Адаптація учнів

УКРАЇНА

ЗАБУЗЬКА  ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ

СОКАЛЬСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

80028,с.Забужжя вул.І.Франка55, (03257)7-51-27, e-mail:zabuzzia@ukr.net  код ЄДРПОУ 23947009

НАКАЗ

        30.11.2020 р.                                                                                                         

 Про адаптацію учнів 1 класу

до навчання в освітньому закладі

    Відповідно до плану роботи школи у листопаді дирекцією закладу освіти було проведено класно-узагальнюючий контроль у 1 класі, метою якого було визначити готовність  учнів до навчання у закладі освіти та визначення форм та методів педагогічного впливу та взаємодії учасників освітнього процесу для створення освітнього середовища, спрямованого на саморозвиток особистості першокласника.

Для цього були використані методи навчання :

-       спостереження за діяльністю класного керівника (відвідування та аналіз уроків);

-       аналіз документації;

-       бесіда з учителем 1 класу Смілкою Г.П. та аналіз даних, отриманих у результаті співбесіди;

-       бесіди з учнями та аналіз отриманої інформації;

-       онлайн-бесіди з батьками та аналіз підсумків цих бесід;

-       діагностичне дослідження практичного психолога.

   У закладі освіти здійснюється навчання учнів 1 класу державною мовою. У 1 класі навчається  16 учнів.  Педагоги працюють за навчальною програмою НУШ-2 ( автор Шиян Р.Д.). Перевірка календарно-тематичного планування вчителів, що викладають у 1 класі, показала, що програмно-методичне забезпечення, кількість годин на вивчення відповідних тем, дотримання методичних рекомендацій щодо тематики, форм проведення уроків відповідають навчальним програмам та методичним рекомендаціям щодо вивчення предметів у 1 класі за новим Державним стандартом початкової освіти. Вчителі проводять якісну роботу адаптації до навчання учнів першого класу.

У класі створено сприятливі умови для успішної адаптації учнів до навчання в першому класі. Освітлення класу, розташування класної дошки відповідають санітарним умовам. Клас поділено на навчальні зони:

1.    Для навчально-пізнавальної діяльності,  яка містить зручні одномісні парти,  дошка.

2.    Змінна тематична зона, у якій вчитель розміщує цікаву інформацію, яка вивчається протягом тижня, для заохочення першокласників.

3.    Ігрова зона має  невеличкий столик, за яким бажаючі можуть грати у різноманітні настільні ігри, складати пазли тощо. Тут же розкладено інвентар для рухливих ігор.

4.    Художньо-творча діяльність. У цій зоні зберігається приладдя для творчих занять та розміщена мобільна виставка дитячих робіт.

5.     Зона для проведення дослідів- це  куточок природи, де діти спостерігають за ростом рослин .

6.     «Куточок настрою» на якому кожен учень,  вказує на «ромашку-смайлик», яка передає, що відчуває кожен з учнів: захоплення, здивування, смуток, радість.

7.    Зона  вчителя, яка оснащений ноутбуком, принтером та різною дидактичною літературою.

Всі учні пройшли обов’язковий медичний профілактичний огляд з визначенням готовності дитини до навчання в закладі освіти. Першокласники забезпечені гарячим харчуванням.

Створення сприятливих умов для безболісної адаптації дітей до систематичного шкільного навчання, зняття статичного напруження першокласників при одночасному виконанні навчальних програм з усіх предметів забезпечується і оптимально складеним розкладом уроків. Так протягом дня навчальні предмети природничо-математичного і гуманітарного циклів чергуються з уроками фізичної культури, я досліджую світ, музичного та образотворчого мистецтва. Тривалість уроків у 1-му класі – 35 хвилин. Згідно з вимогами ДсанПін 5.2008-01, затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.09.2001р.  №63 на п’ятнадцятій хвилині кожного з уроків проводиться руханка, що включає динамічні, дихальні вправи, вправи для збереження зору, пальчикова гімнастика тощо. Всі першокласники забезпечені підручниками. А посібники, зошити з друкованою основою, які використовуються учнями, мають гриф Міністерства освіти і науки. В 1 класі здійснюється формувальне оцінювання.

 Відвідані уроки засвідчили, що вчитель Смілка Г.П. будує уроки із врахуванням психологічних та індивідуальних особливостей розвитку дітей-шестирічок відповідно до програми НУШ. Вчитель володіє методикою проведення ранкових зустрічей, здійснює інтегрований підхід до використання навчального матеріалу у межах теми, вчить дітей вільно спілкуватися. Розвиває психологічні якості: ініціативність, працездатність, самодисципліну, відповідальність, вміння розподіляти свій час. Акцентує увагу на успіхах дитини, порівнює результати роботи з попередніми роботами учня, використовує наочність та ігрові методи навчання. І головне – завжди проводить заняття з позитивними емоціями.

Батьки класу приділяють належну увагу навчанню та вихованню дітей, здійснюють психологічну підтримку, беруть участь в онлайн-батьківських зборах, допомагають класному керівнику.

Адаптація дітей відбулася не відразу. На даний момент, поступово підвищується працездатність, спадає напруга та тривожність. Як показали спостереження,  62,5 % першокласників мають середній  рівень адаптації. У 19% учнів виявлено  вади вимови окремих фонем,  відхилення фонетичного і лексико-граматичного розвитку, нестійка увага.

Практичним психологом Антощук Л.Є. проведено дослідження готовності та адаптації учнів до навчання в початковій школі та отримали такі результати:

Тому значній частині учнів потрібна корекційна робота для покращення функціональної та вольової готовності до навчання.

Виходячи з вищезазначеного,

НАКАЗУЮ:

1.Вчителю Смілці Г.П.:

1.1  Під час проведення уроків здійснювати індивідуальний підхід до учнів, у яких виникають труднощі в період адап­таційного процесу.

1.2. Проводити індивідуальні бесіди з батьками першокласни­ків, в яких   процес адаптації до шкільних умов проходить складніше.

2. Практичному психологу Антощук Л.Є.  проводити корекційно-розвивальні заняття з учнями з низьким рівнем адаптації.

3. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника керівника закладу освіти Ракобовчук І.М.

 

Керівник закладу освіти                                 Айриш О.Б.

 

З наказом ознайомлені:

Смілка Г.П.        Ракобовчук І.М.           Антощук Л.Є.

*************************************

УКРАЇНА

ЗАБУЗЬКА  ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І-ІІІ СТУПЕНІВ

СОКАЛЬСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

80028,с.Забужжя вул.І.Франка55, (03257)7-51-27, e-mail:zabuzzia@ukr.net  код ЄДРПОУ 23947009

НАКАЗ

24.12.2020 р.                                                                                                       

 Про адаптацію учнів 5 класу

до навчання в основній школі

 Відповідно до плану роботи Забузької ЗШ І-ІІІ ст. та з метою вивчення питання адаптації учнів 5 класу до навчання в основній школі адміністрацією закладу освіти. Для цього були використані методи навчання :

-       спостереження за діяльністю класного керівника;

-       аналіз документації;

-       бесіда з учителями 5 класу та аналіз даних, отриманих у результаті співбесіди (відвідування та аналіз уроків);

-       бесіди з учнями та аналіз отриманої інформації;

-       онлайн-бесіди з батьками та аналіз підсумків цих бесід;

-       діагностичне дослідження практичного психолога.

При перевірці виявлено, що добір змісту предметів у 5 класі ґрунтується на принципі наступності між початковою та основною школою.

Вчителі, які викладають предмети у 5 класі  забезпечують на уроках можливість працювати у власному темпі  й здобувати знання відповідно до рівня навченості та вікових особливостей, створюють ситуації, які дають змогу учням проявити ініціативу, мати  право на  помилку, на власну думку, брати участь у спільній діяльності. 

Практичним психологом школи Антощук Л.Є. було  проведено роботу щодо вивчення адаптованості до навчання п’ятикласників та отримано результати:  

всього учнів в класі – 16, з них:

-       високий рівень адаптації  - 11 учнів;

-       достатній рівень адаптації – 6 учнів;

-       низький рівень адаптації – 0 учнів.

Учителям необхідно систематично враховувати вікові особливості учнів з метою недопускання утомлюваності та розчарування учнів у навчанні .

Виходячи з вищезазначеного,

НАКАЗУЮ:

1.                  Вчителям-предметникам протягом II семестру 2020-2021 навчального року продовжити роботу щодо психолого-педагогічного забезпечення процесу адаптації п’ятикласників до навчання у закладі освіти II ступеня. З цією метою:

-          застосовувати особистісно-орієнтований підхід;

-          спрямовувати свою педагогічну діяльність на розвиток творчої особистості ;

-          задовольняти індивідуальні освітні потреби кожного учня;

          -    створювати на кожному уроці психологічно комфортну й творчу атмосферу.

2. Класному керівнику Федунь Н.С. надавати практичну допомогу учнівському колективу для підготовки різноманітних конкурсах та постійно залучати до участі в шкільних та позашкільних заходах.

3. Практичному психологу закладу освіти Антощук Л.Є.:

3.1. Організувати корекційну роботу з учнями, які відчувають труднощі у навчанні та спілкуванні.                                                                           Лютий 2021 р.

3.2. Проводити індивідуальне консультування батьків і учнів з проблемних питань навчання та виховання.                                                             Постійно

4. Контроль за виконанням наказу покласти на заступника керівника закладу освіти Ракобовчук І.М.

 Керівник закладу освіти                        Айриш О.Б.

 З наказом ознайомлені:

Антощук Л.Є.

Ракобовчук І.М.

Куліш Г.Б.

Федунь Н.С.

Євтушко Н.П.

Оленчук О.В.

Венгрин Г.Я.

Голінка І.Ф.

Бокало Н.З.

Ткачук А.С.

Васько С.В.