Osobnosť včelára

Niektorí včelári sa s obľubou nechávajú počuť, že je rozdiel medzi včelárom a chovateľom včiel. Z toho, ako to chápem ja (pozri definíciu pojmu chovať), som si nie istý, či hovoria o chovateľovi v užšom, či širšom zmysle tohto slova - a teda - či sú pyšnými včelármi, a či chovateľmi.

V mojom chápaní je moderný včelár človek, ktorý balancuje niekde medzi dvomi extrémami: Slniečkár a Výnosník.

Slniečkár

Slniečkár včelári čo najviac prírodne a prirodzene. S úľmi typu TBH (Top Bar Hive) na trámikoch bez medzistienok, aby mali včielky úľ čo najviac vo svojej réžii. Keby mu to zákony dovoľovali, včeláril by v klátoch alebo košniciach. Nezbiera peľ ani materskú kašičku. Včelstvá rozmnožuje rojením. Neoznačenú matku si včelstvá v prípade nutnosti vymieňajú samé. Lieči prírodnými prípravkami, alebo darwinovsky (= prirodzeným výberom). Pri medobraní odoberá celé strde - med, vosk aj s trochou peľu - včielky musia za odobratý plást znovu vystavať plást nový. Nikdy nekočuje, lebo ani bútľaviny nekočujú. Včielky zimujú na svojom mede. So svojimi včielkami udržuje priateľský vzťah.

Výnosník

Výnosník včelári s tenkostennými nízkonadstavkovými úľmi s rámikmi s medzistienkami a s materskou mriežkou, aby mal úľ čo najviac vo svojej réžii. Môže teda prekladať hocičo hocikam a nielen v rámci jedného úľa. Odoberá všetko, čo sa dá speňažiť. Trúdy sú nevyhnutné zlo, ktoré minimalizuje, za roj sa hanbí. Pravidelne dokupuje čistokrvné inseminované matky. Označenú matku mení každým druhým rokom, aby sa nerojila a tiež preto, že je zničená chemickým liečením a forsírovaním ku kladeniu. K tomu a tiež k predaju potrebuje matky chovať. Preto množí zmetencami. Množí aj odložencami - hlavne kvôli potláčaniu rojenia. Pri medobraní vyfukuje mladušky z medníkov motorovým fukárom dva metre pred rad úľov do trávy. Vytočené rámiky vracia do úľa, napríklad do susedného. Nekočuje v pravom zmysle slova - úle našúpe žeriavom do blízkosti chemicky ošetrovaného poľa, aby zarobil peniaze za opeľovanie, a po sezóne ich žeriavom zozbiera. Keďže všetok med zobral, na zimu dokrmuje cukrom alebo inými výdobytkami trhovej ekonomiky. So včelami udržuje zamestnanecký vzťah.

Súvisiaci článok: Sloveso chovať

Pár otázok pod čiarou: Môže sa človek, ktorý na konci driny svojej a driny jeho včiel tepelne znehodnotí produkt ich spoločného snaženia len preto, aby sa vopchal rozmaznanému zákazníkovi do zadku, nazývať včelárom? Má takýto človek vôbec právo sedieť pod tabuľou MED PRIAMO OD VČELÁRA? Môžu potom riadni včelári zazlievať zákazníkom, že porovnávajú ceny mŕtveho „medu“ z reťazcov s cenou ich živého medu?