.

7.3 Здобувачі освіти бережуть майно шкільної їдальні, дотримуються чистоти (зокрема, прибрати після себе посуд) та черги.

7.4. Розмовляти під час обіду слід неголосно, щоб не турбувати тих, хто їсть поруч.

7.5. Здобувачі освіти мають право взяти в їдальню принесену із дому їжу.

7.6. Забороняється виносити їжу з їдальні.

7.7. Забороняється заходити до їдальні у верхньому одязі.

8.Обов’язки чергового класу

8.1. Черговий клас в закладі освіти має приступити до чергування за 30 хв. до початка занять. Чергування триває один навчальний тиждень за складеним графіком.

8.2. Чергові здобувачі освіти допомагають черговому вчителю у здійсненні контролю за чистотою, порядком та дисципліною в закладі освіти.

9.Прикінцеві положення

9.1. Здобувачі освіти не мають права під час знаходження на території закладу освіти і при проведенні заходів здійснювати дії, небезпечні для життя і здоров’я самих себе та оточуючих.

9.2. За порушення цього Кодексу закладу освіти здобувачі освіти притягуються до відповідальності, можуть бути вжиті такі профілактичні заходи:

- усне зауваження;

- запис зауваження в щоденник;

- виклик учня та його батьків до адміністрації закладу освіти;

- відшкодування завданої учнем матеріальної шкоди його батьками.

9.3. Цей Кодекс розповсюджуються на всіх здобувачі освітив закладу освіти і є обов’язковими для виконання на всій території закладу освіти. Незнання або нерозуміння норм даного Кодексу саме по собі не є виправданням неетичної поведінки.

9.4. Кодекс честі затверджений керівником закладу освіти вводиться в дію в поточному році і діє до заміни новим.

СХВАЛЕНО

педагогічною радою Забузької ЗШ І-ІІІ ст. Сокальської районної ради

Протокол №3 від 03.09.2020 р.