Metóda demareé principiálne

Príklad zo sezóny 2023

Jeden mladý včelársky majster pri prehliadke jedného neúspešne ošetreného včelstva metódou demareé na kameru vyhlásil, že: „... Tu matka neuhrala demareé...

Čo je demareé?

Demareé je protirojové opatrenie - technika, pri ktorej sa z plodiska odoberie väčšina plodových plástov aj s väčšinou zásob, tie sa preložia sa do nového nadstavku, a ten sa nakoniec vyloží nad medník/y. Pôvodné plodisko s matkou sa doplní medzistienkami a samozrejme zakryje materskou mriežkou. Niekto odporúča dať MM aj pod novovzniknuté - vzdialené plodisko (bez matky). Na záver stačí v lehote od piatich do ôsmych dní (čerstvosť chovného materiálu) vo vzdialenom plodisku, čiže v odloženci vyloženom nad medníkmi, vylámať všetky núdzové materské bunky, ktoré tam natiahli osirelé mladušky. (Po vyliahnutí všetkého plodu sa zo vzdialeného plodiska stane automaticky ďalší medník, ak to sedí s včelárovými predstavami o medníku. Ak nie, nadstavok sa odoberie.)

Týmto činením sa matka so zvyšnými včelami v pôvodnom plodisku dostane zo stavu rozvíjať sa do stavu prežiť, čím je rojová nálada v aktuálnej sezóne nadobro v háji.

Principiálne je demareé kombinácia odloženca (v rámci jedného včelstva) s preletákom (v rámci jedného včelstva).

Ďalšie princípy

To, že lietavky neukladajú sladinu do plástov samé, ale ju pri vchode do úľa odovzdávajú na spracovanie mladuškám, je jedným z princípov fungovania včelstva. (Poznaním tohto princípu argument očkomilov, že: Lietavkám, ktoré práve nalietali kilometre po chotári, uľahčujú otvorené očká prácu tým, že nemusia prejsť finálny jeden meter pešo do medníka, trochu pokrivkáva. Nemusia - mladušky to spravia za ne! 😁)

Aj keď „potiť vosk“ - vylučovať ho cez voskové žľazy - sa podľa potreby včelstva dokážu prinútiť včeličky hocijakého veku, najprirodzenejšie je to pre mladušky vo veku od 12. do 18. dňa života. Vosk je magická zmes tukov, takže na jeho produkciu sa potrebujú úľové včely (= hlavne mladušky) stravovať peľom, ktorý prinášajú lietavky. Okrem potenia vosku je na stavbu včelieho diela ešte potrebné teplo, ktoré taktiež vytvárajú (alebo aj odoberajú) úľové včely (= hlavne mladušky). To sú ďalšie princípy, o ktorých by sa nepovedalo, že hrajú veľkú rolu v technike demareé. (Preto som v texte hore slovo medzistienkami zvýraznil.)

Zhrňme si teda princípy

Metóda demáreé je kombinácia:

Kam vedie hluchonemá technika

Ak by spomínaný pán včelársky majster poznal metódu demareé principiálne - nie len technicky, nenechal by na nadstavkoch otvorené očká, čím prakticky zlikvidoval princíp preletáka! Staré lietavky už na očká medníkov zvyknuté a mladé lietavky (vyliahnuté už vo vzdialenom plodisku) lietali cez očká priamo do medníkov, kde na ne čakali mladušky, miesto toho, aby sa všetky včielky stretávali riadne dole - v plodisku. Ani lietavky a ani mladušky sa tak vôbec nestretali s matkou a jej feromónmi a tá v bývalom plodisku na studených medzistienkach prakticky osirela a z nedostatku staviteliek a peľových zásob pravdepodobne zahynula.

Takže ten, kto neuhral demareé nebola matka, ale pán včelársky majster.

Tento článok vnikol primárne ako príklad toho, aký je rozdiel medzi user friendly prístupom (technikou v bodoch) a poznaním princípov - ako úvodnej témy k sekcii Rýchlokurz geniality.