Вбережи себе від СНІДу

Дата публікації допису: Dec 02, 2016 6:25:32 PM

1-2 грудня 2016р. медсестра ФАП с.Забужжя Бомба Ольга Іванівна провела бесіду "Вбережи себе від СНІДу" для учнів школи. Ольга Іванівна розповіла учням про вірус імунодефіциту людини і синдром набутого імунодефіциту, відповідальність за своє здоров’я та здоров’я інших людей та толерантного ставлення до ВІЛ – інфікованих людей.Варто знати!

На початку 80-х років ХХ століття з’явилося нове інфекційне захворювання СНІД, яке, як і ядерна загроза, екологічна криза. Стало реальною загрозою існування людства.

Якщо в середні віки для поширення чуми по Європі було потрібно близько століття, то нині для поширення СНІДу на всі континенти виявилося достатнім близько 4-ьох років.

СНІД – єдине епідемічне захворювання людини з тривалим періодом від моменту зараження до виникнення перших клінічних проявів (до 15 років і навіть більше).

1 грудня - Міжнародний день боротьби зі СНІДом. У 1996 році ООН створила союз шести всесвітніх організацій з проблем ВІЛ/СНІДу.

Червона стрічка – символ боротьби зі СНІДом, яка була задумана навесні 1991 року. Її ідея належить художнику Франку Муру.

Шляхи передачі

- Спільне користування голками та шприцами для ін’єкцій;

- Статеві стосунки (вагінальні, анальні, оральні) без використання презервативу;

- Спільне користування голками для проколювання вух;

- Переливання крові;

- Годування немовляти груддю;

- Народження від ВІЛ-інфікованої матері.

Випадки в яких ВІЛ не передається

- через рукостискання;

- через поцілунок;

- через їжу;

- через предмети домашнього вжитку;

- при купанні в басейні, душі;

- через спортивні предмети;

- через спілкування з домашніми тваринами;

- через укуси комах;

- при догляді за хворими.

Отже, вірус імунодефіциту людини не проникає в організм при побутових контактах.

Наркотики та ВІЛ

При зараженні ВІЛ особливу небезпеку становить вживання наркотиків. Адже наркомани часто користуються одним шприцем для всіх. Якщо серед них є хоча б один ВІЛ-інфікований, усі в групі ризикують заразитися небезпечним вірусом. Ці люди потребують підтримки і співчуття, як і до всіх інших людей, до ВІЛ- позитивних треба ставитися толерантно.

Толерантне ставлення до інфікованих людей

Толерантність - від латинського слова «терпіння» - терпимість, поблажливість до когось чи до чогось.

Прогнози СНІДу

Спеціалісти ВООЗ стверджують, що на початку 90-х років загальна кількість хворих на СНІД перевищує 1 млн. чоловік, а в кінці 90-х років досягне 2-3 млн., на початок 2000 року - до 10 млн.

Пандемія СНІДу в найближчі 20-30 років знищить половину населення земної кулі.

Якщо найближчим часом не будуть вжиті широкомасштабні екстренні заходи боротьби зі СНІДом, то до 2040 року стане реальна загроза вимирання до 40 % молодого покоління.

Що повинно насторожити?

- збільшення лімфатичних вузлів, причому практично одномоментно у кількох місцях: шиї. У ліктьових згинах, під руками, у паху і т.д.;

- прогресуюча втрата ваги – понад 10 процентів, незважаючи на збереження колишнього режиму харчування;

- часті гнійні і запальні ураження слизової рота, шкіри, статевих органів;

- тривалий розлад випорожнення (понад 1 місяць0;

- підвищена температура, що тримається більш як місяць без будь-якої причини.

Ризик зараження

Вірус СНІДу нестійкий у зовнішньому середовищі: він гине при температурі 56 градусів за Цельсієм протягом 30 хвилин, при 78 градусах за Цельсієм – протягом 10 хвилин.

Разом з тим вірус зберігає життєздатність у висушеному стані протягом 4-6 днів при 22 градусах за Цельсієм, а при більш низькій температурі – значно довше.

При СНІДі в організмі людини практично немає жодного органу, системи або тканини, які були б застраховані від впливу різних інфекцій, що виникають лише при ослабленні імунної системи організму

Коли можна очікувати відкриття радикальних засобів лікування СНІДу?

Відкриття радикальних засобів лікування СНІДу, очевидно, вельми віддалена перспектива. Так, 60 % експертів Всесвітньої організації охорони здоров’я вважають, що ефективні засоби лікування цієї хвороби будуть знайдені на 2040 рік, інші, більш песимістичні, вказують і пізніші строки.

Надзвичайно складне завдання – створення ефективної вакцини проти СНІДу. Це пояснюється дуже великою мінливістю вірусу СНІДу: вона, наприклад, в один мільйон разів вища, ніж у адено- і герпесвірусів, у 10-100 разів – від вірусу грипу.

Ймовірний ступінь ризику зараження на СНІД:

- при переливанні інфікованої крові – понад 90 відсотків;

- при одноразовій пункції нестерильною голкою або шприцем – менш як 1 відсоток;

- при одноразовому статевому акті з хворим або вірусоносієм СНІДу.

Хто може вважати себе гарантованим від зараження вірусом СНІДу?

Майже на 100 % гарантована від зараження вірусом СНІДу людина. Яка не має сексуальних контактів взагалі або практично безпечний секс.

Фактори, що сприяють або перешкоджають поширенню СНІДу і які залежать від поведінки людини: