Всеукраїнський конкурс відеопроектів з подолання всіх форм насильства щодо дітей «Вільні від насильства!»

Дата публікації допису: May 11, 2015 10:1:59 AM

Мета проекту:

1. проаналізувати проблему насильства між дітьми в школі та визначити ступінь зацікавленості персоналу і дітей у розв’язанні цієї проблеми;

2. покращити спроможність школи проводити інформаційно-просвітницьку роботу, спрямовану на запобігання та розв’язання проблеми насильства в дитячому середовищі;

3. підвищити обізнаність громади щодо проблеми насильства, зокрема серед дітей, та її ролі у розв’язанні цієї проблеми.

Методи реалізації проекту:

 Створення творчої групи для роботи над проектом з залученням членів учнівського самоврядування, педагогів та шкільного психолога ;

 Визначення завдань для кожного члена групи;

 Моніторинг причин дитячої жорстокості та місць, де вона найбільше проявляється;

 Відображення реальних подій та моделювання ситуації при відтворенні сюжету;

 Паралельне відображення проблеми та способів її вирішення;

 Соціальна реклама.

Результати проекту:

 Визначено основні причини дитячої жорстокості у школі, виявлено місця, де вона найчастіше зустрічається;

 Проведено аналіз місць, де діти найчастіше зазнають насильства, проведено анкетування з метою з’ясування частоти випадків насильства щодо дітей у школі, виявлення дітей-агресорів;

 Залучено до виконання проекту 5 членів учнівського самоврядування, 1 психолога та 2 педагоги;

 Відзнято відеоролик, який відображає реальні та змодельовані ситуації з учнівського життя;

 Проведено просвітницьку роботу з учнями з метою запобігання насилля у школі;

 Організовано перегляд ролика учнями школи;

 Проведено анонімне тестування учнів, за результатами переглянутого ролика, зібрано відгуки дітей.

 Створено підгрунтя для продовження роботи над даною темою у майбутньому, зібрано банк ідей для створення наступного ролика з профілактики насилля.

Висновки:

Тема насильства не є новою і незнайомою як для дітей, так і для педагогічного складу шкіл. Для дітей характерна тенденція до все глибшого усвідомлення даної проблеми в міру дорослішання і застосування знань у цій сфері до себе. Відкрите обговорення проблеми насильства приводить до формування аналогічних понять і уявлень відносно піднятої теми як у дорослих, так і у дітей. Цей факт відіграє велику роль у формуванні профілактичних і реабілітаційних програм, оскільки дає змогу їх учасникам говорити якщо не однією, то принаймні дуже схожими мовами.

Високий відсоток різноманітних форм фізичного насильства свідчить про недостатній рівень організації активного дозвілля дітей, про брак можливостей для прояву адекватної фізичної активності.

Той факт, що самі діти відзначають досить високий рівень проявів насильства, яке здійснюється групою дітей, свідчить про те, що їх об’єднання у групи і функціонування самих груп відбувається без контролю з боку дорослих, що сприяє становленню девіантних форм поведінки в соціумі.

Найпоширеніші прояви насильства, якого зазнають діти:

• приниження;

• побиття;

• образи;

• використання прізвиськ;

• навішування ярликів;

• кривдження;

• сварки;

Попередження саме цих явищ має стати першочерговим завданням для планування роботи щодо попередження проявів насильства.

Можливе практичне застосування результатів:

Зібрана під час проекту інформація буде використана при складанні плану виховних та профілактичних навчальних заходів на 2015-2016 н.р. Учні, які мають схильність до жорстокості будуть залучені до індивідульної роботи з класним керівником та психологом, а також до групових тренінгів, які сприятимуть їхньому позитивному ставленню до оточення.

Подальші плани щодо реалізації чи використання:

 Створення циклу відеороликів: «Насильство в сім’ї», «Насильство на вулиці», «Психологічне насильство», «Сексуальне насильство».

 Поширення даного відео через соцмережі в якості соціальної реклами, розміщення на шкільному сайті.

 Залучення до перегляду батьків та громадськість.

Актуальність завдання: проблема насильства над дітьми у школі залишається актуальною для України, незважаючи на те, що на законодавчому рівні будь-які прояви насильства по відношенню до дитини, зокрема фізичне покарання, заборонені. Насильство може чинитися як дорослими щодо дітей, так і самими дітьми відносно одне одного. Свідченнями поширеності останнього стали численні публікації та репортажі на національному телебаченні, присвяченні насильству між дітьми в школі. Оскільки діти проводять багато часу саме в навчальних закладах, то школи мають відігравати одну з ключових ролей у справі захисту дітей від насильства.

Сучасні заклади освіти й виховання при всіх їх проблемах, труднощах, недоліках зберігають статус одного з основних інститутів соціалізації особистості, її становлення і розвитку.

Учні Забузької ЗШ І-ІІІ ст. стали учасниками Всеукраїнського конкурсу відеопроектів з подолання всіх форм насильства щодо дітей «Вільні від насильства!».

Тема відеопроекту: Подолання насильства у школі