Chov matiek z rýchlika

Matky sa chovajú od 15. 5. do 15. 7. (čítaj: od polovice mája do polovice júla).

Prečo v tomto intervale? Od polovice mája by mal byť na svete dostatok trúdov k páreniu. Do polovice júla preto, aby sa novovzniknuté včelstvíčka stihli rozbehnúť a zazimovať. Taktiež trúdov začína ubúdať. A k tomu treba brať do úvahy fakt, že od položenia vajíčka po kladúcu matku ubehnú minimálne 4 týždne.

K chovu sú potrebné:

Chovateľský a rojový kalendár.pdf

Princípy, ktoré k tomu treba poznať:

Genetická informovanosťácia

Vieš, že 80 % genetickej informácie u včiel sa prenáša z otca - trúda?

S touto informáciou sa naše slovenské a české publikujúce esá veľmi nezdieľajú. Kto vie prečo? Žeby chovali matky na predaj?

Pri tejto informácii totiž nejde o to, že si kúpiš jednu parádnu „značkovú matku. Ide o to, aký chosen ti tá matka prinesie do tvojej včelnice a či je teda celá tá šnúra stresov (uspanie, inseminácia, odobratie z jej rodiny, druhé zaklietkovanie, poštový prevoz, tretie zaklietkovanie, pridanie do cudzej rodiny a potom tŕpnutie, či nebude aj tak vymenená) toho hodná.

Ak bola inseminovaná matka chovaná v podobných klimatických, znáškových a úľových podmienkach ako máš ty, a rodina zhodnotí, že si tento implantát hypofýzy ponechá, jej genofond sa v 100 % bude po 40 dňoch nachádzať len v jej novej rodine. Ak ti prezimuje a budeš v budúcej sezóne v tejto rodine:

K tomuto treba ešte pripočítať genetické zníženie tohto percenta: posilnené alebo potlačené chcené alebo nechcené dedičné vlastnosti, na ktoré nemáš dosah...

Je samozrejme iné kúpiť si jednu matku s požadovanými vlastnosťami raz za dlhý čas a iné je robiť to pravidelne a často a to na celej včelnici...