FÉNYKÉPEZÉS ELŐTTI GYORSTÁR

A NIKON COOLPIX 500 P kamerámon, ami egy öreg és elavult kamera, már létezett a fényképezés előtti gyorstár funkció. Azért beszélek erről a lehetőségről, mert ma már minden komolyabb kamera tudja, csak az emberek nem használják. A mai bridge kamerák, amik 4 K minőségben vesznek fel videót, ezt a gyorstárat is tovább fejlesztették, 30 fotót rögzít a készülék  extra minőségben, szemben az öreg NIKON-om 7 felvételével. A NIKON COOLPIX 500 alapesetben 12 megapixeles felvételeket készít, ami bőven elegendő, erről írtam a fölösleges pixelmániával kapcsolatban. A gyorstár funkcióban automatikusan lecsökkenti a felbontást 2 megapixelre, de ez még mindig élvezhető, hiszen egy számitógép monitor is átlag 2 megapixeles, vagy a telefonod képernyője sem szokott 2,5 megapixelnél finomabb felbontású lenni. 


De miért is jó a fényképezés előtti gyorstár?


Sokan próbálkoznak madárfotózással, mikor megkapják a bridge kamerát az extra zoom objektívvel. Az internetes hozzászólásokból tudom, hogy lelkesen csinálnak néhány madár felvételt, de aztán feladják, majd közlik, hogy nem is jó a bridge, fölösleges az extra zoom, ezért inkább eladják és vesznek egy "igazi" kamerát, amivel normális képeket lehet csinálni. 


Holott az igazság az, hogy semmi baj a bridge kamerával, a hiba őbennük van.  Elhitette a marketing az emberekkel, hogy ha drága felszerelésed van extra felbontással, minimum 20-30 megapixeles nagy szenzorral, speciális élességállítással, ami 1 századmásodperc alatt tökéletes élességet állít, akkor te garantáltan profi természetfotós vagy, és amikor kiugrik a hal a vízből, vagy lecsap a ragadozó madár, te előkapod a csoda kamerádat, megnyomod a gombot, és láss csodát, kész a díjnyertes fotó!


A természetfotózás nem így működik. 5 éve lakom abban a családi házban, ahol a tetőteraszon szoktam a madarakat fényképezni. Ebben az 5 évben volt időm kifigyelni a madarak viselkedését, tudom hogy mikor szoktak üldögélni, melyik a kedvenc pihenő águk. 

De mivel nyugatra néz a terasz, csak délelőtt és max. délben tudok használható képeket csinálni, mert délután már szembe fény van, mindenképp az árnyékos oldalát mutatja a madár. Ezen felül figyelembe kell venni a szuper zoom korlátait is, mert nem minden távolságot tudok befogni. Ehhez jön, hogy délelőtt 11 után sohasem üldögélnek a kedvenc faágukon egészen délután 4 -ig. 



Nagyjából ugyanez igaz a vadon készült felvételekre is. Terepjárás, a megfelelő fényviszonyok kifigyelése, próbafotók sorozata, az állatok viselkedésének tanulmányozása előzi meg a sikeres fotót. Lehet hogy több hét előkészület után kattan a kamera.


Visszatérve a tetőteraszunkra. lehet hogy 1-2 órát kint vagyok a teraszon, előre beállított kamerával a kezemben, és csak egy óra várakozás után tudom elsütni a Nikont. 

De még ez sem elég a sikerhez, mert például a szarka 5 percig is képes üldögélni egy helyben, de az apró énekes madarak minden másodpercben arrébb ugrálnak, mire felemelem a szememhez a kamerát, már csak a hűlt helye van. 


Az ilyen egyszerű és kényelmes esetben, mint a saját teraszomon fotózni, vannak legyőzendő akadályok, az egyik a távolság.

Mutatom, hogy mit lát a kamera normál esetben és a 36 x extra zoom használatával. 

Ebben az esetben a zoom használatával szűkül a rekesz, kevesebb fény jut be a kamerába. Ez miatt, ha növelem a zársebességet, korlátozva vagyok a kisebb rekesz miatt.

A másik probléma, hogy én nem csak a passzív madarat szeretném lefényképezni, hanem mozgás közben is, amikor felszál, vagy megérkezik. A megérkezés extra zoom segítségével lehetetlen, nem tudod követni a madár mozgását. Marad az indulás pillanata, amikor fix helyen van a fotómodell, hozzá van állítva a kamera és az élesség, csak arra várok hogy reppenjen, és nyomom a gombot.

Na itt van a gond, ugyanis amikor reppen és én nyomom a gombot, eltelik néhány tized vagy századmásodperc, és  csak a madarunk farkát tudom elkapni jobb esetben, vagy még azt sem. 

A következő képek sorozatfelvételben készültek, 1/800 zársebességgel. 

Ez így nem fog működni, erre találták ki a FÉNYKÉPEZÉS ELŐTTI GYORSTÁR funkciót. A kényege, hogy az előre beállított kamerával figyelem a madarat a mi esetünkben, vagy bármi mást, amit szeretnél elkapni. A funkció át van állítva egy felvételről a gyorstár módba. Az elsütő gombot félig lenyomod, ilyenkor a kamera füllel hallhatóan dolgozik, sorozatosan készíti a felvételeket. DE NEM RÖGZÍTI! Csak akkor rögzíti, ha lenyomtad a gombot. Ráadásul nem azt rögzíti, amit akkor látsz, amikor lenyomtad a gombot, hanem az előtte  rögzített felvételeket menti el addig a pillanatig, amikor te jelt adtál neki. 


A madarunk esetében, én lenyomom a gombot, mikor a madár elrugaszkodik, de a reakció késés miatt csak akkor nyomtam meg a piros gombot, mikor madarunk már félig kint volt a képből. De a kameránk azokat a képeket menti el, amiket a gomb lenyomása előtt rögzített, de eddig nem mentett el véglegesen!

Gyakorlatilag leszáll a vadgalamb, kényelmesen ráfókuszálok, lenyomom félig a gombot és folyamatos duruzsol a kamera rögzíti a memóriában a felvételeket. Eltelik akár 5-8 perc, folyamatosan szidom a dögöt, hogy -mennyé má bakker!- közben azon sopánkodok hogy szegény öreg kamera mit szenved ez miatt a rohadt madár miatt, majd miután 10 perc múlva őfelsége odébb röppen, késve lenyomom a gombot. De a technikának köszönhetően sikerült rögzítenem az utolsó  7-8 kockát.

Az elején még 1/800 zársebességgel próbálkoztam. 

Mivel madarunk gyorsabban csapkod a szárnyával, ezért a kép egy része bemozdul.  Óvatosan emeltem a zársebességet 1/1500 -ra. Azért voltam bizalmatlan, mert amikor 12 megapixelen felnyomom a zársebességet 1/1500- ig, kevés a fény és szemcsés, zajos a felvétel.  De most a gyorstár funkcióban csak 2 megapixelen dolgozik, így könnyebben megbirkózik a feladattal. 

A dolog érdekessége, hogy amikor 12 megapixeles felbontásban  készítettem a felvételeket, de alacsonyabb zársebességgel, nem voltak szebbek mint ezek a 2 megapixelesek. 


Nézd meg ezt a 12 megapixeles fotót. Ugyanazon a fán üldögélt  a madarunk és ugyanarról a teraszról készítettem a felvételt. 

Később emeltem a zársebességet 1/4000 -ig, de itt már érezhető  a drasztikus minőség romlás ami a kicsi szenzornak köszönhető. 

Ezért  vissza vettem 1/2500-ra a zársebességet. 

Ha a zársebességet nézem, lehet hogy szebb a madár tollazata, mikor csapkod , de az ISO magasabb , ezért  romlik a képminőség az 1 /1500 zársebességhez képest.

Ezért szerencsésebb, ha az 1/1500 zársebességgel dolgozok. 

Sikerült  megörökíteni egy landolást, de ez teljesen a véletlen műve. 

Enyhén felhős időben készültek ezek a felvételek egy szántófldön. Félve használtam az 1/1000 zársebességet, mert aggódtam hogy kevés a fény,  de még éppen belefért. 

Ha nagyon jók a fényviszonyok, akkor vérdemes kisérlezeteni a zársebességgel. 

Ez a kép 1/2500 zársebességgel készült, f5,7  a maximális, 36x zoom miatt. ISO 1400.  A felbontás 2 megapixel.

A következő kép 1/1500 zársebességgel készült, f 5,7,   ISO 800, természetesen 2 megapixel. 

A következő fotó 1/1000 zársebességgel készült. f5,7 az extra zoom miatt és ISO 360. Természetesen 2 megapixel a felbontás.

 Az alul levő kép  1/1600 a zársebesség, f5,7.  ISO 900, és 2 megapixel. 

A tollászkodó szarka  zársebessége 1/1200, f5,7,  ISO 900 és 2  megapixeles. 

A seregély pedig 1/1250 a zársebesség, f5,7.  ISO 450 és 2 megapixel a felbontás.  Egyértelmű hogy a bridge kamera sokkal jobban ki van szolgáltatva a fényviszonyoknak, mint egy nagy szenzoros tükörreflexes masina, de ha tisztában vagy a korlátaiddal, megelégedéssel tudod használni a kis teljesítmnyű bridge kamerát is. 

Természetesen nem csak madarat lehet ezzel a módszerrel megörökíteni. Bármit ami mozog, és mivel nem tudod hogy mi lesz a következő pillanatban, nem tudod hogy mikor kellett volna megnyomni a gombot. Csak utólag vagy okos, hogy erről is lemaradtam!

Mint ezen a korcsolya bemutatón, ahol a néző közönség nem ismerte a koreográfiát, nem tudhattam, hogy mikor fog forogni vagy ugrani a kiscsaj. A kamerával folyamatosan követtem a mozgást, félig lenyomva tartottam a NIKON COOLPIX 500 gombját, és csak akkor rögzítettem véglegesen a fotókat, amikor már  megtörtént az akció.  Felhivom a figyelmed hogy ebben az üzemmódban az öreg Nikon csak 2 megapixeles képeket tud készíteni, ami a mai világban botrányos  , mert mindenkinek az agyára ment a pixelmánia, de ha nézed a képeket itt a weboldalon, teljesen használható.


Be kell ismerni, hogy a rendezvény naplementéhez közeli időpontban kezdődött, és izgultam, hogy a sötét miatt csak alacsony zársebességgel dolgozhatom. Szóba sem került az 1/1500. Ezért csak 1/200  és 1/400 között próbálkoztam, de egy idő után kevés volt és használhatatlanok lettek a későbbi felvételek. Ez van, minden eszköznek megvan a maga korlátja. Én nem szégyenlem, elfogadom és így szeretem  a jó  öreg bride kamerámat. 


Gyakorlatilag ha extra zoom-ot használok, szinte mindig a fényképezés előtti gyorstár beállítást használom. A tengerparton sétálva a hullámolvast is így örökítettem meg. 

DE a rally autós rendezvényen is nagy hasznát veszem. A sorozatfelvétel, ami 12 megapixeles képet készít, maximum  felvételt enged. De a fényképezés előtti gyorstárral akár 15 fotót is elsütök  egy gombnyomással, és ráérek otthon kényelmesen kiválogatni a legjobbat.