I våras hörde jag talas om utbytesprogrammet MistralBoréal som Institut français Finlande ordnar. Jag blev genast intresserad eftersom jag planerat att fortsätta studera franska. Trots att det uppstod vissa problem på vägen, satt jag i slutet av september i planet som skulle föra mig till Nice. Då kändes allt rätt. Jag hörde av mitt utbytespar att temperaturen fortfarande dagligen låg runt 30 grader vilket fick mig att se ännu mer fram emot att slippa det finska höstvädret.
Klockan 08.00 på måndagsmorgonen stod jag och mitt utbytespar utanför porten till skolan. Det kom som en chock då jag hörde att skoldagen slutade klockan 18.00. I skolan följde jag med mitt utbytespar på hennes lektioner men jag hade också tid att göra mitt eget skolarbete. Jag lärde också känna några av mitt utbytespars vänner och även en annan finsk utbyteselev. Jag märkte flera stora skillnader mellan den finska och den franska skolan, till exempel kunde studerandena endast gå in på eller ut från skolområdet vid vissa tidpunkter.
De långa skoldagarna innebar att det inte fanns tid att göra annat på vardagar, utan vardagskvällarna bestod av middag och läxor. Jag upplevde inte att detta var ett problem, då de långa skoldagarna, de nya bekantskaperna och mina egna skoluppgifter var ganska uttröttande. På helgerna besökte jag tillsammans med min värdfamilj olika sevärdheter och städer i området. Vi besökte bland annat Saint Tropez, Aix-en-Provence och ön Porquerolles. Vi besökte också flera vackra stränder. Dessa utfärder var för mig utbytets höjdpunkter. De gav mig möjligheten att lära känna min värdfamilj bättre, vilket jag uppskattade.
När jag hade kommit hem märkte jag en stor skillnad i mina franskakunskaper. Veckorna i Frankrike har hjälpt mig enormt i mina studier. Jag förstår talad franska betydligt bättre. Jag upplevde också att det var värdefullt att ta del av en annan kultur.
Till utbytet hörde också att mitt utbytespar besökte Finland i tre veckor. Hon kom hit i mitten av november. Trots att vädret inte var så bra de första dagarna, fick hon ändå uppleva snö och köldgrader. Vi gick på julmarknader, hon fick baka pepparkakor och dricka glögg. Hon vågade också doppa sig i en vak.
Sammanfattningsvis var utbytet för mig på många sätt en positiv upplevelse. Delvis berodde det på att jag hade turen av att komma väldigt bra överens med min värdfamilj och mitt utbytespar, vilket såklart inte är en garanti. Jag upplevde att den enda nackdelen (förutom de oändligt långa skoldagarna) var att inte ha något höstlov. Jag tror ändå att utbytet gynnar alla som vill lära sig språket och lära känna nya människor.
Ellen Haverinen 22I