1901 Piombino-Livorno Gran Premio.

1901 augusztus havában rendezték Olaszország, de lehet hogy a világ egyik első autó versenyét. Akkor még királyság volt Olaszországban, ezért ez egykirályi futam volt a királyság kitüntetésével. Eredetileg Grosseto-ból indult volna és Livorno városába futnak be, de akkor eső volt, hogy járhatatlanok voltak a Grosseto-i utak, ezért a rajtot áthelyezték Piombino városába.

Az eredeti verseny kiírás olvasható egy 1901-es Livornoi napilapban.

A versenyt 4 kategóriában hirdették meg. 1000 kg feletti autó, 1000 kg alatti autó, 450 kg alatti autó és motorkerékpár, motoros tricikli. A következő listán olvashatod a kategóriák győzteseit.

A futam vége fele volt egy gyorsasági szakasz, annak a részeredményeit tartalmazza az alábbi táblázat.

A teljes listát és az autók típusát itt találhatod. A motorkerékpár kategóriában nem volt befutó.

Nézzük, hogy az eredeti versenyen mivel indultak és tették meg sikeresen ezt a 80 km -es távot.

A győztes a FIAT 12 HP CORSA.

A 2, helyezett a Panhard Levassor. A lista szerint 32 Le volt a teljesítménye és 1000 kg fölötti  kategóriában indult, de azt nem találtam a neten, szerintem a 32 Le teljesítmény sok, lehet hogy elírás. A neten találtam egy kisebbet, azt tudom megmutatni.

A harmadik helyezett egy tricikli motorkerékpár. De Dion Bouton tricikki.

A 4. helyezett egy Panhard Levassor, 1000 kg alatti, erről van fotó a neten.

Az 5. befutó egy Florentina, az egyetlen fotó, amit találtam egy fantomkép, szinte semmi sem látszik.

A 6.  és a 7. befutó egy De Dion autó és egy tricikli.

Az utolsó, azaz a 8. befutó pedig egy Darracq volt.

Ime néhány kép az eredeti versenyről.

Ennek a versenynek az emlékére szervezik ezt a nemzetközi alkalmat, ahol 1918-nál régebben gyártott autókkal lehet indulni.

A Piombino és Livorno közötti táv több mint 80 km, a 120 éves autók gond nélkül teljesítik ezt a távolságot.

Három napos a rendezvény, az első napi regisztráción készítettem  a videót, kiegészítve eredeti fotókkal 1901-bő, illetve régi videókkal, hogy közelebb kerüljünk a 120 évvel ezelőtt események hangulatához.

A térkép a kijelőlt útvonal.  A mostani alkalmat, a szombati futamot elhalasztották a viharos eső miatt. Pénteken Piombino városában lehetett megtekinteni az autókat, amikor regisztráltak a versenyre, illetve szombat este Livorno városában voltak kiállítva, ahol jó idő esetén a befutó lett volna.

A rendezvényen nem minden autó érkezett meg a regisztrációra, amikor a felvételeket készítettem. Egy autóról csak videó felvétel készült, ez az Isotta Fraschini Tipo Fenc Semi Race   1908.  4 hengeres  1320 ccm.

A többi autóról videó és fotó is készült.

Ford T model, 1914.   4 hengeres  2900 ccm.