A megélhetés

2021 november végén készültek a fotók a piacon. Narancs, szőlő, paradicsom, alma, paprika, kiwi...1 euró kilója a gyümölcsnek, zöldségnek. 

2022 március közepén ugyanezt tapasztaltam. Uborkát, almát, mandarint, kaliforniai paprikát és kápia paprikát vettem 1 euro/Kg.  a piacon. 

2023 szeptemberében készítettem egy rövid videót a piacon, A gyümölcs és a zöldség egy része még mindig egy euró!

Mindenki ezt kérdezi elsőre. Mennyire drága ott az élet?  Szerintem olcsóbb, mint Magyarországon. Hogy Te ezt nem hiszed?  Mert voltál itt nyaralni és a gatyád is ráment?  Elhiszem. De kérdem én,ott Pesten Te is a Nyugati Pályaudvar büféjében veszed a mindennapi kenyeret?  Te is a Budai vár butikjában vásárolod a zoknit és a mosószert?  Ugye hogy nem....

Itt is kétféle ember van.  Az egyik nem tud spórolni, a másik tud. Angliában, Németországban vannak barátaim, ott is el lehet tapsolni a pénzt, meg ott is lehet okosan élni. Magyarországon is lehet pocsékolni, meg spórolni is, ez csak rajtad múlik.

Itt is van Lidl, Penny. De sokszor még olcsóbb az EuroSpin, vagy a Dpiu. Ezen kívül van még a Tuodi, ott is jók az árak. A választék ugyanaz, a heti akciók nagyjából ugyanolyanok. A különbség Magyarországhoz képest a minőségen van. Itt a legolcsóbb húskészítmény a virsli. Én disznóhúst nem eszek, ezért baromfi virslit szoktam venni. A hústartalom 94 % !!!! Halványan emlékszem a Magyarországi baromfi virslire az 50 %-os hústartalommal..


2020 februári akciós újságból néhány érdekesség....hogy ne csak meséljek..kikkelj a linkre.

AKCIÓS ÚJSÁGOK 2020 FEBRUÁR

AKCIÓS ÚJSÁG 2020 MÁRCIUS

AKCIÓS ÚJSÁG 2020 ÁPRILIS

AKCIÓS ÚJSÁG 2020 MÁJUS

AKCIÓS ÚJSÁG 2020 JÚNIUS

AKCIÓS ÚJSÁG 2020 JÚLIUS

2021 decemberi akciók. 

2022 március akciók 

2021-ben több magyar cikk is foglalkozott azzal, hogy a külföldi élelmiszer üzletekben menyibe kerül ugyanaz a termék, amit magyarországon is kapni lehet. Kihangsúlyozzák, hogy a nem akciós termékek árát nézik. Butaság. Itt is akciósan vásárolnak az emberek, 2020-ban akciós volt az extra szűz oliva olaj ,megvettem egy évre előre, most 2021-ben is , amikor valami akciós, pl. wc papír, akkor több hónapra is bevásárolok, tartós élelmiszereket, rizst, konzervet akár egy éves mennyiséget is veszek, ha olcsó. Ez itt normális, az 5 élelmiszer diszkont közül valamelyikben mindig találok olcsó dolgot. Ezért hangsúlyozom az akciókat. 

2020 februárjában olvastam a Magyarországi hírekben, hogy azért drága a banán és a citrom, mert valahol messze,a világ másik oldalán megdrágult a termelés a környezeti csapások miatt. Érdekes, itt Olaszországban nem drágult meg semmi.... Valamit hazudni kell a magyaroknak, hogy emelni lehessen az árakat. Az uborka is a spanyol környezeti csapások miatt drága...Olaszországban miért 1,6- 1,9 euro között mozog az uborka kilója, miért nem drágább? Csak hülyítik a magyarokat, a szerencsétlen meg elhiszi.

2020 április 22.

Koronavírus folyik a vízcsapból is. És rányomja a bélyegét a kereskedésekre. Drágább lett az élelmiszer. De ez elsősorban a tavasz miatt van, nem a vírus miatt. A mezőgazdaságban nincs melós, aki leszedje a zöldséget, de ez csak később fog jelentkezni az árakon.  Magyarországon közölték, hogy túl olcsó a boltokban az élelmiszer!!!!

https://index.hu/gazdasag/2020/04/21/tul_olcso_az_elelmiszer_nalunk_korlatozasokkal_fenyeget_az_agrarkamara/

"Azzal gyanúsítják őket, hogy túl sok külföldi árut árulnak, amik olcsóbbak, mint a hasonló magyar termékek. A mostani helyzetben viszont a hazai termékeket kéne támogatniuk, a hazai élelmiszeripari cégek "belpiaci pozíciójának megtartását" kéne az áruházaknak előtérbe helyezniük. Különös tekintettel az alapélelmiszerekre, egyebek közt a húsra, a tejre és a tejtermékekre, a zöldségekre és a gyümölcsökre. Mivel a külföldiek lényegesen olcsóbban kínálják a termékeiket, a "lehetetlen árversennyel" pedig nem lehet mit kezdeni, így az áruházláncoknak elvi alapon nemet kéne mondaniuk a külföldi termékekre.  

A verseny miatt nem sikerült 45 százalékos áremelkedést elérni"

"Az európai piaci helyzet változása és a lelassult kínai export miatt más uniós országok is minden eszközzel helyet keresnek termékeiknek, így érkezhetnek a magyarországi multi kiskereskedelmi láncokba dömpingáron, szakmai szereplők szerint vélelmezhetően akár önköltség alatt hústermékek"

Miért gond az, hogy a külföldi olcsóbban adja az élelmiszert? Hogy lehet az, hogy az Európai mezőgazdasági melós 1200 eurót keres, és olcsóbb az élelmiszer? Ha a magyar alapanyag olcsóbb, miért drágább a magyar élelmiszer a boltokba, hová tűnik az árkülönbség? Ha drágább a magyar élelmiszer, miért nem keres legalább annyit a magyar melós mint a külföldi? Az élelmiszer boltokban miért nem keresnek nettó  1200 eurót a magyar alkalmazottak, mikor ugyanannyit forgalmaz a bolt, mint nyugaton, csak drágábban? Erre egyik politikus sem akar választ adni...

2020 május 25.

A piac törvényei szerint a kereslet határozza meg az értéket. Mivel hónapokon át nem vett át élelmiszert a vendéglátás, ezért kisebb lett a kereslet, tehát olcsóbb lett a koronavírus miatt az élelmiszer. Kivéve magyarországon, ahol folyamatosan egyre drágább minden, hivatkozva a koronavírusra és a természeti csapásokra. Most hogy újra beindult minden, a hivatalos statisztikák szerint 3%-os drágulás történt Olaszországban, de amikor bemegyek a boltba, nem veszem észre. A kebabos 4 euró helyett 4,5 euróért adja a kebabot, valahol fedezni kell a fertőtlenítés költségeit. De a diszkontokban ugyanolyan jó akciók vannak, mint eddig.  A paradicsom 0,99/ Kg. A fél kilós eper 1 euró. Dinnye 0,79-0,59/ Kg. A piacon a szőlő 1,59/ Kg...

"Túl olcsó az élelmiszer nálunk, korlátozásokkal fenyeget az agrárkamara"

https://index.hu/gazdasag/2020/04/21/tul_olcso_az_elelmiszer_nalunk_korlatozasokkal_fenyeget_az_agrarkamara/#

https://forbes.hu/uzlet/dragabb-lett-az-elet-magyarorszagon-a-jarvany-miatt-kijottek-az-adatok/

2020 június 21. A magyarországi hírekben olvastam hogy itt Olaszországban a koronavírus miatt 30%-al drágult minden!!! Csak az a gond, hogy én ezt sehol sem tapasztalom. Ha megnézed a havi akciós újságokat, ugyanazokat az árakat találod mint pl. februárban...és nem minden szerepel a katalógusban!  Most vettünk a Penny-ben 0,59/Kg-ért görögdinnyét, a paradicsom 1 euro alatt van mindig, a fehér lisztet 0,39/ Kg-ért adták, és nem volt a katalógusban.

2020 augusztus 1.

Akciósan 0,19-0,30 között van a görögdinnye, az élelmiszer diszkontok folyamatosan akcióznak, gyakorlatilag semmi sem drágult a januári, tavaszi árakhoz képest. Nem a sarki kisboltban kell vásárolni, meg nem a tengerre néző Conad City üzletben, ahol csak akkor bukkanok fel, ha be kell mennem pisilni. Ha lejössz nyaralni, okosan is tudsz költekezni, csak rajtad múlik....


Ha mindezekhez az árakhoz  hozzá teszem, hogy átlag 7-8 eurós órabérek vannak, akkor sokkal olcsóbb, mint ha csak átszámolod Ft-ra.

Egy liter benzin a legolcsóbb kútnál 1,46 euró/ L. A gázolaj 1,36 euró/ L. Az én kocsim gázzal megy, 0,53 euró/ L. Ezek 2020 februári árak.

2020 április. A legolcsóbb benzin 1,29 euro/L. Gázolaj 1,168/L, az autógáz 0,498 /L.

2021 decemberében a benzin 1,69 euró/ L. Gázolaj  1,5 euró/L. gáz 0,69 / L. 

Egy átlagos albérlet 400 euró/ hó plusz a rezsi. Szerintem Magyarországon is van ennyi, most 2020-ban. Nagyvárosokban drágább , Firenzében 800 euró fölött is van albérlet, de a városon kívül 400 euróért találsz.

A mobiltelefon itt drágább, a háztartási, konyhai eszközök ugyanannyiba kerülnek mint Magyarországon.

Mobil szolgáltatás......Feltöltő kártyám van, az előfizetés csak akkor indokolt, ha flancos telefont vesz az ember 2 év hűségnyilatkozattal. Utána meg azt is ki lehet dobni, hiába volt több mint ezer euró. Na szóval, feltöltős. Ha nem töltöm fel, 2 évig elérhető vagyok. DE HA FELTÖLTÖM.... Korlátlan telefonhívás országon belül, ( Magyarországot úgy sem hívom)  korlátlan SMS, és 80 GB internet, mindez 10 euró feltöltésért cserébe. Ha 6 hónapig hűséges vagyok, nem megyek át másik szolgáltatóhoz, akkor a 6. hónap után már csak havi 8 euróval kell feltölteni és egy év után havi 100 GB internetet használhatok. Magyarországon hol tart a mobil szolgáltatás?


Ruhákat érdemes a piacon venni. Boltokból vissza maradt ruhák 1 euróért kaphatók. Farmer 5-10 euró.

Minimál bér még nincs, de havi nettó 1200 eurót haza szoktak vinni az emberek. De nettó 1500 euró sem ritkaság. munkakör és képzettség függő. Dolgoztam kempingben kertészként, a túlórákkal nettó 1600 volt a folyószámlámon. Plusz 13. havi időarányos része, plusz 14. havi időarányos része, plusz munkaviszony megszűnésekor, szeptemberben a ki nem vett szabadság kifizetése, stb....nem olyan rossz.

2021-ben az év nagy részében munkanélküli segélyen voltam. A munkanélküli segélyből ki tudtam fizetni az albérletemet, tankoltam a kocsit, megvettem minden hónapban a szükséges dolgokat. Csak nyáron dolgoztam 2 hónapot. Július 26-tól október 2-ig volt a munkaszerződés. Az első héten nem indult be a termelés, gyakorlatilag augusztusban kezdtünk el dolgozni.  Augusztusi nettó fizum 1420 euró. Szeptemberi nettó fizu 1370 euró, októberben dolgoztam két napot. Novemberben kifizették a 2 ledolgozott napot, plusz a ki nem vett szabadságot, a 13- havit részarányosan, plusz a július utolsó hetében le nem dolgozott időt is. Kaptam 830 eurót. Gyakorlatilag 2 hónap munkaviszonnyal hazavittem nettó 1 millió 300 ezer Ft-ot. Ezek után hasonlítsd össze az itteni árakat a magyarországi árakkal.....

https://sites.google.com/site/valoditoszkana/
https://sites.google.com/site/stabilfogyokura/home