Uteplený, či neuteplený?

Ak si si už vybral spôsob včelárenia a následne k tomu niektorú rámikovú mieru, ďalším výberom by malo byť, či budú tvoje úle uteplené (zateplené, izolované), alebo nie. Tak ako v každej oblasti včlárenia, aj v tejto je množstvo názorov. Na rovinu: tu žiadna praktická rada neexistuje. Poďme si teda povedať, z akých argumentov to teda na výber nemáš.

Modernosť

Rozhodovanie sa o uteplení ide po úplne inej linke, než po ktorej ide teplo samotné. Faktorom je tu skôr „modernosť“. Moderným môže byť spôsob, metóda, alebo rámiková miera. Modernosť je úzko spätá s veľkovčelárením, veľkovčelárenie je späté s účelovosťou a účelovosti nepadá vhod vyššia hmotnosť nadstavkov ani komplikovanosť ich výrobného postupu ani spotreba času pri výrobe. Takže modernosť včelári v neuteplených úľoch.

Nie že by bolo z vymenovaného vylúčené, aby existovali uteplené verzie, ale kade chodím a ako sa obzerám, nenachádzam uteplené NN paneláčiky, ani uteplené dadant systémy, ani nič uteplené na Langstrotovej RM.

Ak nám teda nedáva na výber modernosť, mohla by nám dať na výber odborná skúsenosť?

Odborníci

Jeden český veľkovčelár označil za jednu zo svojich včeláskych chýb včelárenie v neuteplených úľoch. Vraj sa mu v jeho nadmorskej výške neosvedčili.

Na druhej strane, veľký český výrobca neuteplených úľov, úspešný NN včelár a majiteľ stavebnej firmy tvrdí, že ako staviteľ má na poli tepelného hospodárenia výborné vzdelanie a meracie prístroje. A také  tepelné straty, ktoré by vôbec stáli za zmienku, na svojich úľoch nenameral.

Skúsenosti erudovaných odborníkov sú taktiež protichodné, skúsme sa obrátiť na prírodu.

Príroda

Fyzika

Príroda nám dáva zákony akým je napr. fyzika. Pri téme teplo nejako zvyčajne zabúdame, že aj to, čo po ľudsky nazývame zima, je z pohľadu fyziky tiež teplo, pretože fyzika netrpí emóciami, v zime nenosí kožuch a v lete sa nepotí. Tak, ako nám nenapadne, že omrzlina je tepelné poranenie, tak z ľudskej strany chápania izolácie zabúdame, že izolácia nemusí chrániť len pred zimou, ale aj pred teplom. My síce v zime nosíme kabát a čiapku, ale naša chladnička v kuchyni nosí celý rok oblečený plášť z polyuretánovej peny, aby jej v našej domácnosti nebolo teplo. Z uvedeného vyplýva, že na scénu prichádza termoregulácia.

Termoregulácia ľudského tela pozostáva z tepla produkovaného bunkami (napr. svalov), z krvného obehu, z tukovej vrstvy, z mikrosvalíkov na chlpoch (spôsobujú husiu kožu) a z potu, pri ktorom sa využíva fyzikálny princíp spotreby tepla pri premene kvapalného skupenstva potu na plynné počas jeho odparovania z povrchu tela.

Termoregulácia úľa pozostáva z tepla produkovaného včelami (napr. krídlovými svalmi), z odparovania prinesenej vody a vody zo sladiny pri výrobe medu, z vetrania uličiek, letáča a otvorov krídlami, z utesňovania uličiek, letáča a otvorov svojimi telíčkami a propolisom a z prechodu tepla a vlhka stenou a otvormi úľa (bútľaviny). S vymenovanými prostriedkami vedia včely robiť na poli termoregulácie doslova kúzla. Až od tohto bodu by sa mohli témy uteplenia  chopiť včelovedci. Zaujímali by ma odpovede na otázky:

V našej obci je včelár, ktorý má (uteplené) úle tmavozelenej farby umiestnené v strede holého poľa otočené letáčmi na juhovýchod bez akejkoľvek zábrany poskytujúcej tieň celú sezónu na priamom slnku! Bavíme sa o Podunajskej nížine!

Prirodzené prostredie

Príroda - pretože sme z nej vzišli - nám dáva okrem zákonov aj všetko, čo potrebujeme k životu. Z rovnakého dôvodu poskytuje rovnaké komodity aj včielkam.

Keďže pyšný homo sapiens domesticus dal Prírode výpoveď s tým, že: „On sa o svoje potreby postará sám a lepšie“, vyzerá znásilnená krajina tak, ako ju dnes poznáme. Tým pádom sa na základe dostupných informácií môžme len domnievať, ako asi vyzeralo prirodzené životné prostredie včiel (a ľudí).

Čo si určite predstavovať nemusíme je otvorená krajina bez súvislých porastov. Otvorená krajina by znamenala step a pravdepodobnosť výskytu osamelého bútľavého stromu na stepi je mizivá.

Čo si určite môžme predstaviť je hustejšie, či redšie zalesnená krajina. Môžme si predstaviť stromy zdravé a lesy bez drevorubačov. Čiže stromy, ktoré zbútľaveli museli mať svoj úctyhodný vek a objem. Toto môžme považovať za klasické obydlie včelstva. 

Záver

Ako vidíš, tému končíme otázkami. Žiadna praktická rada.

Napriek všetkému sa môžem o jednu radu pokúsiť, ak svoje včielky miluješ: Keby si svojim včielkam vyberal úľ, ako darček k narodeninám, ktorý by to bol?

Ak svoje včielky nemiluješ, radšej by si sa mal venovať niečomu inému.

Súvisiaci článok: Rámikové miery