Miért választottam egy öreg bridge kamerát ?

Mint mindenki, én is szétnéztem az interneten, mielőtt kamerát vásároltam. Meghallgattam a profikat a youtube-on, elolvastam a teszteket, szakmai leírásokat. 

A youtube-on egy dolgot megtanultam. NE VEGYÉL BRIDGE KAMERÁT!!!

Kicsi a szenzor, csak akkor, mint egy mobiltelefonnak, fölösleges az extra zoom, mert nem tudod kihasználni, rossz az objektív fénybeeresztő teljesítménye, homályban és éjszaka használhatatlan!  Egyetlen megoldás a tükörreflexes kamera, vagy a most még elterjedtebb, tükör nélküli cserélhető objektíves kamera. Csak ezt, vagy el se kezdj fotózni. 


Nyomba gyanús volt, hogy mindegyik youtube sztár ugyanazt a márkát javasolja, még akkor is, ha a régebbi videóiban egy egészen más kamerát használt maximális megelégedéssel. Egyértelmű, hogy egy cég megvette őket kilóra. Tehát ez nem hiteles információ számomra. 

Maradt a józan ész. Hagyományos, filmes kamerát egyetlen okból nem szeretnék. Borzalmasan drága játék lenne előhívni a 36 kockás tekercseket, ha azt nézem, hogy egy délutáni séta alkalmával a tengerparton ellövök 100-150 felvételt. Ezeket otthon a laptopon tanulmányozom, selejtezel. válogatok, talán marad 30 fotó a 150-ből. 


Tehát fejlődök a korral, jöhet a digitális kamera. Terveztem, hogy videókat fogok szerkeszteni, ezért kell egy HD, vagy FULL HD kamera lehetőség. Az új tükörreflexes kamerák, amik ezt tudják, megfizethetetlenek, az olcsóbb, használt tükörreflexesek meg még nem tudják. Marad a kompakt és a bridge. A kompaktoknak gyenge a zoom objektívje, pedig itt a tengerparton mindig figyeltem a horizont mögött eltűnő hajókat és a madarakat a fák tetején, ezért kiesik a kicsi kompakt. 


A végén döntöttem, és vettem egy öreg NIKON COOLPIX 500 P bridge kamerát. Hogy miért? 


Hogy néz ki egy 800 mm-es teleobjektív, ha tükörreflexes kamerát használsz, ami ugyanazt a nagyítást tudja mint az olcsó ( 90 euró használtan )  és apró Nikon Coolpix 500?

És mi tudja azt amit egy Nikon Coolpox 1000, aminek 3000 mm a gyújtó távolsága?

3. Gyönyörű videókat készít, amit természetesen egy jó okostelefon is tud, csak azon nincs ott a 36x optikai zoom, ami még négyszeresen növelhető digitálisan. 


Hogy mit jelent a gyakorlatban a 36 x zoom?  Készítettem egy illusztrációt.  A kicsi, piros négyzet az 1 , azaz az eredeti méret. Az eggyel nagyobb zöld négyzet a 4 x nagyítás. Ezt tudja egy átlagos tükörreflexes kamera 200 mm-es zoom objektívvel, ami 250 eurónál kezdődik , ez csak az objektív, kamera nélkül. . A világosbarna négyzet a Nikon Coolpix 500 a 36 x zoom objektívvel, amit használtan 90 euróért vettem. A még nagyobb zöld négyzet a 64 szeres zoom, pl. a SONY DSC H 400, 350 eurós áron. A sárga négyzet a 100 x nagyítás,  nagyjából ezt tudja a NIKON  COOLPIX 1000, közel 1000 eurós áron. 


Azt tudni kell, hogy a kicsi szenzor miatt a bridge kamera lekicsinyíti a képet a hagyományos, 36 mm-es analóg kamerához képest. Gyakorlatilag a felére. Ezért a 36 x optikai zoomot ha átszámítom a hagyományos fényképezőgép leképezésére, akkor 800 mm gyújtótávolságnak felel meg. Az alap az 50 mm. Egy 200 mm-es objektív 4 x nagyítást tud. A 800 mm-es objektív 16 szoros nagyításnak felel meg, mert a 800-ban 16 x van meg az 50.

Ha összehasonlítom a 90 euróért vásárolt , 36 szoros zoom kamerám egy hagyományos 800 mm-es objektív árával, ami ugyanazt a teljesítmény tudja, akkor maradok a bridge kameránál. 


Az okostelefonokon kizárólag digitális zoom van, ami minden esetben minőség romlással jár, ha nagyítok. A Nikon coolpix 500 a 36 x opitkai zoom után még négyszeresen digitálisan nagyítható, ami gyakorlatilg azt jelenti, hogy megduplázza a képet. A fenti ábra szerint a világosbarna négyzetet kinagyítja a sárga  négyzetnél kicsit nagyobbra. De itt már romlik a képminőség. 


4.Ami számomra a legfontosabb, hogy minden kézzel állítható, ki tudom iktatni azokat az elektromos kütyüket, amik helyettem akarják eldönteni, hogy mit, mikor , hogyan és hol kell alkalmazni, beállítani stb...Így eljutottam oda, ahol az elején elkezdtem ezt a történetet. Jó objektív, kézzel állítom a rekeszt és a zársebességet. Mert ez a fotózás alapja és titka és rákfenéje és művészete. A többi csak maszlag. 


Hogy miért vegyél öreg bridge fényképezőgépet a drága tükörreflexes vagy még modernebb tükör nélküli kamerák helyett?

A másik ostoba indok, hogy azért fölösleges az extra zoom, mert a sok Km távolságban található objektumot fotózva a köztem és az objektum között található levegő por és páratartalma is jelentkezik a felvétele, ezért mindig rossz minőségű a felvétel. Ostoba kifogás. Egy 100 szoros optikai zoom-mal nem csak 20 Km távolságra található tornyokat lehet fotózni, hanem a 10 méterre található szitakötőt is. 

A következő videó beremeg, mert a stabilizátor keresi a megfelelő pozíciót, de ha nem videót csinálsz, hanem fotót, akkor garantáltan éles lesz a kép. 

A harmadik kifogás, hogy a bridge kamera nem alkalmas pl. éjszakai felvételekre. Elárulok neked egy titkot. A több ezer eurós kamera sem alkalmas mindenre. Ha le akarod fényképezni a tejút rendszert, akkor nem elég a 30 mp. es  exponálás, nem elég az extra nagy szenzor. Kell egy speciális objektív, amit nagyon ki lehet nyitni, lehetőleg F. 2,8 vagy akár f 2 is jobb lehet, természetesen széles látómezővel. Ez fotózza le a tejútat.  Egy másik objektívvel készít egy tájképet közvetlen naplemente után. Majd egy harmadik felvételt készít a közeli objektumokról speciális megvilágításban. Majd mindezt összevarázsolja egy számítógépen, hogy megszülessen a csodálatos fotó a tejúttal a hegyek között vagy akár a sivatagban a romos épülettel.  Mindezek után közli veled, hogy a te bridge kamerád nem alkalmas arra, amire az ő profi kamerája igen.  Egyébként a bridge kamerák között is van olyan, ami tud 30 mp es zársebességet, csak ki kell választani  a számodra megfelelőt. 

A valóság az, hogy a kamera legfontosabb része az objektív. Tehát ha háromszor cserél objektívet a kamerán, az gyakorlatilag azt jelenti, hogy 3 különböző kamerát használt. Ha az extra zoom-ot tudó használt bridge kamerád mellé veszel egy másik használt tükörreflexeset 100 euróért, ami alkalmas pl. a tejút rögzítésére, akkor te is több kamerát használsz, csak nem akarod leplezni. 


Minden esetben el kell dönteni , hogy mit akarsz. Ha nem szempont a videó, ne foglalkozz vele. Ha nem szempont az extra zoom, ne foglalkozz vele. Ha fontos a hosszú záridő, vagy a magasabb ISO, mert éjszaka akarsz fotózni, vagy elmosódott vízesést, hullámzást akarsz megörökíteni, az alapján válaszd ki a neked megfelelő kamerát. 


Ha megnézel egy több ezer eurós profi kamerát cserélhető objektívvel, akkor kell egy 800 mm-es zoom objektív, hogy elérje azt a szintet, mint a 90 eurós Nikon Coolpix 500, a most már csak átlagosnak számító 36 x zoommal. Egy 800 mm-es zoom ugyanolyan nehéz és kényes, mint maga a kamera. Kell egy normál objektív, esetleg 50-70 mm-es, ami akár portré fotózásra vagy általános fotózásra is alkalmas. Kell egy olyan objektív, aminek a rekesze a legkisebbre állítható, szerencsés esetben 16.-osra, hogy tudjál vele hosszú záridős képeket készíteni, illetve kell egy éjszakai objektív, minimum 2,8-s rekesszel, vagy akár 1,8-2-es nyílással, hogy minél több fényt beengedjen a tejút fotózásakor. Ha makrózni is szeretnél, akkor kell egy speciális objektív vezérelhető vakuval. Ha ezeket egymás mellé rakod, megtelik az utazó táskád. 

Ezen felül számolnod kell azzal a kockázattal, hogy ha szabadban cserélsz objektívet, sérülhet a finom porszemektől a szenzor, sokan ezért használnak több kamerát különböző objektívekkel, hogy a sérülést elkerüljék.   Ha ezt mind megvették, összesen több mint 10 000 euróért, akkor közlik velem, hogy az én bridge kamerám keveset tud.

A Nikon Coolpix 500 egy elavult öreg kamera, ezért tud csak 36 x zoom-ot. A mai bridge kamerák, amiket használtan is meg tudsz venni 200-300 euróért, könnyedén teljesítik a 60 x zoom nagyítást, ami digitálisan többszörözhető, tehát 100 x nagyítás is megoldható. Ha nem húzod ki a zoom-ot, széles látószögű az objektív, ideális a tájfotózáshoz. Ha a zoom-ot csak 70 mm-ig húzod ki, jó a portré fotózáshoz. A mai bridge kamerák már tudják a 30 mp-es záridőt, tehát alkalmasak a hosszú záridős felvételekhez. Általában közeli felvételekre is alkalmasak, akár 2-3 cm-es makrózáshoz.  Ha okosan választasz készüléket, ezeket mind tudja egyetlen kamera. Hogy mit nem tud egy bridge?   Pl. lefényképezni a tejutat, illetve az igazi makrófelvételeket elkészíteni. Mi a megoldás?  Veszel egy használt tükörreflexes kamerát alacsony megapixellel, kb. 10-12 MP, és keresel hozzá egy használt makró, illetve egy használt éjszakai objektívet. A használt tükörreflexes öreg kamera kb 100-150 euró. Hogy makrózni szeretnél vagy éjszakai felvételt készíteni, az a te dolgod. Fölösleges dolgot ne vegyél. 


A csillagok fotózásához 28 másodperc záridő kell, mert 30 mp. fölött bemozdulnak a csillagok. Ezt még a mai bridge kamerák is tudják, az egyetlen gond, hogy a blende nem nyitható az extra zoom objektív miatt eléggé nagyra. Pedig az ideális a minimum 2,8 vagy akár 2-es blende. 

Ha extra szép homályos vízfátyolt vagy elmosott tengert akarsz fotózni, akkor nem biztos hogy elég a 30 mp. zársebesség, akár 1 perc is jól jön.  Mindig az igényeidnek megfelelően vegyél kamerát. 

Ha veszel egy szuper zoom bridge kamerát használtan, mellé egy öreg tükörreflexeset a neked megfelelő objektívvel, akkor 2 kamerával letudtál mindent, nem kell objektívet cserélned a tükörreflexesen.  Így nulla a szenzor sérülésének az esélye, mert csak arra használod, amire összepárosítottad, a többit megoldja a bridge. 

Te összehoztad  max 500 euróból és két kamerából azt, ami a profinak 10 000 eurójába került.  Te  megoldottad két készülékből azt, ami neki egy dupla akkora és dupla nehéz kamerával, egy kamera súlyú és annál nagyobb 800-as zoom és 4 másik objektívval sikerült.

Te a 12-18 megapixeles képet nézegetsz a 2,5 megapixeles felbontású monitorodon, a profi a 45 megapixeles képet bámulja a 2,5 megapixeles monitoron. 


Ne feledd, a fényképezéshez három dolog kell. 1. jó objektív. 2. zársebesség megfelelő kiválasztása. 3. rekesz megfelelő kiválasztása. ENNYI. A több ezer eurós masina azért kell, hogy kipótolja a te fotós hiányosságodat. Inkább tanulj meg fotózni.

Egy konkrét példa. A mai modern kamera akár századmásodpercek alatt tökéletes fókuszt állít a szemedre automatikusan. Sétálsz a tengerparton, tetszik a kilátás,  vagy le akarod kapni a naplementét...számít, hogy egy századmásodperc alatt van meg a tökéletes élesség? NEM.  Csak akcióban van jelentősége, dinamikus téma  fotózásánál.  Ha a kameráddal a kezedben sétálsz a tengerparton, a porvédő rajt van az objektíven, a kamera kikapcsolva....majd hirtelen kiugrik egy hal a vízből, vagy lecsap egy sirály,,,,mit tudsz csinálni?  SEMMIT. Ha megnyomod a bekapcsoló gombot, több mint egy másodperc, mig magához tér a kamera. Addigra elillant minden, ami izgalmas volt. Ha nem vagy sportriporter vagy profi természetfotós, nincs jelentősége az egy századmásodpercnek. 

Tanuld meg használni a mélységélességet, tanulj meg igaziból fényképezni, és ha több év gyakorlás után eljutottál odáig, hogy már csak az egy századmásodperc segít, hogy fejlődj a fotózásban, na akkor vegyél egy használt és olcsó profi kamerát, amit eladott valaki, mert csak porosodott a szekrényben, mert egyszerűbb volt előkapni az okostelefont, mint megtanulni használni egy igazi kamerát.