Állatok fotózása

Az állatok fotózása szinte idegen a mai ember számára. Vagy a kedvenc kutyát vagy macskát fotózzák le mesterséges körülmények között, vagy a természetben hoznak létre inger gazdag környezetet, mert az egyszerű valóság, a természetes szépség már unalmas. 

A természetfotózáshoz, ezen belül az állatok fotózásához türelem és alázat szükséges. Nem fog fotómodellként engedelmeskedni, neked kell kivárni a megfelelő pillanatot, amik akár órák, vagy napok próbálkozásait, kudarcait jelenti. 


A mai világban el akarják hitetni veled, hogy ha veszel egy több ezer eurós csoda fényképezőgépet, ami századmásodperc alatt állít tökéletes élességet, akkor csak sétálsz a tengerparton, kiugrik a hal a vízből, előkapod a csoda kamerádat és már kész is a tökéletes, díjnyertes fotó. Holott a valóság az, hogy a természetfotósok tudatosan dolgoznak. Ismerik a terepet, kifigyelték az állatok szokásait, napi életritmusát, számoltak az állat életritmusának megfelelő fényviszonyokkal, mert ha egy madár reggel szokott üldögélni az adott faágon, de reggel szembe süt nekem a nap, akkor garantáltan rosz fényviszonyok melletti pocsék felvétel lesz az  eredmény, ezért nekem keresni kell egy olyan helyet, ahol a zoom objektív még be tudja fogni az állatot, de megfelelő szögben süt a nap. 

Gyakran olvasom a neten, hogy valaki vett egy bridge kamerát, elkezdett madarakat fotózni, de hamar beleunt, és rájött, hogy fölösleges és nem jó  a bridge kamera, ezért vett egy profi kamerát. Valójában nem a kamerával volt a gond, hanem a fotóssal, aki azt hitte, hogy madarat fotózni annyi, hogy megnyomom a gombot és készt. Figyelembe kell venni, hogy az extra zoom objektívnek is vannak korlátai, mert ha kevés a Nikon Coolpix 500 kamerám 36x optikai zoom teljesítménye, akkor csak a digitális zoom segítségével tudok elég közel menni, ami természetesen képminőség romlással jár. Az itteni fotók között is mutatok szemcséset, homályosat, nem szégyen, legalább tudsz számolni a kamera gyengeségeivel. Mindegy hogy milyen kamerát veszel, mindig vannak fizikai korlátai, amiket lehet tagadni, de az nem segít, csak elhiteted a világgal, hogy te mekkora profi vagy és mennyire menő a cuccod. 


5 éve lakom egy tetőteraszos családi házban, öt év alatt kifigyeltem a madarak viselkedését, de még így is előfordul, hogy több órát kint vagyok kamerával a kezemben és várom a megfelelő pillanatot.

Tehát a természetfotózás jelszava: Türelem és felkészültség. 

Az extra zoom is kevés sokszor, ezért a 4 x digitális zoom-ot is igénybe kell vennem, aminek köszönhetően romlik a képminőség.  De számomra az is öröm, ha egy különleges madarat egyáltalán lekaphatom. 

Mutatok egy mintát hogy mit tud az extra zoom. Ez a kép a 36 x optikai zoom teljesítményét mutatja. 

Amikor ez már kevés, akkor nyulok a digitális zoom-hoz, ami miatt romlik a képminőség. 

Hogy érthető legyen, miért homályos a sárga énekes madár, mutatom, hogy milyen messze volt a fa tetején, és hogy a 36 x optikai zoom is kevés egy ekkora távolságban az apró madárhoz. 

A ragadozó madarak túl messze voltak, de még így is élmény volt látni őket. 

A fekete rigó kevesebb mint 10 méter távolságra volt. A 36x zoom ennyire hozta közel a kistestű madarat.