Kézi beállítás

 Az okostelefonok és automata kamerák világában sokan nem értik, hogy miért kell kézi beállítással bíbelődni, szöszölni. Megnyomod a gombot és kész a felvétel. Most az okostelefonomon mutatom meg, hogy mi értelme van. Nem kell drága kamerát venned,, hogy megértsed a fotózás alapjait. Az én 130  eurós, 12 megapixeles Motorola G 22 telefonom is tudja azokat az alapokat, amikkel elsajátíthatod az alapfogásokat. Természetesen ha kedvet kaptál, vágyakozni fogsz egy igazi kamerára...

Az első kép a megnyomom a gombot és kész a felvétel esete.

Most jön a kézi beállítás...ugyanaz a helyszín, ugyanakkor készült felvételek csak más a beállítás.

Az ISO érzékenységgel tudod állítani a bejövő fény érzékenységét, magasabb ISO mellett világosabb lesz a kép, de romlik a minőség.  Az IDŐ állításával tudod szabályozni a bejövő fény idejét, ezáltal a mennyiségét. világosabb vagy sötétebb lesz a kép ugyanakkora ISO érték mellett. A FEHÉREGYENSÚLY állításával tudod befolyásolni a kép árnyalatát, a természetes fénytől a vöröses vagy a kékes eltolódásig.  Csak gyakorlással fogod megtanulni. Ha érted, jöhet az igazi kamera kézi beállítással. 

Az öreg bridge kamerámmal, a Nikon Coolpix 500 P-vel készítettem néhány fotót, hogy jobban el tudjam magyarázni a kézi beállítás fontosságát.

Az első képen a gyári, automata beállítás látható, és a kézi beállítás.

A fenső kép az automata, az alsó a kézi beállítás.  A következő képen csak a zársebességgel játszottam, a rekesz változatlan.

A kék órában, amikor gyakorlatilag sötét van, de hosszú záridővel még kék az ég, sokat lehet játszani a beállításokkal. A felvételek egy időben készültek

Néhány fotó, hogy lásd, mit lehet kihozni egy egyszerű naplementés időszakból.