Včelí jed

Apitoxín

Základný popis

Včelí jed je cytotoxická a hemotoxická bezfarebná kvapalina charakteristickej vône a kyslej chuti produkovaná jedotvornou žľazou včelích robotníc a matky. Včelie robotnice brániace včelstvo pred votrelcom pomocou žihadiel s háčikom vpravujú do tela nepriateľa jed, čím votrelcov usmrtia, paralyzujú či aspoň odháňajú v závislosti od veľkosti a odolnosti nepriateľského organizmu. V pokožke cicavcov sa háčik žihadla zachytí a nejde vytiahnuť, čím sa predlžuje doba intoxikácie a zvyšuje dávka včelieho jedu. V súboji s lúpežiacim hmyzom (aj inými včelami) môže včela bez ťažkostí svoje žihadlo opäť vytiahnuť a mnohonásobne použiť. Včelia matka ho používa len pri súboji s inou matkou. Trúdy žihadlo nemajú - zavadzalo by ich pohlavnému orgánu.

Včelí jed je výborný proti reume. Vyrábajú sa z neho rôzne liečivá hlavne na autoimunitné ťažkosti.

Pre zdravého (nealergického) dospelého človeka predstavuje smrteľné riziko bodnutia (index LD50) asi 700 žihadiel. Pre malé dieťa to môže byť už 90 žihadiel.

Chemické zloženie:

(Uvedené percentá sa týkajú sušiny)

Ako všetko vo včelom svete, aj včelí jed je dokonalým koktejlom látok pôsobiacim synergicky: na nervovú sústavu, znižovanie krvného tlaku, rozklad červených krviniek. U citlivých osôb môže spôsobiť horúčkovitý stav alebo anafylaktický šok.

Získavanie včelieho jedu

Včelí jed sa získava pomocou elektrických lapačov. Jednoducho sa nainštalujú k letáču - vstupu do úľa. Včielka, ktorá práve nalietala kilometre po chotári, vracajúca sa domov, prechádza do úľa cez lapač, dostane elktrický impulz, reflektívne bodne a vypustí trochu jedu. Lapače sú našťastie konštruované tak, že žihadlo nezostáva zapichnuté a včielka si ho môže vytiahnuť.